іменем України
Справа №377/857/16-а
Провадження №2-а/377/93/16
26 грудня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Теремецької Н.Ф., при секретарі Щуковській А.М., з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, третя особа приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», про визнання неправомірної відмови у зарахуванні стажу для призначення пільгової пенсії та зобов'язання вчинити дії по призначенню і нарахуванню пенсії з врахуванням пільгового стажу, -
12 грудня 2016 року позивачем до суду подано названу позовну заяву, в якій він просив визнати неправомірною відмову у зарахуванні періоду його роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року з особливо шкідливими умовами праці, зазначеного у довідці форми № 122, виданої колективним будівельно-монтажним підприємством «Укренергобуд» 27 квітня 2004 року за вихідним № 13-95, до пільгового стажу роботи для призначення державної пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку з врахуванням розміру отриманої ним заробітної плати за вищевказаний період роботи на підприємстві згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової карти НОМЕР_1 на ОСОБА_3 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області зарахувати вищевказаний період його роботи з особливо шкідливими умовами праці, зазначений у довідці форми № 122, до спеціального трудового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, який дає йому право на державну пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, згідно п. п. «а», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч. 1 п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням розміру отриманої ним заробітної плати за вищевказаний період роботи на підприємстві згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової картки НОМЕР_1 на ОСОБА_3, та провести перерахунок і виплату йому заборгованості по пенсії з моменту настання права на її отримання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу № 123 - к від 13 жовтня 2000 року позивач був прийнятий на роботу до колективного будівельно - монтажного підприємства «Укренергобуд», правонаступником якого є приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», на посаду водія 2 - го класу дільниці механізації та земельних робіт (Чорнобильська дільниця підсобних виробництв) з 3 жовтня 2000 року, на якій він пропрацював по 30 квітня 2004 року та був звільнений згідно наказу № 48 - к від 26 квітня 2004 року за угодою сторін на підставі ч. 1 ст. 36 КЗпП України. На підтвердження спеціального трудового стажу за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку у відповідності до Списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, позивачу була видана у КБМП «Укренергобуд» довідка встановленого зразку за формою № 122, затвердженою постановою Держкомітету СРСР з праці і соціальних питань від 09.03.1988 року № 122, за вихідним № 13-95 від 27 квітня 2004 року. Після досягнення позивачем відповідного віку ним було подано до управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області заяву про призначення пенсії за віком згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі поданих документів позивачу з 30 липня 2014 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку. В той же час, позивачеві було відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу роботи на посадах та за професією, що передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в особливо шкідливих умовах праці у КБМП «Укренергобуд» з врахуванням отриманого ним розміру заробітної плати. Підставою відмови у прийнятті даної довідки та зарахування до спеціального стажу періоду його роботи у КБМП «Укренергобуд» стало те, що начебто за даними персоніфікованого обліку його анкетні дані та ідентифікаційний номер не співпадають з його анкетними даними у паспорті громадянина України та поданим ним ідентифікаційним номером. Після отримання позивачем з відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області довідки від 16 травня 2016 року про зміну його реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків, він 13 жовтня 2016 року подав її до УПФУ у м. Славутичі Київської області разом з заявою, в якій просив з врахуванням наявної у довідці інформації провести перерахунок призначеної йому пенсії з моменту її призначення з врахуванням розміру отриманих ним доходів та утримання з них обов'язкових платежів і зборів за період його роботи у КБМП «Укренергобуд» з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року. У відповідь на заяву позивач отримав листа з УПФУ у м. Славутичі Київської області за вих. № 101/П-03 від 25.10.2016 року, за яким його повідомили про те, що надана ним довідка з фіскальної служби лише підтверджує факт зміни реєстраційного номера облікової картки платника податків, але все одно йому необхідно звернутися до КБМП «Укренергобуд» для коригування даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу. З даного приводу позивач звернувся до ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», яка є правонаступником КБМП «Укренергобуд», де йому видали копії наказів про прийом і звільнення його з роботи у КБМП «Укренергобуд» та індивідуальні відомості по персоніфікації про застраховану особу за 2000 та 2001 роки, що подавалися підприємством до відповідного територіального підрозділу Пенсійного Фонду України, з змісту яких вбачається, що його анкетні дані, в тому числі і прізвище, правильно було зазначено підприємством в даних відомостях як ОСОБА_1. Але і після подання до УПФУ у м. Славутичі Київської області додаткових документів, позивач отримав відмову у зарахуванні заробітної плати за період роботи на даному підприємстві для перерахунку пенсії від 21.11.2016 року за вих. № 110/П - 03 з повторною пропозицією звернутися для коригування даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу до КБМП «Укренергобуд», тобто до підприємства, якого вже не існує. Як повідомили позивача у ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», в них відсутні первинні документи по нарахуванню йому заробітної плати під час його роботи у КБМП «Укренергобуд», внаслідок чого вони не мають можливості подати будь - які коригуючі дані по ньому як застрахованій особі. Вищенаведені обставини свідчать про неправомірність відмови відповідача у прийнятті в повному обсязі даних за довідкою форми 122 для зарахування зазначеного у ній періоду до пільгового стажу з врахуванням отриманого позивачем розміру заробітної плати за період роботи у КБМП «Укренергобуд».
22 грудня 2016 року відповідач подав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у м. Славутичі Київської області як одержувач пенсії за віком згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV зі зниженням пенсійного віку згідно з ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 30.07.2014 року. 13.10.2016 року позивач звернувся до УПФУ у м. Славутичі із заявою щодо прийняття до розгляду довідки відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 16.05.2016 року про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків та з урахуванням наведених даних просив провести перерахунок призначеної пенсії. 25.10.2016 року УПФУ у м. Славутичі Київської області надало відповідь на звернення від 13.10.2016 року, зокрема, роз'яснивши позивачу, що надана довідка засвідчує факт зміни реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Згідно трудової книжки, позивач у період з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року перебував у трудових відносинах з колективним будівельно-монтажним підприємством «Укренергобуд». Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу, які містяться в додаткових документах пенсійної справи ОСОБА_1 № 112006, страхувальником надавалась інформація про застраховану особу з жовтня 2000 року по квітень 2004 року. Проте відомості в формі ОК-5 стосуються ОСОБА_3. Згідно рішення Славутицького міського суду Київської області від 17.05.2016 року № 377/163/16-ц, яке набрало законної сили, зобов'язано Приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» подати відносно ОСОБА_1 скориговані дані до системи персоніфікованого обліку до Пенсійного фонду України за період його роботи з 2000-2004 року. Таким чином, вказаним рішенням покладено зобов'язання на страхувальника подати до органу Пенсійного фонду України скориговані дані до системи персоніфікованого обліку. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу не було внесено змін щодо прізвища та ідентифікаційного номера позивача. Період роботи з жовтня 2000 року по квітень 2004 року зараховано до страхового стажу за Списком № 1 періоду роботи в особливо важких умовах праці, а заробітна плата з нульовим значенням. Таким чином, на даний час не внесено змін до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 за період роботи у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд», а УПФУ у м. Славутичі Київської області не уповноважене вносити такі зміни. Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) враховується для обчислення пенсії за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. За таких обставин УПФУ у м. Славутичі Київської області не мало правових підстав для зарахування заробітної плати за вказаний період і тому не вбачає в своїх діях порушення діючого пенсійного законодавства.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. В судовому засіданні пояснив, що в страховий стаж в пільговому обчисленні було дійсно зараховано період його роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд», проте не було враховано заробітної плати за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року на цьому підприємстві згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу для обчислення пенсії. Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки ним було подано всі необхідні документи, підтверджуючі, що ці відомості стосуються саме нього.
Представник відповідача проти позову заперечувала, посилаючись на те, що період роботи позивача з жовтня 2000 року по квітень 2004 року зараховано до страхового стажу за Списком № 1, а заробітна плата за цей період не врахована для обчислення пенсії, оскільки в Індивідуальних відомостях про застраховану особу, поданих КБМП «Укренергобуд», допущена помилка при написанні прізвища позивача та неправильно вказаний його ідентифікаційний податковий номер. Вказані помилки підприємством на час розгляду справи в суді не усуненні, а у відповідача немає повноважень на усунення зазначених помилок.
Приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», третя особа у справі, в судове засідання свого представника не направило, про час та місце судового засідання повідомлене належним чином. На час розгляду справи письмових пояснень до суду від третьої особи не надходило.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши надані докази, оглянувши пенсійну справу позивача № 112006, з'ясувавши обставини справи та визначивши відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивач у справі, перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі Київської області з 30 липня 2014 року як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до наказу № 123 - к від 13 жовтня 2000 року, копія якого долучена до матеріалів справи, позивач був прийнятий на роботу до колективного будівельно - монтажного підприємства «Укренергобуд» на посаду водія 2 - го класу дільниці механізації та земельних робіт (Чорнобильська дільниця підсобних виробництв) з 3 жовтня 2000 року(а.с. 39).
Згідно наказу № 48 - к від 26 квітня 2004 року, копія якого знаходиться в справі, ОСОБА_1 звільнено з 30 квітня 2004 року за угодою сторін на підставі ч. 1 ст. 36 КЗпП України(а.с.37-38).
Довідкою ф. 122 №№ 13-95 від 27 квітня 2004 року, виданої колективним будівельно-монтажним підприємством «Укренергобуд», оригінал якої міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, підтверджено, що він був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1986 року № 1173(а.с. 28).
Як зазначено в даній довідці, час вказаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується в стаж при призначенні пенсії в трьохкратному, а в 1988-2006 роках в полуторному розмірі.
21 жовтня 2014 року позивачем була подана заява до управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області про призначення пенсії за віком згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно протоколу УПФУ в м.Славутичі Київської області № 1794 від 04.12.2014 року ОСОБА_1 на підставі поданих документів з 30 липня 2014 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку.
З розрахунку стажу, який знаходиться в пенсійній справі, видно, що період роботи позивача з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» зараховано до пільгового стажу роботи на посадах та за професією, що передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, в полуторному розмірі.
В той же час, позивачеві не було зараховано отриману ним заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_3, номер облікової карти НОМЕР_1, що підтверджено розрахунком заробітної плати для обчислення пенсії, сформованим УПФУ в м.Славутичі Київської області.
Підставою відмови у зарахуванні заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» стало те, що за даними персоніфікованого обліку анкетні дані позивача та ідентифікаційний номер не співпадають з його анкетними даними у паспорті громадянина України та поданим ним ідентифікаційним номером.
Згідно довідки відділення у м.Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_1 змінено реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 на реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2(а.с. 32).
13 жовтня 2016 року після отримання позивачем з відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області довідки від 16 травня 2016 року про зміну його реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків він подав її до УПФУ у м. Славутичі Київської області разом з заявою, в якій просив з врахуванням наявної у довідці інформації провести перерахунок пенсії з моменту її призначення з врахуванням розміру отриманих ним доходів та утримання з них обов'язкових платежів і зборів за період його роботи у КМП «Укренергобуд» з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року(а.с. 31).
Листом з УПФУ у м. Славутичі Київської області за вих. № 101/П-03 від 25.10.2016 року позивача повідомлено, що надана ним довідка з фіскальної служби лише підтверджує факт зміни реєстраційного номера облікової картки платника податків, але все одно йому необхідно звернутися до КБМП «Укренергобуд» для коригування даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу. На обґрунтування прийняття такого рішення УПФУ у м. Славутичі Київської області послалося на те, що згідно даних відділу персоніфікованого обліку, прізвище застрахованої особи ОСОБА_3 не відповідає даним його паспорта, виданого на ім'я ОСОБА_1(а.с. 33).
З метою усунення зазначених помилок позивач звернувся до ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», яка є правонаступником КБМП «Укренергобуд», де йому видали копії наказів про прийом і звільнення його з роботи у КБМП «Укренергобуд» та індивідуальні відомості по персоніфікації про застраховану особу за 2000 та 2001 роки, що подавалися підприємством до відповідного територіального підрозділу Пенсійного Фонду України.
Згідно довідки ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» № 01/452 від 09.11.2016 року колективне будівельно-монтажне підприємство «Укренергобуд» з 12 серпня 2005 року перетворено в закрите акціонерне товариство Будівельна компанія «Укренергобуд», яке є правонаступником КСМП «Укрнергобуд»( свідоцтво про реєстрацію від 11 серпня 2005 року, серія А00 № 034454), а з 13 січня 2011 року перейменовано в приватне акціонерне товариство Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» (свідоцтво про реєстрацію серії А01 № 768710). Архіви всіх реорганізованих протягом 1988-2011 років підприємств знаходяться в приватному акціонерному товаристві «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» (а.с. 35).
Відповідно до довідки ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» № 01/451 від 09.11.2016 року, ОСОБА_1 працював у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року на посаді водія 2 кл. дільниці механізації та земельних робіт. Проведення перевірки нарахування заробітної плати по ОСОБА_1 співробітниками Пенсійного фонду неможливе тому, що особові рахунки по заробітний платі відсутні(а.с. 36).
Як зазначено в індивідуальних відомостях про застраховану особу за 2000 - 2001 роки, копії яких надані ПрАТ «БК «УКРЕНЕРГОБУД», прізвище позивача зазначено «Прудиус», реєстраційний номер облікової картки платників податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків зазначено - НОМЕР_1 (а.с. 40, 41).
10 листопада 2016 року позивачем повторно була подана заява до начальника УПФУ в м.Славутичі Київської області про вирішення питання щодо врахування отриманої ним заробітної плати за період роботи з 03.10.2000 року по 30.04. 2004 року у КБМП «Укренергобуд» при обчисленні пенсії, до якої були додані додатково отримані ним у ПрАТ «БК «УКРЕНЕРГОБУД» документи: довідка № 01/452 від 09.11.2016 року про правонаступництво ПрАТ «БК «УКРЕНЕРГОБУД», довідка № 01/451 від 09.11.2016 року про періоди його роботи на підприємстві, копію наказу по КБМП «Укренергобуд» № 48-п. від 23.04.2004 року про звільнення позивача з роботи; копію наказу по КБМП «Укренергобуд» № 123-к від 13.10.2000 року про прийняття на роботу; копію індивідуальних відомостей про заробітну плату за 2000-2001 роки(а.с. 34).
З листа УПФУ в м.Славутичі Київської області від 21.11.2016 року № 110/П-03 вбачається, що позивачеві відмовлено у зарахуванні заробітної плати за період його роботи з 03.10.2000 року по 30.04. 2004 року в КБМП «Укренергобуд» для обчислення пенсії та повідомлено, що для зарахування заробітної плати за період роботи з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року в КБМП «Укренергобуд» йому необхідно звернутися повторно до КБМП «Укренергобуд» для коригування даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу, оскільки заробітна плата може бути зарахована лише на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку(а.с. 42).
Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Згідно ч. 1 ст. 19 КонституціїУкраїни правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 2 цієї статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 р., цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
За змістом положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 24 цього закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження персоніфікованогообліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 цієї статті).
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року у потрійному, а з 1 січня 1993 року у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1. З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 07.02.2000 р. № 223, від 29.01.2003 р. № 137 (з наступними змінами), прийнятими відповідно до ст. 39 і 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, зокрема, що з 1 січня 1996 року по 1 січня 2015 року особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження час роботи зараховується до загального трудового стажу та стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, в полуторному розмірі.
Як встановлено судом з матеріалів пенсійної справи, період роботи позивача з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» зараховано до пільгового стажу роботи на посадах та за професією, що передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, в полуторному розмірі, що позивачем в судовому засіданні також не заперечувалося.
Виходячи з наведеного, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно ч.1 ст. 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В судовому засіданні встановлено, що в період з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року позивач перебував в трудових відносинах зі своїм роботодавцем та страхувальником - колективним будівельно-монтажним підприємством «Укренергобуд», третьою особою у справі.
За вказаний період КБМП «Укренергобуд» було складено та подано до УПФУ в Печерському районі м.Києва (код управління 26264) індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_3, номер облікової картки НОМЕР_1(а.с. 29-30).
Згідно копії паспорту позивача, його прізвище «Прудиус», відповідно до картки фізичної особи - платника податків, копія якої долучена до матеріалів справи, його ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 9-11).
З пояснень позивача вбачається, що йому було видано спочатку довідку з реєстраційним номером облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1, а пізніше було видано довідку з реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_2.
Як зазначено у довідці відділення у м.Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, ОСОБА_1 змінено реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 на реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2(а.с. 32).
Таким чином, при поданні індивідуальних відомостей про застраховану особу КБМП «Укренергобуд», третьою особою у справі, було допущено помилку у написанні прізвища позивача замість «Прудиус», зазначено прізвище «Прудіус», та зазначено ідентифікаційний номер, який в подальшому був змінений.
Відповідно до п.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013 року № 25-2, зареєстрованої в МЮУ 18.12.2013 року за № 2141/24673 облік застрахованих осіб, звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди до 01 січня 2011 року ведуться відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року N 7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за N 1000/9599, та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року N 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за N 1136/17152; відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.
Згідно п.п.5 п.1.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 р. N 7-6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 р. за N 1000/9599, у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.
На підставі поданого документа з позначкою «коригуюча» у системі персоніфікованого обліку відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості, що подані страхувальником у документі з позначкою «коригуюча».
На підставі поданого документа з позначкою «скасовуючи» недостовірні відомості облікової картки вилучаються із переліку актуальних для використання, але залишаються у електронному архіві для збереження історії звітування.
Коригування або скасовування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування системи персоніфікованого обліку тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.
Таким чином, вказаним Порядком покладено обов'язок на страхувальника подати до органу Пенсійного фонду України скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних даних про застраховану особу та коригуючі документи із зазначеними правильними відомостями на застраховану особу.
Проте, відповідно до довідки ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД» № 01/451 від 09.11.2016 року, проведення перевірки нарахування заробітної плати по ОСОБА_1 співробітниками Пенсійного фонду неможливе тому, що особові рахунки по заробітний платі відсутні(а.с. 36).
З вищезазначених підстав не виконане і рішення Славутицького міського суду Київської області від 17.05.2016 року у справі № 377/163/16-ц, яке набрало законної сили, яким зобов'язано приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «Укренергобуд» подати відносно ОСОБА_1 скориговані дані до системи персоніфікованого обліку до Пенсійного фонду України за період його роботи з 2000 по 2004 рік.
Відсутність у ПрАТ «БК «УКРЕНЕРГОБУД», яке є правонаступником КБМП «Укренергобуд», особових рахунків по заробітній платі свідчить про неможливість проведення перевірки нарахування заробітної плати по ОСОБА_1 і неможливість подати до органу Пенсійного фонду України скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних даних про застраховану особу ОСОБА_1 та коригуючі документи із зазначеними правильними відомостями на застраховану особу.
Разом з тим, надані позивачем до УПФУ в м.Славутичі Київської області документи, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи, копії яких додані до позовної заяви, і досліджені в судовому засіданні, усувають суперечності, зазначені в Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_3, номер облікової карти НОМЕР_1, і у суда не викликає сумніву, що зазначені Індивідуальні відомості стосуються однієї і тієї ж особи -ОСОБА_1.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у зарахуванні заробітної плати позивача за період його роботи з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» для обчислення пенсії вплинула на визначення коефіцієнту заробітної плати і в цілому на розмір пенсії, що призвело до обмеження права позивача на отримання пенсії у розмірі, визначеному законом, не відповідала принципу верховенства права та принципу законності і була неправомірною.
Заперечуючи проти адміністративного позову в цій частині, відповідач не довів правомірності свого рішення, оскільки за відсутності документів про нараховану заробітну плату у ПрАТ «Будівельна компанія «УКРЕНЕРГОБУД», яке є правонаступником КБМП «Укренергобуд», неможливо внести зміни до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 за період його роботи з 03.10.2000 року по 30.04.2004 року у колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд», тому заперечення відповідача до уваги судом не приймаються.
Виходячи з викладеного, адміністративний позов необхідно задовольнити частково, визнати неправомірною відмову у зарахуванні отриманої ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової карти НОМЕР_1 на ОСОБА_3, для обчислення пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області зарахувати отриману ОСОБА_1 заробітну плату за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової карти НОМЕР_1 на ОСОБА_3, для обчислення пенсії, провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії з моменту настання права на її отримання. В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити за їх безпідставністю.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено(ч.3 ст.94 КАС України).
Враховуючи, що судове рішення ухвалено не на користь сторони, яка є державним органом, то на користь позивача необхідно стягнути документально підтверджені понесені судові витрати по оплаті судового збору з УПФУ в м.Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. 2, 6, 160-163 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову у зарахуванні отриманої ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в Колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової карти НОМЕР_1 на ОСОБА_3, для обчислення пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області зарахувати отриману ОСОБА_1 заробітну плату за період роботи з 3 жовтня 2000 року по 30 квітня 2004 року в Колективному будівельно-монтажному підприємстві «Укренергобуд» згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, номер облікової карти НОМЕР_1 на ОСОБА_3, для обчислення пенсії, провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії з моменту настання права на її отримання.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 275 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційних скарг, якщо вони не були подані.
У разі подання апеляційних скарг постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 28 грудня 2016 року.
Суддя Н. Ф. Теремецька