22 листопада 2016 року м. Київ К/800/31661/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Усенко Є.А., розглянувши
касаційну скаргу Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ОДПІ)
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015
у справі № 813/3974/15
за позовом Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області
до громадянина ОСОБА_1
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
ОДПІ 17.11.2016 (згідно зі штампом на поштовому конверті; штрихкодовий ідентифікатор 8050001956503) звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015.
Касаційна скарга підлягає залишенню без руху, як така, що подана з пропуском строку на касаційне оскарження судового рішення, а заявлене клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для оскарження судових рішень обґрунтовано не в достатній мірі для визнання його таким, що підлягає задоволенню; до касаційної скарги не додано копії оскаржуваних рішень суду першої та апеляційної інстанції; судовий збір сплачено в розмірі, меншому, ніж передбачено підпунктами 1, 3 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір"; позивачем не заявлено клопотання про правонаступництво та не додано копії довіреності представника, який заявляє клопотання про поновлення пропущеного строку.
Звертаючись 17.11.2016 до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою та заявляючи клопотання про поновлення строку на подання касаційної скарги, ОДПІ посилається на те, що відбулася реорганізація Золочівської ОДПІ шляхом приєднання до Буської ОДПІ, а відповідальної особи, яка б подала касаційну скаргу Золочівської ОДПІ не було. На підтвердження правонаступництва додається копія Положення про Буську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області, затвердженого наказом ДФС № 342 від 20.04.2016р., та зазначеного наказу.
Крім того, відповідно до частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додаються документ про сплату судового збору, а також копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
До поданої касаційної скарги ОДПІ не додано копії постанови Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015, які оскаржуються, що унеможливлює вирішення питання про прийняття касаційної скарги до провадження.
У той же час сплачений ОДПІ судовий збір за подання касаційної скарги в сумі 219,24 грн. є меншим, ніж визначено Законом України "Про судовий збір". На момент звернення скаржником до суду першої інстанції ставка судового збору складала 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Так, відповідно до підпункту 3 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 № 484-VIII (редакція діє з 01.09.2015), ставка судового збору за подання касаційної скарги на рішення суду встановлена у розмірі 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Керуючись частиною 1 статті 108, статтею 165, частинами 3, 4, 5 статті 213, частинами 3, 4 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015 залишити без руху, надавши строк для усунення вищевказаних недоліків касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Роз'яснити, що відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга буде повернута та вважатись неподаною в разі якщо недоліки касаційної скарги не будуть усунені впродовж зазначеного строку або не буде заявлено клопотання про продовження цього строку.
Суддя
Вищого адміністративного
суду України Є.А. Усенко