Постанова від 21.12.2016 по справі 805/2940/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Тарасенко І. М.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року справа №805/2940/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Судді: Гайдар А.В.

ОСОБА_2

Секретаря судового засідання: Борисова А.А.,

Представників сторін:

позивача - ОСОБА_3,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у справі № 805/2940/16-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Укразалізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» СП «Оздоровчий комплекс «Урзуф» регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця»/794 до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05 серпня 2016 року № Ю-0002731300 в сумі 408,73 грн., та рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в сумі 203,43 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2016 року Публічне акціонерне товариство «Укрзалізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» СП «Оздоровчий комплекс «Урзуф» регіональної філії “Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця»/794 (далі - позивач, ПАТ «Укрзалізниця» філія ДП «Донецька залізниця») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, Мангуська ОДПІ) з вимогами про визнання неправомірною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05 серпня 2016 року № Ю-0002731300 в сумі 408,73 грн., та рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в сумі 203,43 грн. (арк. справи 4-8).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю, визнано неправомірною та скасовано вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 05.08.2016 року № Ю-0002731300 в сумі 408,73 грн. та рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в сумі 204,43 грн. Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (арк. справи 120-122).

Не погодившись із вищенаведеною постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу (далі - апелянт), в обґрунтування якої посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки на теперішній час ОСОБА_4 ТПП ПАТ «Укрзалізниця» до Мангуської ОДПІ разом із заявою про звільнення від несвоєчасної сплату єдиного внеску не наданий, а посилання на сертифікат ДП «Донецька залізниця» засвідчує саме ДП «Донецька залізниця» форс мажорні обставини по сплати єдиного внеску (арк. справи 128-131).

У судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Апелянт просив суд розглянути справу у письмовому провадженні за відсутності його представників, про що на адресу суду надіслав клопотання.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також прийнявши письмові заперечення позивача, колегія суддів встановила наступне.

Як встановлено судом апеляційної інстанції «Оздоровчий комплекс Урзуф» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця»/794 є структурним підрозділом регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» (ЄДРПОУ 25810071), місцезнаходження: 87455, Донецька область, Першотравневий район, с. Урзуф, вул. Прибережна, 20. Як платник податків та звітності обліковується в Мангуській ОДПІ (арк. справи 12).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 31 травня 2016 року Мангуською ОДПІ ГУ ДФС проведена документальна позапланова виїзна документальна перевірка оздоровчого комплексу «УРЗУФ» Державного підприємства «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 25810071), з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2013 року по 17 травня 2016 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2013 року по 17 травня 2016 року, про що складено акт перевірки від 13 травня 2016 року № 241/14-25810071 (арк. справи 120-122).

За результатами вказаної перевірки Мангуською ОДПІ ГУ ДФС: складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) позивачем зі сплати єдиного внеску від 05 серпня 2016 року № Ю-0002731300 на 408,73 грн., в основу якої покладені періоди по несплаті єдиного внеску, нарахованого на суми заробітної плати за періоди з вересня 2013 року по квітень 2015 року, а саме: за вересень 2013 року - 18,59 грн., за листопад 2013 року - 18,20 грн., за грудень 2013 року - 20,22 грн., у 2014 році: за січень 2014 року у розмірі 17,17 грн., за лютий 2014 року - 12,16 грн., за березень 2014 року - 12,55 грн., квітень 2014 року - 18,60 грн., травень 2014 року - 17,41 грн., червень 2014 року - 31,25 грн., липень 2014 року - 61,19 грн., серпень 2014 року - 76,60 грн., вересень 2014 року -23,43 грн., листопад 2014 року - 17,41 грн., грудень 2014 року - 14,58 грн., січень 2015 року - 9,37 грн., лютий 2015 року - 12,83 грн., березень 2015 року - 13,97 грн., квітень 2015 року у розмірі 13,21 грн. (арк. справи 10), - 05 серпня 2016 року винесено рішення № НОМЕР_1 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску» у розмірі 204,43 грн. (арк. справи 9).

Позивач, не погодившись з винесеними контролюючим органом рішеннями звернувся до суду з вимогами про визнання їх неправомірними та скасування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-УН до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VI) та ПК України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України, передано органам доходів і зборів.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VІ його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VІ).

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VІІ, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

До того ж, наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VІ та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VІ, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VІІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VІ, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

При цьому підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

До того ж, платником податків повинен враховуватись перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Як вказувалось судом вище, позивач звернувся до суду з вимогами про визнання неправомірними та скасування вищенаведених вимоги та рішення контролюючого органу з посиланням на те, що він має сертифікат ТПП, який засвідчує ДП «Донецька залізниця» форс мажорні обставини в частині своєчасної сплати єдиного внеску, а оскільки позивач входить до його складу, то вказаний сертифікат в рамках Закону № 1669 розповсюджує свою дію на всі структурні підрозділи залізниці, в тому числі і на Оздоровчий комплекс «Урзуф», таким чином спірним питанням даної справи є розповсюдження на позивача ОСОБА_4 ТПП від 14 жовтня 2014 року № 1361 «Про настання обставин непереборної сили» як підстави для звільнення останнього від своєчасної сплати єдиного внеску в рамках Закону № 1669 з урахуванням обов'язків платника, визначених частиною 2 статті 6 Закону України № 2464.

Як вбачається з дослідження вказаного ОСОБА_4 ТПП від 14 жовтня 2014 року № 1361, він засвідчує Державному підприємству «Донецька залізниця» (ідентифікаційний код 01074957) настання обставин непереборної сили з 01 серпня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Луганської та Донецької області, які стосуються справляння та сплати податків і обов'язкових платежів. При цьому з описової частини вказаного ОСОБА_4 вбачається, що ДП «Донецька залізниця» знаходиться на податковому обліку у СДПІ у м. Донецьку, куди надаються звіти/сплачуються податки та інші обов'язкові платежі, отже з наведеного вбачається, що вказаний ОСОБА_4 ТПП засвідчує форс-мажорні обставини ДП «Донецька залізниця» по сплаті платежів та подання звітності до СДПІ у м. Донецьку, а у даному випадку, як вказувалось судом вище, позивач знаходиться на обліку по звітуванню та справленню обов'язкових платежів в Мангуській ОДПІ, до якої останній й повинен звернутись з 14 квітня 2014 року не пізніше 30 календарних днів після закінчення АТО з заявою про звільнення від своєчасної сплати єдиного внеску, при цьому така процедура стосується й отримання ОСОБА_4 ТПП, тобто платник податків, щодо якого була проведена перевірка, та який самостійно звітує та перебуває на обліку у іншого контролюючого органу, ніж структурний підрозділ, до складу якого він входить, повинен самостійно, від свого імені та в рамках конкретних правовідносин звернутись до торгово-промислової палати з засвідченням останньому обставин непереборної сили у відповідності до ЗУ № 1669 по реалізації ним у період АТО обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 ЗУ № 2464, у зв'язку з чим колегія суддів не приймає доводи позивача, що на нього та на всі структурні підрозділи залізниці розповсюджується дія ОСОБА_4 ТПП від 14 квітня 2014 року № 1361, та погоджується з доводами апелянта.

Колегія суддів зазначає, що окрім вказаного вище ОСОБА_4 ТПП від 14 квітня 2014 року № 1361 позивач не надав суду ніяких інших документів, на підставі яких позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску у період проведення АТО до її закінчення.

При цьому колегія суддів звертає увагу, що акт перевірки включає період несплати платником податків сум єдиного внеску за період вересня 2013 року по квітень 2015 року, а АТО триває з 14 квітня 2014 року, тому позивач має право користуватись тимчасовими заходами, встановленими ЗУ № 1669 в період АТО з 14 квітня 2014 року.

З урахуванням викладеного, у зв'язку з неприйняттям вищевикладених обставин, судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що відповідно до вимог статті 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

Керуючись статтями 195, 196, 197, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у справі № 805/2940/16-а, - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у справі № 805/2940/16-а, - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Укразалізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» СП «Оздоровчий комплекс «Урзуф» регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця»/794 до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05 серпня 2016 року № Ю-0002731300 в сумі 408,73 грн., та рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в сумі 203,43 грн., - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 21 грудня 2016 року.

Головуючий суддя І.А. Васильєва

Суддів: А.В. Гайдар

ОСОБА_2