Ухвала від 21.12.2016 по справі 818/1037/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 р.Справа № 818/1037/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 818/1037/16

за позовом ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.05.16р. №21433/12-03 в частині розрахованого йому податку на житловий будинок за адресою: м.Суми, буд. Заливна, буд. 27/1 в сумі 6047,76 грн.;

- зобов'язати відповідача здійснити розрахунок суми податку до об'єкту оподаткування за відсотковими ставками податку для житлових будинків садибного типу, які затверджені рішенням Сумської міської ради від 13.01.2015 року №3931-МР.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.10.16р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 11.05.2016 №21433 в частині розрахованого ОСОБА_1 податку на житловий будинок за адресою: м. Суми, вул. Заливна, буд. 27/1 в сумі 6047,76 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.08.10р. та договору купівлі-продажу частки житлового будинку від 25.06.14р., ОСОБА_1 є власником 1/3 частки житлового будинку № 27/1 по вул. Заливна в м. Суми (а.с.15).

11.05.16р. державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області сформовано податкове повідомлення-рішення №21433/12-03, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості за 2015 рік в сумі 14505,40 грн. (а.с.36).

Відповідно до ст. 266 Податкового кодексу України врегульовано порядок сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно з п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до п. 5.1 ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Як вбачається з матеріалів справи у власності ОСОБА_1 знаходиться 1/3 частка житлового будинку №27/1 по вул. Заливна в м. Суми.

Так, з державного акту на права власності на земельну ділянку серія ЯЕ №422549 від 08.05.08р., слідує, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0400 га, яка розташована в м. Суми, вул. Заливна, 27/1, цільове призначення (використання) земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (а.с.13).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.08.10р., ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності належить 1/2 частка житлового будинку, який розташований за адресою: м. Суми, вул. Заливна, 27/1, загальною площею 1331,1 кв.м., житловою площею 694,3 кв. м. (а.с.15).

З договору купівлі-продажу частки житлового будинку від 05.06.14р. вбачається, що ОСОБА_1 передав, а покупець ОСОБА_2 прийняв у власність 1/6 частку від 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою надвірних, господарчих та побутових будівель, що знаходиться за адресою: м Суми, вул. Заливна, буд. 27/1 (а.с.16).

Під час будівництва та прийняття в експлуатацію будинок згідно проекту, площі будівлі та поверховості віднесено до категорії індивідуального житлового будинку, що підтверджується дозволом на виконання будівельних робіт № 627/2009 від 10.07.09р. (а.с.19) та свідоцтвом № 18000437 від 21.12.09р., про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (а.с.20).

Згідно технічного паспорту, виготовленого КП “Сумським міським бюро технічної інвентаризації” житловий будинок №27/1 по вул. Заливна, м. Суми відноситься до садибного (індивідуального) житлового будинку (а.с.21-33).

Таким чином, відповідно до вищевказаних документів, вказаний житловий будинок “А-1” - цегляний, житловою площею 694,3 кв.м., загальною площею 1387,7 кв.м. відноситься до об'єктів житлової нерухомості, а саме до житлового будинку садибного типу, який складається з житлових приміщень та допоміжних приміщень.

До того ж, експертом було проведено обстеження об'єкту нерухомого майна, відповідно до якого провести поділ житлового будинку за адресою: м. Суми, вул. Заливна, буд. 27/1 на окремі об'єкти нерухомого майна, в т.ч. житлові квартири неможливо, внаслідок технічних характеристик будівлі. Будівля має технічні характеристики садибного (індивідуального) житлового будинку (підвальний поверх, цокольний поверх, житлові поверхи, мансардний поверх в двох рівнях та горище) (а.с.60).

Відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.11р. №91, індивідуальний (садибний) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, поверховість якої не повинна перевищувати чотирьох поверхів, призначена для постійного у ній проживання та яка складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень.

Згідно з п. 2.1.1.1 Положення про встановлення податку на нерухоме майно, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 13.01.15р. №3931 будівлі, віднесені до житлового фонду поділяються зокрема на такі типи: житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень.

Колегією суддів встановлено, що будинок позивача розташований на окремій земельної ділянці, яка була надана Сумською міською радою згідно цільового призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку та споруд, що підтверджується наявним державним актом серія ЯЕ №422549 на право власності на земельну ділянку за адресою: м. Суми, вул. Заливна, буд. 27/1 (а.с.13-14).

Таким чином, житловий будинок за адресою: вул. Заливна, 6уд. 27/1, м. Суми - є житловим будинком садибного типу.

Відповідно до рішенням Сумської міської ради від 13.01.2015 №3931-МР встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів житлової нерухомості в м. Суми з 01.01.15р.

В додатку 2 до вказаного Рішення зазначені ставки податку на нерухоме майно, зокрема для житлових будинків садибного типу, який складається з: житлових приміщень - 1,2 %; допоміжних (нежитлових) приміщень - 0,02%; для житлових будинків квартирного типу різної поверховості - 1,5%; інші об'єкти житлової нерухомості, віднесені до житлового фонду - 0,2%.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його доводи, і не довів правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині розрахованого ОСОБА_1 податку на частину вказаного будинку в сумі 6047,76 грн.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 818/1037/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5

Повний текст ухвали виготовлений 23.12.2016 р.