Справа № 546/1146/16-к
Провадження № 1-кс/546/172/16
іменем України
14 грудня 2016 року с-ще Решетилівка
Слідчий суддя Решетилівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Решетилівка клопотання слідчого Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , за погодженням прокурора Решетилівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_5 про проведення екологічної перевірки за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016170310000504 від 12 листопада 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України, -
У грудні 2016 року до Решетилівського районного суду Полтавської області надійшло клопотання слідчого Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , за погодженням прокурора Решетилівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_5 про проведення екологічної перевірки за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016170310000504 від 12 листопада 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України.
У своєму клопотанні слідчий Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 посилається на те, що досудовим розслідуванням попередньо встановлено, що 12.11.2016 року до чергової частини Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області, надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_6 , про те що поблизу с. Лучки, Решетилівського району, Полтавської області, відбувається самовільна незаконна порубка лісу, неподалік залізниці сполученням Ромодан - Полтава.
Відомості про кримінальне правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до вимог ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.11.2016 року під № 12016170310000504 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
12.11.2016 слідчо-оперативною групою Решетилівського ВП було здійснено виїзд на місце події, а саме до лісового масиву поблизу с. Лучки, Решетилівського району, Полтавської області, неподалік від залізниці, сполученням Ромодан - Полтава та між станціями Решетилівка - Уманцівка, де спільно із представником Лубенської дистанції захисних лісонасаджень та органів місцевого самоврядування, проведено огляд місця події. В ході даного огляду було виявлено прикореневі частини незаконно зрубних дерев у кількості 92 шт. цінної твердої породи, а саме дуб, ясен, клен, акація та берест. Також на місці події перебували два вантажних автомобіля марки «ЗИЛ» д.н. НОМЕР_1 та «Урал» д.н. НОМЕР_2 , які перебували завантажені порубаними частинами дерев і бензинова пилка «STIHL» MS 362С. Біля вказаних транспортних засобів на місці події перебували наступні особи: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_10 , які користувались бензиновими пилками, одну з яких було вилучено в ході огляду. Дані особи, в силу ст. 63 Конституції України, відмовились надати будь-які пояснення з приводу їх перебування у лісовому масиві та виявлених зрубаних прикореневих частин дерев та частин дерев завантажених на вантажні автомобілі.
Допитана в якості свідка сільський голова, ОСОБА_11 , яка повідомила, що із 25.10.2016 на її мобільний телефон кожного дня надходили дзвінки місцевих жителів с. Лучки, Решетилівського району, Полтавської області, про те, що на вантажних автомобілях під керуванням чоловіка на прізвище ОСОБА_12 , ім'я та по батькові вона не знає, здійснюється перевезення порубаних дерев із лісового масиву, розташованого поблизу с. Лучки, Решетилівського району, Полтавської області.
В ході досудового розслідування встановлено, що вищевказаний лісовий масив, на якому оглядом місця події від 12.11.2016 виявлено незаконну порубку дерев, перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця", розташованої за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5 згідно до відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Таким чином, у слідства виникла необхідність у проведенні перевірки з питань дотримання вимог екологічного законодавства Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця" (ЄДРПОУ 40075815), яке здійснює свою діяльність за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки»
Крім того, на виконання ст. 31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців є Держекоінспекція України.
Згідно п.п.2 «ґ» п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) здійснює державний нагляд (контроль) за одержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Згідно п.п.5 п.6 зазначеного положення Держекоінспекція України має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Відповідно до п.7 зазначеного положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря)
Згідно п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Згідно п. 6.4 зазначеного положення Держекоінспекція має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факти порушення екологічного законодавства Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця", розташованої за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5.
Таким чином, без проведення позапланової перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в області, які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного законодавства, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази.
Зважаючи на те, що єдиною підставою для проведення позапланової перевірки на даний час може бути лише рішення суду, слідчий звернувся до суду із відповідним клопотанням.
У судовому засіданні слідчий Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 клопотання підтримала та просила задовольнити.
Прокурор Решетилівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 підтримала клопотання з наведених у ньому підстав.
Встановлено, в провадженні Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області перебуває кримінальне провадження №12016170310000504 від 12 листопада 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, основними завданням Держекоінспекції України є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п.п.2 «ґ» п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) здійснює державний нагляд (контроль) за одержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Згідно п.п.5 п.6 зазначеного положення Держекоінспекція України має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.2 ст.9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Враховуючи усе вищенаведене, та зважаючи на те, що зазначені матеріали перевірки Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця", неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Решетилівського районного суду Полтавської області про проведення перевірки дотримання вимог екологічного законодавства товариством (ЄДРПОУ 40075815), яке здійснює свою діяльність за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5, єпотреба у проведенні Державною екологічною інспекцією в Полтавській області позапланової перевірки з питань дотримання Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця"(ЄДРПОУ 40075815), яке здійснює свою діяльність за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5, місце проведення перевірки - територія захисних лісонасаджень, які знаходяться вздовж залізничної колії на 297 км ПК 1-7 лінії Гребінка - Полтава, ліва сторона колії, відповідно до екологічного законодавства, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства, терміном 30 робочих днів, з дати отримання ухвали про проведення перевірки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,84-86,92-93,99 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , за погодженням прокурора Решетилівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_5 про проведення екологічної перевірки -задовольнити.
Призначити перевірку з питань дотримання Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Лубенська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Південна залізниця"(ЄДРПОУ 40075815), яке здійснює свою діяльність за адресою: 03680, м. Київ, вул., Тверська, буд. 5, місце проведення перевірки - територія захисних лісонасаджень, які знаходяться вздовж залізничної колії на 297 км ПК 1-7 лінії Гребінка - Полтава, ліва сторона колії, відповідно до екологічного законодавства, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства, терміном 30 робочих днів, з дати отримання ухвали про проведення перевірки.
Проведення перевірки доручити фахівцям Державної екологічної інспекції у Полтавській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя