20 грудня 2016 р. Справа № 876/6762/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву ОСОБА_1 про роз»яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду 11 жовтня 2016 року за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду 11 жовтня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 липня 2016 року у справі №161/7938/16-а - скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково; визнано неправомірними дії Луцького об»єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-68 вих. 16 від 11.04.2016 року; зобов»язано Луцьке об»єднане управління пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 84% від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-68 вих. 16 від 11.04.2016 року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
09 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до апеляційного суду із заявою про роз»яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2016 року.
В поданій заяві просить роз»яснити рішення суду щодо проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її граничного розміру.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи і доводи заяви про роз»яснення рішення, колегія суддів знаходить підстави для її задоволення.
Так, підстави подання та порядок розгляду заяви про роз»яснення судового рішення чітко врегульовані ст. 170 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз»яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Як видно із резолютивної частини постанови Львівського апеляційного адміністративного суду 11 жовтня 2016 року, в такій не зазначено чи перерахунок та виплату пенсії слід проводити без обмеження її граничного розміру, що у відповідності до ст. 170 КАС України є підставою для роз»яснення судового рішення.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.
Відповідно до ст. 2 цього Закону максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону встановлено, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Враховуючи наведене колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що заяву ОСОБА_1 про роз»яснення судового рішення слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 160, 170, 196, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Заяву ОСОБА_1 про роз»яснення постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у справі №161/7938/16-а (876/6762/16) - задовольнити.
Роз»яснити, що при перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 84% від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-68 вих. 16 від 11.04.2016 року, тобто з 10 жовтня 2014 року слід проводити за нормами Закону України «Про прокуратуру», які діяли на момент призначення пенсії, тобто без обмеження граничного розміру пенсії.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
ОСОБА_2
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 22.12.2016 року.