Справа: № 826/18471/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
21 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Межевича М.В.
Земляної Г.В.
за участю секретаря Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про стягнення пені,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" (далі - ТОВ "Аскоп-Україна") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Дніпровському районі), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУ ДКС України у м. Києві) про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ "Аскоп-Україна" пені в розмірі 69563,36 грн., нараховану на суму заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за період з 14.05.2014 р. по 15.06.2015 р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 лютого 2016 року позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» пеню в розмірі 69563,36 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 14.05.2014 р. по 15.06.2015 р.
На вказану постанову ДПІ у Дніпровському районі подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2014 р. по справі №826/6965/14, за адміністративним позовом ТОВ «Аскоп-Україна» до ДПІ у Дніпровському районі та ГУ ДКС України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, скасування податкового повідомлення-рішення №0000241530 від 13.05.2014 р. та стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість, - позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Дніпровському районі щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна». Визнано протиправним та скасувано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дніпровському районі №0000241530 від 13.05.2014 р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму в розмірі 21789,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 р. по справі №826/6965/14 скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2014 р. в частині відмови в задоволенні позовних вимог та в цій частині ухвалено нову постанову, якою позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп - Україна» заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Вказаними судовими рішеннями, які набрали законної сили та не скасовані, судом встановлено наступні обставини.
Висновки акту перевірки від 25.04.2014 р. №2426/26-53-15-01/30579869 щодо порушення ТОВ «Аскоп-Україна» п. 198.1, 198.2 ст.198, п. 200.1, 200.4 ст. 200, п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України щодо завищення податкового кредиту за грудень 2013 року на суму 21789,00 грн. є необґрунтованими, та відповідачем не доведено коли ним було отримано рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 р. у справі №826/5801/14, отже, з боку ДПІ у Дніпровському районі наявна протиправна бездіяльність щодо подання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 21789,00 грн., що підлягає відшкодуванню позивачу з бюджету. Зокрема, ДПІ у Дніпровському районі не подано до органу державної казначейської служби висновку щодо відшкодування позивачу суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн., правомірність щодо відшкодування суми податку на додану вартість якої підтверджена зокрема і судовими рішеннями (постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014 р. по справі №826/5801/14 та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 р.), які набрали законної сили, а отже, позивач має право на повернення суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На виконання судового рішення по справі №826/6965/14 Окружним адміністративним судом м. Києва видано 30.03.2015 р. виконавчий лист про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн.
Згідно матеріалів справи, сума податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн. відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету 16.06.2015 р.
Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно з пунктом 200.11 статті 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Таким чином, оскільки перевірка достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість була закінчена податковим органом 25.04.2014 р., враховуючи підтвердження податковим органом суми бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 537821,00 грн. та протиправне зменшення ним у податковому повідомленні-рішенні №0000241530 від 13.05.2014 р. суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 21789,00 грн., що встановлено судовими рішеннями по справі №826/6965/14, податковий орган був зобов'язаний відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України подати до органу Державної казначейської служби України до 30.04.2014 р. висновок із зазначенням суми ПДВ в загальному розмірі 559610,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган Державної казначейської служби України - перерахувати такі кошти ТОВ «Аскоп-Україна» до 13.05.2014 р. (протягом п'яти операційних днів з урахуванням святкових і вихідних днів).
Проте, сума податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн. була відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету лише 16.06.2015 р., тобто з порушенням строків бюджетного відшкодування податку.
Згідно п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Облікова ставка Національного банку України, встановлена на момент виникнення пені становила 9,50%, отже пеня, яка нараховується на рівні 120% облікової ставки Національного банку України становить 11,40 %.
Посилання ДПІ у Дніпровському районі на те, що обов'язок з відшкодування позивачу податку у нього виник саме з 17.02.2015 р., тобто з дня набрання законної сили судового рішення по справі №826/6965/14, тому пеня не має нараховуватись з 14.05.2014 р., - не узгоджуються з приписами пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, які встановлюють для відповідача обов'язок подати відповідний висновок у п'ятиденний строк після закінчення перевірки платника. Неподання такого висновку та як наслідок неотримання позивачем належних виплат відбулось внаслідок неправомірних дій ДПІ у Дніпровському районі, що встановлено судовим рішенням.
Отже вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ "Аскоп-Україна" пені в розмірі 69563,36 грн., нараховану на суму заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за період з 14.05.2014 р. по 15.06.2015 р. є обґрунтованими.
Зокрема, у постанові від 03.06.2014 р. по справі №21-131а14 Верховний Суд України дійшов висновку, що на суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, які впливають на правильність вирішення справи.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2016 р. ДПІ у Дніпровському районі відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі. Станом на 21.12.2016 р. судовий збір заявником апеляційної скарги не сплачено, тому він підлягає стягненню судом, в розмірі встановленому ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", - 2009,70 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви за немайновий спір, який подано фізичною особою). Згідно із ч. 1 ст. 9 цього Закону, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу ДПІ у Дніпровському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 лютого 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 лютого 2016 року - без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 2009,70 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Межевич М.В.
Земляна Г.В.
Повний текст ухвали складено 22.12.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.