14 грудня 2016 року м. Київ К/800/18177/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку письмового розгляду касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 14.04.2016 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання протиправними дій щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого старшого секретаря суду Луганської області на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області № 4028/15-вих. від 04.11.2015 року з урахуванням нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 09.09.2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 14.04.2016 року адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого старшого секретаря суду Новоайдарського районного суду Луганської області на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області № 4028/15-вих. від 04.11.2015 року з урахуванням нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 09.09.2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 року змінено постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 14.04.2016 року. В абзаці другому резолютивної частини постанови Новоайдарського районного суду Луганської області від 14.04.2016 року дату «з 09 вересня 2015 року» замінено на «з 1 листопада 2015 року».
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Як встановлено, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та з серпня 2009 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 90 % від заробітку.
04 лютого 2016 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України".
Відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 4028/15-вих. від 04.11.2015 року, заробітна плата працюючого старшого секретаря суду Новоайдарського районного суду Луганської області для перерахунку пенсії станом на 09.09.2015 року становить 7771,02 грн. (оклад - 2067,00 грн.). У довідці також зазначено, що на всі виплати, уключені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 23426 грн.
Відповідач листом № 9138/02-10 від 16.11.2015 року повідомив позивача про те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213.
Згідно ст.37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ, в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723-XII (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 (далі - Постанова № 865) від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 р. № 432-IV „Про внесення змін до Закону України „Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За змістом п.5 Постанови № 865 (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 04.11.2015 року, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області на ім'я ОСОБА_3, посадовий оклад старшого секретаря суду встановлений в сумі 2067,00 гривень.
Отже, суди прийшли до правильного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Щодо посилань відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин приписів п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213, за змістом якого з 01 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу" не призначаються, то суди попередніх інстанцій прийшли до правильного висновку, що його положення підлягають застосуванню при вирішенні питання щодо призначення (а не перерахунку) пенсії.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як встановлено, пенсія позивачу призначена на підставі спеціального закону в 2009 році та виплачується до теперішнього часу.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені постановами КМУ № 268 та № 644.
Частиною 4 ст.45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.11.2015 року.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що не приймав рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу, а лише надіслав лист-роз'яснення у порядку Закону України «Про звернення громадян», оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок не за встановленою формою.
При цьому, як вбачається з обставин справи, ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою, у якій просила про здійснення перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. До заяви було додано довідку про заробітну плату працюючого секретаря суду.
Отже, фактично мало місце звернення пенсіонера щодо перерахунку пенсії, яке відповідач не задовольнив за наявності підстав для цього та, водночас, зазначив про відсутність таких підстав. Разом з цим, у листі відповідач не зазначав про подання позивачем заяви не за встановленою формою.
Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, судам належить зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15.11.1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги ст. 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Іншими словами, у кінцевому результаті ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування. Тим більше, що пріоритет міжнародного договору за наявності колізій з внутрішнім законодавством надає судам України досить широкі повноваження при обранні джерела права для вирішення конкретного спору.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що ефективним способом захисту за встановлених фактичних обставин є саме визнання протиправними дій щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 220, 222, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області залишити без задоволення, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 року та постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 14.04.2016 року, у частині, залишеній без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 року, у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: