ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
22 грудня 2016 року № 813/4222/16
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Сакалош В.М.
за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представник відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» до Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
01 грудня 2016 року Публічне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» (надалі - ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд», позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (надалі - Залізнична ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, відповідач), в якій просить суд:
-визнати дії Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо нарахування в картці особистого рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» пені з податку на додану вартість у розмірі 52 111,49 грн. протиправними;
-зобов'язати Залізничну об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області внести зміни до картки особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» шляхом виключення з картки особового рахунку пені на суму 52 111,49 грн.
Ухвалами суду від 01.12.2016 року відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2015 року, яка набрала законної сили 19.11.2015 року, відстрочено виконання постанови суду від 13.11.2014 року у справі №813/7195/14 про сплату податкового боргу до 19.11.2016 року. Відтак, позивачем у строк встановлений судом було сплачено кошти в розмірі 247 416,00 грн., що підтверджується копією платіжного доручення №3982 від 31.10.2016 року. Однак, в подальшому в електронному кабінеті ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» було виявлено що відповідачем в автоматичному режимі в особовому рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» станом на 18.11.2016 року нараховано пеню на податок на додану вартість в розмірі 52 111,49 грн. за період з 01.02.2016 року по 22.11.2016 року. ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» вважає такі дії податкового органу щодо нарахування пені неправомірними та просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, надав усні пояснення по суті позовних вимог та просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі №813/7195/14 за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районні м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» стягнено податковий борг в розмірі 418 661,89 грн. з яких; 412 854,00 грн. - податок на додану вартість; 4 267,50 грн. - земельний податок з юридичних осіб; 1 540,39 грн. - орендна плата з юридичних осіб.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2015 року, яка набрала законної сили 19.11.2015 року, відстрочено виконання вищевказаної постанови суду про сплату податкового боргу на один рік, тобто до 19.11.2016 року. Так, 31.10.2016 року, тобто в строк встановлений судом у вищевказаній ухвалі, позивачем було сплачено кошти в розмірі 247 416,00 грн. (борг, що існував на момент сплати), що підтверджується копією платіжного доручення від 31.10.2016 року №3982.
В подальшому в електронному кабінеті ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» було виявлено що відповідачем в автоматичному режимі в особовому рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» станом на 18.11.2016 року нараховано пеню на податок на додану вартість в розмірі 52 111,49 грн. за період з 01.02.2016 року по 22.11.2016 року.
23.11.2016 року позивач звертався в податковий орган, із заявою в якій просив надати акт звірки на додану вартість станом на 23.11.2016 року, на, що отримано відповідь від 28.11.2016 року про неможливість надання такого акту.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визначається і діє принцип верховенства права.
Згідно п. 100.1ст. 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу від проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 ст. 129 цього Кодексу.
Відповідно до п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Згідно ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу : порядку виконання судового рішення.
У зв'язку з набрання чинності ухвалою суду про відстрочення податкового боргу, така ухвала суду змінює встановлені законом строки сплати відповідного податкового зобов'язання, яке через зміну судом термінів сплати втрачає ознаки податкового боргу та виключає можливість нарахування пені згідно вимог ст. 129 Податкового кодексу України, за умови своєчасного виконання платником податків ухвал суду про відстрочення оплати.
Судове рішення щодо відстрочення виконання постанови про стягнення податкового боргу є перенесенням виконання такої постанови на новий строк, тобто ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2016 року у справі №813/7195/14, перенесені граничні строки сплати податкових зобов'язань. Зазначена ухвала набрала законної сили, тобто граничними термінам сплати є строки, вказані в судових рішеннях.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.08.2013 року у справі №К/9991/3032/12.
Окрім цього, кошти було сплачено 31.10.2016 року, в той час пеня нараховувалась в період з 01.02.2016 року по 18.11.2016 року.
Відповідно до п.п.1.3. ст. 129 Податкового кодексу України, нарахування пені закінчується день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Таким чином, на переконання суду є незаконним нарахування пені в період з 31.10.2016 року (день сплати коштів) до 18.11.2016 року ще й на підставі ст. 129 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпунктів 1, 3 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 69-71, 72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо нарахування в картці особистого рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» пені з податку на додану вартість у розмірі 52 111,49 грн. протиправними.
Зобов'язати Залізничну об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області внести зміни до картки особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» шляхом виключення з картки особового рахунку пені на суму 52 111,49 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39554382) на користь Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» (код ЄДРПОУ 01293961) 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 грудня 2016 року.