Ухвала від 20.12.2016 по справі 283/1370/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко А.О.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"20" грудня 2016 р. Справа № 283/1370/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

позивача та представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Малинського районного суду Житомирської області від "20" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про встановлення часу виходу на пенсію, призначення коефіцієнту, перерахунок та призначення пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Малинському районі Житомирської області в якому просив: встановити його час виходу на пенсію згідно списку № 1 і № 2; призначити коефіцієнт при підвищенні пенсії з 1992 року; перерахувати пенсію з заробітку 1959 року по 1965 рік; призначити пенсію з часу виходу згідно списку № 1 і № 2 з 1992 року.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем не враховано загальний трудовий стаж та стаж, який дає право на отримання пільгової пенсії. Вказує, що мав право на пенсію з 1992 року, але звернувся з заявою про призначення пенсії до відповідача в 2005 році в зв'язку з відсутністю довідок про зарплату.

Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 20.10.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.

Позивач в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив її задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення апеляційної скарги. Просив відмовити її задоволенні. Вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.

Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд встановив, що позивачу призначено пенсію за віком з 23.05.2005 (з дати подання заяви) при страховому стажі 26 років 04 місяці 10 днів та коефіцієнті заробітної плати 0,01862 (за період з 01.08.68 по 31.10.73) у розмірі 339,84 грн.

Позивач вважає, що право на пенсію він здобув у 1992 року, та відповідачем не враховано пільговий стаж по списках № 1, № 2.

Колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із статтею 24 цього Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до впровадження системи персоніфікованого обліку, зараховуються до страхового стажу на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 62 Закону України „Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є належно оформлена трудова книжка. У випадках, передбачених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для визначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, для затвердження трудового стажу приймаються інші документи, зокрема: довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162, яка застосовувалась на час заповнення трудової книжки позивача (на 01.06.79), визначено порядок оформлення трудової книжки. Внесення даних про роботу здійснювалось за підставі наказів або розпоряджень (пункти 23, 42 Інструкції). При заповненні дубліката трудової книжки працівника, який до прийняття на роботу на підприємство (в установу, організацію) вже працював, в розділ „Дані про роботу" в графу 3 насамперед вносився запис про загальний стаж роботи до прийняття на роботу на це підприємство ( в установу, організацію), підтверджений документами (пункт 44 Інструкції).

Колегією суддів встановлено, що при оформленні дублікату трудової книжки, заповненої 01.06.1979, зазначені вимоги вказаної Інструкції порушено - запис про трудову діяльність до зазначеної дати (двадцять один рік 5 місяців) внесено без посилання на первинні документи, які були підставою для такого запису. Враховуючи зазначене, вказаний стаж роботи необхідно підтвердити відповідними документами (належно оформленими довідками, тощо) згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Отже вказаний запис про наявність стажу двадцять один рік 5 місяців не може вважатися належним доказом підтвердження трудового стажу позивача.

Відповідно до статті 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Відповідно до статті 44 вказаного Закону заява про призначення [перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, та на інших роботах із шкідливими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць здійснюється нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв; робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі - Порядок), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.

Згідно з п. 10 Порядку, для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці подасться трудова книжка з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписка із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та уточнювальна довідка, передбачена п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначений (пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу (із зазначення фактичної кількості років, місяців та днів); професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пенсійний вік по Списку №1 для чоловіків після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах по Списку № 2 після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії який затверджено постановою правління Пенсійного фонду Україні від 25.11.2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії додають документи про стаж. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи. Ці документи мають підписати посадові особи й засвідчити печаткою підприємства.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку документи які необхідні для призначення пенсії бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установою, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Як встановлено пенсію позивачу було призначено 23.05.2005 року у віці 68 років, оскільки ним було подано заяву та пакет документів необхідний для призначення пенсії.

В судовому засіданні було досліджено пенсійну справу та встановлено, що 23.05.2005 року позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії. Вказане підтверджується як заявою про призначення, так і власноручно написаною заявою, де позивач пояснює, що не звертався за призначенням пенсії, оскільки займався дослідною та винахідницькою діяльністю.

Отже жодних підстав для призначення пенсії з 1992 року у відповідача не було.

Стосовно твердження позивача про незарахування пільгового стажу, колегія суддів дослідила пенсійну справу та встановила, що в матеріалах пенсійної справи наявні уточнюючі довідки про пільговий стаж роботи позивача за списком №2 за періоди 22.06.1962 року по 16.01.1964 року, з 26.07.1965 року по 22.12.1966 року та з 06.12.1977 року по 15.03.1979 року, що сумарно складає 4 роки 02 місяці 29 днів та не дає права на призначення пільгової пенсії.

Органи Пенсійного фонду України не уповноважені самостійно підтверджувати стаж роботи особи, збираючи відповідні довідки.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Малинського районного суду Житомирської області від "20" жовтня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.О. Зарудяна

Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" грудня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11600

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області пл. Соборна, 12 А,м. Малин,Житомирська область,11601

- ,