Ухвала від 20.12.2016 по справі 818/988/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 р.Справа № 818/988/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрна компанія Форвард" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.09.2016р. по справі № 818/988/16

за позовом Фермерського господарства "ОСОБА_1В."

до Охтирської районної державної адміністрації треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна компанія Форвард" , Рибальська сільська рада Охтирського району Сумської області

про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Фермерське господарство "ОСОБА_1В.", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Охтирської районної державної адміністрації, треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна компанія Форвард", Рибальська сільська рада Охтирського району Сумської області, в якому просив суд:

- визнати протиправною та скасувати відмову голови Охтирської РДА у затвердженні технічної документації, поданої ФГ "ОСОБА_1В." на 15 не витребуваних земельних часток (паїв) загальною площею 31,40га від 19.07.2016 №01-34/1/3/1700;

- зобов'язати голову Охтирської РДА вчинити дії щодо прийняття розпорядження, яким затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ФГ "ОСОБА_1В." на 15 не витребуваних земельних часток (паїв) (всього 34 ділянки) загальною площею 31,40га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього сільськогосподарського акціонерного товариства закритого типу “Україна” (далі - СГ АТЗТ “Україна”) на території Рибальської сільської ради Охтирського району Сумської області з подальшим вирішенням питання про передачу в оренду вказаних земельних ділянок ФГ "ОСОБА_1В."

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.09.16р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною та скасовано відмову голови Охтирської районної державної адміністрації у затвердженні технічної документації, поданої ФГ "ОСОБА_1В." на 15 не витребуваних земельних часток (паїв) загальною площею 31,40 га від 19.07.2016р. № 01-34/1/3/1700.

Зобов'язано голову Охтирської районної державної адміністрації розглянути заяву про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) фермерському господарству "ОСОБА_1В." (код ЄДРПОУ 35603823) на 15 не витребуваних земельних часток (паїв) (всього 34 ділянки) загальною площею 31,40 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього сільськогосподарського акціонерного товариства закритого типу "Україна" на території Рибальської сільської ради Охтирського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна компанія Форвард" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 14.04.16р. головою Охтирської РДА було прийнято розпорядження №135-ОД "Про надання ФГ "ОСОБА_1В." дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Рибальської сільської ради” (а.с.7), яким позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на не витребувані земельні частки (паї) (згідно додатку 15 чоловік) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього СГ АТЗТ “Україна” на території Рибальської сільської ради Охтирського району.

Відповідно до вказаного розпорядження Державним підприємством "Центр Державного земельного кадастру" Сумської регіональної філії були розроблені технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ФГ "ОСОБА_1В." на не витребувані земельні частки (паї) (а.с.112,160-193).

21.06.2016р. до Охтирської РДА надійшло клопотання позивача від 14.06.2016р., за №14/06-1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок на території Рибальської сільської ради, загальною площею 31.40га, до якого було надано 34 технічних документацій із землеустрою та 34 витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.8,10-111).

19.07.2016р. листом за №01-34/1/3/1700 голова Охтирської РДА повідомив позивача, що питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок не витребуваних земельних часток (паїв) на території Рибальської сільської ради буде розглянуто після закінчення строку дії договору на тимчасове користування, укладеного 04.01.2016р. з ТОВ "АК Форвард", у користуванні якого до 31.12.2016р. перебувають спірні земельні ділянки (не витребувані земельні частки (паї) (а.с.9).

Відповідно до ст. 11 Закону України від 05.06.03р., №899-ІV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон від 05.06.03р. №899-ІV), встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Разом з цим, відповідно до ст. 13 зазначеного Закону та п.12 Постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" від 04.02.04р. №122, нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем своїм розпорядженням від 14.04.2016р., №135-ОД (а.с.7) було надано позивачу дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Рибальської сільської ради. Будь-яких підстав для відмови у наданні такого дозволу на той час Охтирська РДА не вбачала. Отримавши даний дозвіл, ФГ "ОСОБА_1В." було вчинено дії по виготовленню технічної документації із землеустрою, які згодом і були надані позивачем на затвердження до Охтирської РДА.

Відповідно до ч.ч.6, 10, 13 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування, яким здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Судом встановлено, що позивачем у відповідності до вказаних вище норм чинного законодавства були подані технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ФГ "ОСОБА_1В." на території Рибальської сільської ради, загальною площею 31.40га, однак, відповідачем надано відмова у задоволенні вказаного клопотання з підстав наявності укладеного договору користування з ТОВ “АК Форвард”.

15.09.2011р., рішенням Охтирської районної ради було затверджено Тимчасовий порядок надання в користування земель державної власності на період проведення земельних торгів (аукціонів); земель (не переоформлених паїв), що можуть бути визнані відмерлою спадщиною, до моменту зарахування їх до земель запасу; земель під господарськими будівлями та дворами до моменту оформлення майна для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва в Охтирському районі”. Додатком до даного порядку є типовий договір з відповідною назвою (а.с.129-133).

З матеріалів справи вбачається, що 04.01.16р., (по закінченню строку дії попереднього договору від 01.04.2015р), між Охтирською РДА та ТОВ "АК Форвард" було укладено договір тимчасового використання землями державної власності, землями (не переоформленими) паями, що можуть бути визнані відмерлою спадщиною; землями під господарськими будівлями та дворами до моменту оформлення майна для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва в Охтирському районі, за яким ТОВ "АК Форвард" було надано в тимчасове користування спірні земельні ділянки строком до 31.12.16р. (а.с.134-143).

На думку відповідача, оскільки рішення Охтирської районної ради від 15.09.11р. є чинним, договір, укладений з ТОВ "АК Форвард" у відповідності до Тимчасового порядку, затвердженого вказаним вище рішенням, відповідає вимогам чинного законодавства, а тому наявність такого договору є правомірною підставою для відмови у затвердженні технічної документації землеустрою, поданої ФГ "ОСОБА_1В.".

Проте, відповідно до ст. 17 Закону України від 06.10.98р., №161-ХІV "Про оренду землі", об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Натомість договір, укладений з ТОВ "АК Форвард" не був зареєстрований у встановленому законом порядку.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що відмова голови Охтирської РДА у затвердженні технічної документації землеустрою ФГ "ОСОБА_1В.", викладена у листі від 19.07.2016р. №01-34/1/3/1700, з підстав наявності договору, не зареєстрованого у встановленому законом порядку, не відповідає нормам діючого законодавства.

Колегія суддів не бере до уваги доводи апеляційної скарги про те, що спірні земельні ділянки не є земельними ділянками державної або комунальної власності і до цього часу право на них не зареєстровані у встановленому законом порядку, а отже посилання на норми Земельного кодексу України є хибним, у зв'язку з наступним.

Згідно з ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Враховуючи, що Законом від 05.06.03р. №899-ІV не врегульовано порядок прийняття рішень районною державною адміністрацією при передачі в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв), виходячи із аналогії закону правомірним є посилання на норми Земельного кодексу України.

Також, колегія суддів не бере до уваги доводи апеляційної скарги з приводу того, що лист голови Охтирської РДА не може бути оскарженим, оскільки згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрна компанія Форвард" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.09.2016р. по справі № 818/988/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст ухвали виготовлений 23.12.2016 р.