26.12.2016 Справа № 756/6711/14-ц
Провадження № 4-с/756/197/16
Ун. № 756/6711/16-ц
26 грудня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді - Камбулова Д.Г.
при секретарі: - Ковган О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві скаргу ОСОБА_2 на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3,
у жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаною скаргою, посилаючись на те, що в 2014 році Оболонським районним судом м. Києва видано виконавчий лист № 2/756/3182/14 від 05.09.2014р., відповідно до якого з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 стягнуто аліменти на утримання сина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1., в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку щомісячно, починаючи з 15.05.2014 р. до його повноліття, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
ВДВС Оболонського районного управління юстиції у м. Києві було відкрито виконавче провадження №48377888 з виконання вказаного виконавчого листа № 2/756/3182/14 від 05.09.2014р.
На адресу заявника надійшла довідка - розрахунок заборгованості по аліментам від 29.09.2016 року у виконавчому провадженні ВП №48377888 з урахуванням доходів заявника від підприємницької діяльності, складена старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Оболонського управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3
Заявник вважає, що здійснюючи розрахунок заборгованості за період з 01.01.2015 р. по 29.09.2016 р. державний виконавець не вірно визначив дохід боржника за 2015-2016 роки, не врахував усі суми перерахованих боржником на рахунок ОСОБА_4 коштів в якості аліментів на утримання ОСОБА_5 та здійснені заявником платежі на навчання сина та придбання для нього одягу, взуття, канцтоварів та спортінвентарю, а також не взято до уваги те, що з серпня 2016 року ОСОБА_5 проживає разом з батьком та перебуває на його повному утриманні. На підставі вищевикладеного просить суд визнати довідку-розрахунок заборгованості по аліментах від 29.09.2016 року у виконавчому провадженні ВП №48377888 протиправною та скасувати таку
Представник заявника в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги був повідомлений належним чином Звернувся до суду з заявою, в якій просив провести розгляд скарги за його відсутності, задовольнивши скаргу у повному обсязі заявлених вимог.
Представник ВДВС Оболонського РУЮ у м. Києві в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги відділ повідомлявся належним чином, причини неявки представника суду не повідомив, заперечень проти скарги не надав.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином, причини неявки представника суду не повідомив. Надав суду заперечення, з змісту яких вбачається, що представник просить відмовити у задоволенні скарги у зв'язку з її необґрунтованістю.
Враховуючи належне повідомлення сторін про місце, день і час розгляду скарги, суд вважає можливим розглянути скаргу за відсутності скаржника, представника суб'єкта оскарження, та представника заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши зміст скарги та додані до неї письмові докази, інші докази по справі, суд встановив наступне.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 04.08.2014р. по справі № 756/6711/14-ц з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 стягнуто аліменти на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягненням ним повноліття. Вказане рішення набрало законної сили.
На підставі вказаного рішення Оболонським районним судом м. Києва було видано виконавчий лист № 2/756/3182/14 від 05.09.2014р.
На підставі виконавчого листа №2/756/3182/14 від 05.09.2014 року, виданого Оболонським районним судом м. Києва, відділом державної виконавчої служби Оболонського управління юстиції у м. Києві відкрито виконавче провадження № 48377888 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання сина ОСОБА_5 в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку щомісячно.
29.09.2016 року, старшим державним виконавцем ВДВС Оболонського РУЮ у м. Києві ОСОБА_3 було складено довідку-розрахунок заборгованості по аліментам, починаючи з 01.01.2015 р. по 29.09.2016 р. та повідомлено, що загальна заборгованість ОСОБА_2 згідно з виконавчим листом №2/756/3182/14 станом на 29.09.2016р. становить 215 778,62 грн.
Згідно з положеннями ч.ч. 3, 4 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» розмір заборгованості із сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України. У разі визначення суми заборгованості у частці від заробітку (доходу) розмір аліментів не може бути менше встановленого Сімейним кодексом України.
Державний виконавець обчислює розмір заборгованості із сплати аліментів, складає відповідний розрахунок та повідомляє про нього стягувачу і боржнику.
