іменем України
Справа №2-а-2256/11
05 квітня 2011 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Малишенко Т.О., розглянувши в м. Славутичі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, -
ОСОБА_1, яка є особою, постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, має 2 групу інвалідності, захворюваня пов»язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі як одержувач пенсії, звернувся до адміністративного суду з вимогами:
•Визнати незаконними дії відповідача у відмові в перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 2 групи віднесеної до категорії 1 внаслідок захворювання щодо якого встановлено причинний зв»язок з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
•Зобов'язати відповідача зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з 01.07.2010 року як інваліду 2 групи віднесеної до категорії 1 внаслідок захворювання щодо якого встановлено причиний зв»язок з наслідками Чорнобильської кататсрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з рівності мінімальної пенсії за віком до розміру прожиткового мінімумум для осіб, які втратили працездатність, з наступним підвищення пенсії пенсії у випадку підвищення мінімального розміру пенсії за віком та виплачувати її в обрахованому розмірі 01.07.2010 року з урахуванням уже проведених фактично виплат.
Відповідачем подав письмові заперечення проти заявлених позовних вимог, у яких посилається на правомірність своїх дій при нарахуванні та виплаті позивачці сум пенсійного забезпечення.
Адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки ґрунтується на таких положеннях закону.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХП, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді:
а)державної пенсії;
б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст.50 цього Закону у базовій редакції, чинність якої була відновлена в зв'язку з тим, що положення розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 27.12.2007 року № 107-УІ були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі № 10-рп/2008, особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі:
• інвалідам 1 групи - 100 % мінімальної пенсії за віком;
• інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком;
• інвалідам 3 групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської кататсрофм на променеву хворобу - 50 % мінімальної пенсії за віком;
Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 Закону № 796-ХП здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії та порядок визначення їх розмірів, до числа яких відноситься мінімальний розмір пенсії за віком, встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно вимог ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Таким чином, вихідним критерієм для розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та є конституційною гарантією та правом на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у встановленому законодавством розмірі.
Як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, відповідач зазначених вимог закону не дотримується, виплачуючи додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у значно меншому розмірі.
Правомірність своїх дій відповідач не довів.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області у перерахунку ОСОБА_1 розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка має статус постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена до категорії 1, має 2 групу інвалідності, захворювання якого пов»язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка має статус постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена до категорії 1, має 2 групу інвалідності, захворювання якого пов»язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХП у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.07.2010 року, з урахуванням фктично виплачених сум за цей період.
Постанова підлягає негайному виконанню і може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня одержання копії постанови.
Оскарження постанови не зупиняє її негайного виконання.
Суддя Т. О. Малишенко