Постанова від 28.12.2016 по справі 371/1546/16-а

28.12.2016 Єдиний унікальний № 371/1546/16-а

Провадження № 2-а/371/100/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2016 року м. Миронівка

Миронівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Капшук Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та її виплату,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати рішення управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області про відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця протиправним та зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01 грудня 2016 року, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та довідки про заробітну плату, здійснити виплату пенсії.

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач заперечення на позов не подав.

Суд, дослідивши надані документи і матеріали, з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області з 01 жовтня 2004 року. Пенсія їй призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII в розмірі 90 % від посадового окладу в розмірі 557,41 грн. за останньою займаною посадою заступника начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, начальника інспекції ДАБК Миронівської райдержадміністрації. Перерахунок пенсії здійснювався з 01 лютого 2008 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців в розмірі 90% від заробітної плати. Після перерахунку сума пенсії становить 2215,55 грн.

У зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» 01 грудня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. До заяви в підтвердження факту підвищення посадового окладу на посаді, з якої вона зверталась за призначенням пенсії, додала довідку Миронівської районної державної адміністрації від 17 листопада 2016 року № 6/14-4874.

Рішенням № 72 від 02 грудня 2016 року відповідач відмовив в задоволенні вимог позивача з тих підстав, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону № 3723-XII.

Вказані обставини не заперечуються відповідачем, підтверджені даними довідки управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області № 658 від 16 грудня 2016 року, заявою позивача про перерахунок пенсії від 01 грудня 2016 року та рішенням відповідача № 72 від 02 грудня 2016 року.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.

Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції від 25.03.2014) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 до постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (01.12.2016) постановою № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Цей порядок не визначений і на теперішній час.

Та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії, звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 90 % заробітної плати. Вона звернулась за перерахунком пенсії до відповідача, при зверненні надала відповідачу довідку про заробітну плату від 17 листопада 2016 року № 6/14-4874, тому рішення про відмову у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, і є протиправним.

Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною другої вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем правомірність прийнятого рішення не доводилась.

На підставі викладеного, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції станом на жовтень 2004 року, керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, ст.ст. 2, 4, 9, 11, 19, 71, 86, 99, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області № 72 від 02 грудня 2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та довідки Миронівської районної державної адміністрації Київської області від 17 листопада 2016 року № 6/14-4874, починаючи з 01 грудня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Миронівський районний суд Київської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя підпис ОСОБА_2

Згідно з оригіналом

Суддя Л.О. Капшук