Відповідно до ч. 7 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» у разі стягнення аліментів у частці від заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови державного виконавця. При цьому розмір аліментів у разі їх стягнення у частці від заробітку (доходу) не може бути менше встановленого Сімейним кодексом України. У разі якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, адміністрація підприємства, установи, організації, фізична особа, фізична особа - підприємець, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.
У відповідності до ст. 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення. Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру, заборгованість визначається із заробітку (доходу), який він одержує. Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору - судом.
Приписами п.п. 7.13. та 7.13.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, визначено, що державний виконавець у разі надходження виконавчого документа про стягнення аліментів у день відкриття виконавчого провадження повинен підрахувати розмір заборгованості зі сплати аліментів та разом з постановою про відкриття виконавчого провадження повідомити про нього стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості повинен бути помісячним і містити суму заробітної плати та інших доходів боржника, що залишилася після утримання податків, відсоток або частку заробітку (доходу), визначений виконавчим документом, загальну суму заборгованості.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 є приватним нотаріусом, тобто належить до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Згідно ст. 179.7 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності та подавати податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, тобто до 1 травня року, що настає за звітним. Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником податку самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації. При цьому до 1 серпня року, що настає за звітним, самозайнята особа зобов'язана самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій податковій декларації.
Відповідно до п.п. 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно п.п. 178.2. ст. 178 ПК України доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п. 178.3 ст. 178 ПК України оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Згідно п.п. 178.4. ст. 178 ПК України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Статтею 195 СК України та п. 7.13.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 2 квітня 2012 року визначено, що заборгованість за аліментами визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не проводилося їх стягнення. Якщо боржник не працює або відсутня інформація про отримання боржником доходів, державний виконавець розраховує заборгованість у такому самому порядку, виходячи із середньомісячної заробітної плати для відповідної місцевості. Після отримання достовірної інформації про джерела доходів боржника та їх розмір державний виконавець здійснює перерахунок заборгованості та повідомляє про нього стягувача і боржника.
Отже, державний виконавець відділу ДВС Оболонського РУЮ у м.Києві ОСОБА_3 при проведенні розрахунку розміру заборгованості по аліментах мав отримати достовірну інформацію про доходи боржника та про утримані з них податки.
Проте, вказаного державним виконавцем ОСОБА_3. зроблено не було. Проведений розрахунок заборгованості не містить доходів боржника, що залишилася після утримання податків.
Так, дохід боржника за 2015 рік за вирахуванням податків є наступним: 624 606,33 грн. (Сума чистого оподатковуваного доходу: (розділ ІІІ розрахунку до декларації) - 117 613,27 грн.(сума податку на доходи фізичних осіб) - 9369,09 грн. (сума військового збору) = 497 623,97 грн./12 міс. = 41 468,66 грн. (фактичний середньомісячний дохід).
Отже, дохід в розмірі 52 050,52 грн., який вказує державний виконавець ОСОБА_3 в довідці - розрахунку заборгованості не є фактичним доходом ОСОБА_2 і не враховує утримані з цих коштів податки.
Розрахунок заборгованості складається державним виконавцем за наявності підстав, передбачених ч.4 ст.74 ЗУ «Про виконавче провадження», і розмір заборгованості по аліментам обчислюється з урахуванням достовірних даних, які на цей момент є у наявності державного виконавця.
Оскільки, розмір реального доходу ОСОБА_2 в 2016 році буде відомий за результатами закінчення календарного року, після сплати усіх податків та обов'язкових платежів, в державного виконавця,на момент складання спірного розрахунку, була відсутня достовірна інформація про джерела доходів боржника у 2016 році, а отже розрахунки заборгованості за 2016 рік виконані передчасно та підлягають скасуванню.
Окрім цього, зобов'язання по сплаті аліментів носить періодичний характер і їх нарахування здійснюється щомісячно, заборгованість по аліментам по кожному з цих періодичних платежів виникає і є визначеною з першого числа наступного місяця. Тому розрахунок заборгованості не може проводитись за неповний місяць, як це було зроблено державним виконавцем ОСОБА_3.
Здійснюючи розрахунок заборгованості ОСОБА_2 за період з 01.01.2015р. по 29.09.2016р. старший державний виконавець ОСОБА_3 необґрунтовано не врахував в рахунок сплати аліментів здійсненні ОСОБА_2 платежі на утримання сина.
Чистий дохід ОСОБА_2 в 2014 році складав 414 381,93 грн. Період за який нараховуються аліменти згідно рішення суду - 8 місяців (з травня 2014 року по грудень 2014 року). Середньомісячний дохід ОСОБА_2 в 2014 році склав 34 531,83 грн. (414 381,93 грн./12 міс). Всього до сплати в 2014 році підлягало 69 063,66 грн. аліментів. З січня по грудень 2014 року Скаржником сплачено: 43800 грн. аліментів на утримання сина; 9725 грн. за навчання сина в ліцеї; 5425 грн. на одяг, взуття, спортінвентар. Всього в 2014 році ОСОБА_2 на утримання сина витрачено 58 950 грн.
Чистий дохід ОСОБА_2 в 2015 році складав 497 624,07 грн. Період за який нараховуються аліменти - 12 місяців (з січня 2015 року по грудень 2015 року). Середньомісячний дохід ОСОБА_2 склав 41 468,67 грн. (497 624,07/12). Всього до сплати в 2015 році підлягало 124 406,02 грн. аліментів. З січня по грудень 2015 року ОСОБА_2 сплачено:74 000 грн. аліментів на утримання сина; 9 250 грн. за навчання сина в ліцеї; 4 528 грн. на одяг, взуття, спортінвентар. Всього в 2015 році ОСОБА_2 на утримання сина витрачено 87 778 грн.
В 2016 році скаржником на утримання сина сплачено 103 779,00 грн. (62 750 грн. в рахунок погашення заборгованості по аліментам; 12 155 грн. за навчання сина в ліцеї; 28 279,20 грн. за одяг, взуття, спортінвентар).
Отже, з травня 2014 року по грудень 2016 року ОСОБА_2 сплачено 250 507 грн. на утримання сина.
В свою чергу, з травня 2014 року по грудень 2015 року ОСОБА_2 мав сплати 193 469,68 грн. аліментів.
Беручи до уваги, що в державного виконавця на момент складання спірного розрахунку була відсутня достовірна інформація про джерела доходів боржника за 2016 рік, враховуючи документальне підтвердження понесених ОСОБА_2 витрат на утримання сина та сплату аліментів, у ОСОБА_2 відсутня заборгованість по сплаті аліментів ОСОБА_4 на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 з травня 2014 року по грудень 2015 року.
У відповідності до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з п. 2.1 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення своєчасного і повного виконання рішення.
Таким чином, розрахунок заборгованості здійснений старшим державним виконавцем ОСОБА_3. не містить достовірних даних про доходи ОСОБА_2, з урахуванням утриманих податків, та інших видатків, понесених ОСОБА_2, які в установленому порядку були надані державному виконавцю для здійснення обґрунтованого та повного розрахунку.
За таких обставин суд вважає, що старшим державним виконавцем ОСОБА_3. було проведено розрахунок заборгованості по аліментах без дотримання вимог Закону «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, а тому наявні підстави для задоволення скарги ОСОБА_2 у зв'язку з її доведеністю та обґрунтованістю.
Відповідно до статті 387 Цивільного процесуального кодексу України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст. 383, 386, 387 ЦПК України, суд,-
Скаргу ОСОБА_2 про визнання неправомірними дій державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3 та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати довідку-розрахунок заборгованості по аліментах від 29.09.2016 року у виконавчому провадженні ВП №48377888, складену старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Оболонського управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3- протиправною та скасувати таку.
Зобов'язати старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського управління юстиції у м. Києві ОСОБА_3 здійснити новий розрахунок заборгованості по аліментам за період з січня 2014 року по вересень 2016 року із врахуванням реального доходу ОСОБА_2, з урахуванням утриманих податків, та інших видатків, понесених ОСОБА_2
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду міста Києва через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні при проголошенні ухвали суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Д.Г. Камбулов