Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
21 грудня 2016 року справа № 812/984/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання - Куленко О.Д., за участю представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року у справі № 812/984/16 за позовом Комунального підприємства «Жилбудсервіс» до Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» (далі - позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 01.08.2016 № НОМЕР_1 Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 3-5).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року адміністративний позов КП «Жилбудсервіс» було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області від 01.08.2016 № НОМЕР_1 про застосування до Комунального підприємства «Жилбудсервіс» штрафу у розмірі 22 862,96 грн. (а.с. 122-126).
Не погодившись з таким рішенням, Слов'яносербська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 131-133).
Представник позивача у судовому засіданні просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 35629024, місцезнаходження юридичної особи: 91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Дружби, буд. 2-А) (а.с. 15).
Позивач перебуває на обліку, як платник податків та зборів у Слов'яносербській ОДПІ (Новоайдарське відділення), зокрема, як платник податку на додану вартість.
Позивачем, 14.08.2014 подано податкову декларацію з податку на додану вартість № НОМЕР_2 за липень 2014 року з зазначенням суми ПДВ 107662,00 грн. разом з додатками (а.с. 44-59).
17.09.2014 подано податку декларацію з податку на додану вартість № НОМЕР_3 за серпень 2014 року з зазначенням суми ПДВ 39280,00 грн. разом з додатками (а.с. 60-74).
20.01.2015 подано податку декларацію з податку на додану вартість № НОМЕР_4 за грудень 2014 року з зазначенням суми ПДВ 128803,00 грн. разом з додатками (а.с. 75-90).
17.02.2015 подано податку декларацію з податку на додану вартість № НОМЕР_5 за січень 2015 року з зазначенням суми ПДВ 111787,00 грн. разом з додатками (а.с. 91-96).
31.03.2015 КП «Жилбудсервіс» видано Торгово-промисловою палатою України Сертифікат № 3839 про форс-мажорні обставини починаючи з 10.11.2014 до 14.02.2015 (а.с. 24).
11.08.2016 КП «Жилбудсервіс» видано Торгово-промисловою палатою України Сертифікат № 6647 про форс-мажорні обставини починаючи з 04.06.2014 до 01.06.2015 (а.с. 25).
КП «Жилбудсервіс» було направлено до Новоайдарського відділення Старобільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області лист від 28.04.2015 № 05/259 «Про надання документів для не нарахування штрафних санкцій», в якому просили розглянути питання щодо не нарахування штрафних санкцій при несвоєчасній сплаті грошового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2014 року у зв'язку з форс - мажорними обставинами разом з сертифікатом № 3839 про форс - мажорні обставини (а.с. 22).
КП «Жилбудсервіс» було направлено до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області лист від 24.02.2015 № 05/90 «Про надання документів для розстрочення грошового зобов'язання», відповідно до якого КП «Жилбудсервіс» надано заяву та необхідні документи для прийняття рішення щодо розстрочення податкового зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість (а.с. 23).
Слов'яносербською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області було проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період: липень 2014 рік, серпень 2014 рік, грудень 2014 рік, січень 2015 рік, а саме по своєчасності сплати ПДВ Комунальним підприємством «Жилбудсервіс».
За результатами перевірки складено акт від 20.07.2016 № 2/15-35629024 та встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість підприємства протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме по: податковій декларації з податку на додану вартість від 14.08.2014 № НОМЕР_2, граничний термін сплати 30.08.2014, фактично сплачено 29.09.2014, сума боргу 1 189,00 грн., сума фактичної сплати 1 189,00 грн.; податковій декларації з податку на додану вартість від 18.09.2014 № НОМЕР_3, граничний термін сплати 30.09.2014, фактично сплачено 07.10.2014, сума боргу 1 1819,10, сума фактичної сплати 1 819,10 грн.; податковій декларації з податку на додану вартість від 20.01.2015 № НОМЕР_4, граничний термін сплати 30.01.2015, фактично сплачено 18.02.2015, сума боргу 128020,60 грн., сума фактичної сплати 143 683,00 грн.; податковій декларації з податку на додану вартість від 17.02.2015 № НОМЕР_5, граничний термін сплати 02.03.2015, фактично сплачено 05.03.2015, сума боргу 97 600,9 грн., сума фактичної сплати 99 100,00 грн. (а.с. 18-19).
Податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2016 № НОМЕР_1 Слов'яносербською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області на підставі акту № 2/15-35629024 від 20.07.2016 за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та згідно зі ст. 126 ПК України, за затримку на 29,19,7,3 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 228 629,60 грн. застосовано до КП «Жилбудсервіс» штраф у розмірі 10% у сумі 22 862,96 грн. (а.с. 20).
Відповідно до розрахунку штрафної санкції, за порушення термінів сплати грошового зобов'язання по податковій декларації від 14.08.2014 нараховано штраф у розмірі 118,90 грн., по податковій декларації від 20.01.2015 - 12 802,06 грн., по податковій декларації від 18.09.2014 - 181,91 грн., по податковій декларації від 17.02.2015 - 9 760,09 грн. (а.с. 21).
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням - рішенням позивач скористався своїм правом оскаржити його шляхом направлення скарги до податкового органу від 15.08.2016 № 07/957, в якій просив скасувати податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 01.08.2016 (а.с. 26-27).
Рішенням Головного управління ДФС у Луганській області від 01.09.2016 № 478/10/12-32-10-01-04 скарга КП «Жилбудсервіс» залишена без розгляду (а.с. 112).
ВП № 1 м. Щастя Новоайдарського відділу поліції листом від 22.07.2016 № 269/III/41 на запит КП «Жилбудсервіс» № 07/776 від 21.07.2016 повідомили, що в період з 01.06.2014 по 01.06.2015 були зареєстровані артилерійські обстріли м. Щастя (а.с. 98-102).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Згідно п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини виникли у період проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Преамбулою Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_4 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 Закону № 1669 встановлено наступне.
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 11 Закону № 1669 (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_4 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 5 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.
Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону: забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення; у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні "Офіційний вісник Президента України" від 14.04.2014.
Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (ОСОБА_4 № 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Відповідно до вказаного Додатку в розділі "Луганська область" Міста обласного значення: під номером 1 зазначене м. Луганськ (Луганська міська рада): м. Олександрівськ, с-ще Дзержинське, с-ще Тепличне (Олександрівська міська рада); смт. Ювілейне (Ювілейна селищна рада); м. Щастя (Щастинська міська рада); м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада): смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада); смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада); с. Воєводівка, с-ще ОСОБА_5, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада).
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053" зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Відповідно до Додатку в розділі "Луганська область" 2. Райони: під номером 9 зазначено Новоайдарський район м. Щастя (Щастинська міська рада).
Пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".
ОСОБА_4 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.
Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII від 02.09.2014. Зі змісту вказаного Указу вбачається, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Проведення антитерористичної операції триває, оскільки Указу Президента України про завершення антитерористичної операції не видавалось.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Згідно ст.11 Закону № 1669-VII, закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Відповідно до розділу 2 «Обставини, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника» Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року № 1235, обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).
Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;
Встановлено, що позивач звертався до Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримано відповідні Сертифікати Торгово-промислової палати України від 31.03.2015 № 3839, від 11.08.2016 № 6647 про форс-мажорні обставини починаючи з 10 листопада 2014 року по 14 лютого 2015 та з 04 червня 2014 по 01 червня 2015 року (а.с. 24, 25).
Також було встановлено, що позивач звертався до контролюючого органу з відповідною заявою про розстрочення грошового зобов'язання, проте відповіді на теперішній час не надійшло (а.с. 23).
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що наявність сертифікату Торгово - промислової палати України, яким засвідчено виникнення для позивача форс - мажорних обставин з 04.06.2014 до 01.06.2015, звільняє його від відповідальності за несвоєчасну сплату податків і зборів, у строки та у розмірах, встановлених нормативно - правовими актами.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 01.08.2016 № НОМЕР_1 Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області - підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року у справі № 812/984/16 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року у справі № 812/984/16 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 22.12.2016.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_6