Постанова від 20.08.2014 по справі 759/8477/14-а

ун. № 759/8477/14-а

пр. № 2-а/759/237/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2014 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Борденюк В.В.,

при секретарі: Трегубенку М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Києва про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій УПФ в Святошинському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги за період з 2013 по 2014 роки, починаючи з квітня 2014 року та довічно. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що має 18 років стажу державної служби. Наказом УПСЗН в Святошинському районі м. Києва від 04.04.2014 року № 88-к, позивача звільнено з посади головного державного соціального інспектора відділу соціальних інспекторів за станом здоров'я. З квітня 2014 року отримує пенсію на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», перебуває на обліку в УПФ в Святошинському районі м. Києва. Пенсія нараховується відповідно до довідки УПСЗН в Святошинському районі м. Києва від 08.04.2014 року №2450/35-01/07 про складові заробітної плати. Позивач зазначає, що при визначенні пенсії не було враховано матеріальної допомоги. На своє звернення щодо перерахунку пенсії з урахування виплаченої матеріальної допомоги за період з 2013 - 2014 роки, позивач отримала відмову, яку вважає незаконною.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила суд позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача в судовому засідання заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що матеріальна допомога може бити надана у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновків про обґрунтованість позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за віком як державний службовець, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу».

07.05.2014 року позивач звернулася з листом до відповідача про призначення пенсії, з урахуванням інших виплат, які передбачені Законом України «Про державну службу» (а. с. 5 - лист).

УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом №236/09/О-210 від 08.05.2014 року повідомило, що ОСОБА_1 перебуває на пенсії, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» немає (а. с. 6-7 - лист).

Відповідно до довідки УПСЗН в Святошинському районі м. Києва від 08.04.2014 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій ОСОБА_1 про те, що надбавки та премії за період 01.04.2012 по 31.03.2014 становили 75 985,07 грн., з яких матеріальна допомога за 2012 рік склала 3 788,08 грн., за 2013 рік - 7 434,67 грн. (а. с. 9-10 - довідка).

Спір виник на підставі того, що відповідачем не здійснено перерахунку пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги за період 2012-2014 роки, оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7 ст. 33 Закону N 3723-XII).

Частиною 1 ст. 37 Закону N 3723-XII передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону N 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі N 21-430а11, від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

На підставі наведеного, підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Вимоги в частині довічної виплати пенсії, відповідно до здійсненого перерахунку, не підлягають задоволенню, оскільки суд не має повноважень ухвалювати рішення на майбутнє, тому що в такому випадку права позивача ще не порушені.

Керуючись ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 159-163, 244-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги за період з 2012 по 2014 роки.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а, ЄДРПОУ: 22869431) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги за період з 2012 по 2014 роки, починаючи з квітня 2014 року та до внесення змін до пенсійного законодавства, що регулює питання виплати пенсії позивачу.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її оголошення.

СУДДЯ: