Справа № 555/2139/16-а
Номер провадження 2-а/555/92/16
іменем України
23 грудня 2016 року Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Мельничук Н. В.
при секретарі Григорієвій В. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області,про визнання дій неправомірними, -
ОСОБА_2 звернулась із позовом до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач в обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що перебуваю на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області з 07.05.2002 року, отримую пенсію державного службовця з 08.05.2007, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 "Про державну службу" №3723-XII (далі Закон) в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувались і з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі Постанови КМ України від 09.12.2015 №1013) з 01.12.2015 року підвищено заробітну плату державним службовцям, тому 17 жовтня 2016 року я звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області із заявою про надання мені довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та з проханням провести перерахунок пенсії як державному службовцю з 01.12.2015 року.
Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області листом від 20.10.2016 № 2619/04 мені відмовило у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та у проведенні перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свою позицію тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-УШ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", також тому, що у зв язку із набранням чинності Постанови КМ України від 09.12.2015 №1013 з 01.12.2015 пункт 4 Постанови КМ України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям" виключено, а до п.5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям.
Вважає дії відповідача протиправним та таким, що порушують її соціальні права щодо пенсійного забезпечення і незаконно звужують конституційні гарантії.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, згідно письмової заяви свої вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача УПФУ в Березнівському району Рівненської області в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові заперечення, в яких покликається на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213- VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються. У зв'язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, з 01.12.2015 року пункт 4 постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» щодо поряду проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до пункту 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям.
Підсумовуючи викладене, сторона відповідача вказує, що проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону чинним законодавством не передбачено, а, враховуючи внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 зміни до постанови від 31.05.2000 року №865, для перерахунку пенсії підстав немає, оскільки форма довідки про перерахунок пенсії державним службовцям була скасована постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Із довідки УПФУ в Березнівському району Рівненської області №3112/05 від 06.12.2016 року вбачається, що заробітна плата головного спеціаліста, з якого призначено пенсі, для її перерахунк з 01.12.2015 року становить а саме: посадовий оклад - 1723 грн., ранг (12) -60 грн., вислуга років 30% - 534,90 грн., премія - 1554,46 грн., надбавка за високі досягнення - 811,27 грн.
Згідно листа від 20 жовтня 2016 року № 2619/04 управління Пенсійного фонду України у Березнівському районі ОСОБА_2 було відмовило в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. А долучена до звернення довідка видана Прислуцькою сільської радою всупереч чинному законодавству і не може бути прийнята до уваги.
На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.
Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року за №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про зарплату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
У зв'язку із прийняттям КМУ Постанови від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 - змінений.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, враховуючи викладене, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а пункт 5 викладено у новій редакції. На час звернення ОСОБА_3 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою КМУ № 865 не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Європейський суд вказав також, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила вручання в права заявників, передбачені ст. 1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Суд також вважає необґрунтованим посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є законними та обґрунтованими.
Приписами статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії має бути проведений з 01 листопада 2016 року.
За ст..88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. №213-VIII, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»,ст.ст.99,160-163 КАС України,-
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними і протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністерства України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області здійснити перерахунок згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яким їм призначено (перераховано) пенсію та виплачувати ОСОБА_1, пенсію державного службовця, починаючи з 01 листопада 2016 року відповідно до ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" з розрахунку 90% від заробітної плати.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. на відшкодування судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_4