ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
23 грудня 2016 рокуСправа №813/4463/16
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич Ірена Зіновіївна одержав позовну заяву ОСОБА_1 щодо невиконання виконавчого провадження ВП № 35198945, ВП № 42074934 ДВС у Львівській області, ДВС Личаківського відділу ДВС Львівського міського управління юстиції,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:
- відкрити провадження по справі, щодо невиконання виконавчого провадження №6-а-2011 ДВС у Л/о, ДВС Личаківського ВДВС Львівського МУЮ, що доводить про повторну бездіяльність керуючись ст. 160,166, ст. 168 КАСУ;
- накласти штраф 10-30 мінімальних заробітних плат після встановлення невиконання рішення ДВС у Л/о, ДВС Личаківського ВДВС ЛМУ юстиції на начальників відповідних підрозділів Головного Управління юстиції у Львівській області по даній справі;
- визнати бездіяльність противоправною Головного державного виконавця відділу примусового виконання, керівництва ДВС у Львівській області, начальника Личаківського відділу ДВС Львівського міського управління юстиції та відреагувати окремою ухвалою згідно ст. 166 КАСУ в Міністерство юстиції України;
- зобов'язати ДВС у Л/о, державного виконавця Личаківського МУЮ зробити індексацію боргу на період розгляду справи;
- згідно поданих документів за правову допомогу стягнути у відповідачів;
- стягнути 10 тисяч моральної шкоди з відповідачів сумарно.
- керуючись ст. 160, 166, 168, 254, 267 КАСУ відкрити провадження про невиконання рішення суду та виконавчого листа №:-а-12011, виданого Шевченківським районним судом м. Львова від 02.12.2010р.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
При цьому, відповідно до п.4, п.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи:
- належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною першою статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Критеріями визначення юрисдикції суду щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Згідно п.5 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті.
Відповідно до норми п. 2 ст. 3, ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд - це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
Згідно з поданою позовною заявою та долученими до неї матеріалами, позивачем оскаржуються дії відповідачів щодо невиконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 02.12.2010 р. та виконавчого листа №6а-1/2011 виданого Шевченківським районним судом м. Львова.
Отже позивачем (стороною у виконавчому провадженні) оскаржуються дії відповідачів з приводу виконання рішення місцевого загального суду як адміністративного суду, і таке рішення судом винесеного у справі розглянутій згідно ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини шостої, якою доповнено ст. 181 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Відповідно до п.9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010р. №3 (із змінами від 21.05.2012р. та 14.09.2012р.) визначаючи предметну та територіальну підсудність справ з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, судам необхідно враховувати, що за приписами пункту 5 частини першої статті 18, частини шостої статті 181 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист, незалежно від статусу позивача у виконавчому провадженні.
Таким чином, дана справа предметно підсудна Шевченківському районному суду м. Львова, як адміністративному, а не Львівському окружному адміністративному суду, оскільки спір виник з приводу виконання рішення місцевого загального суду як адміністративного суду.
Порушення судом правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування судового рішення (п.4 ч.1 ст.202 КАС України).
Згідно з п. ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає поверненню позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись ст.2-17, 18, 20 108, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, , суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 щодо невиконання виконавчого провадження ВП №35198945, ВП№42074934 ДВС у Львівській області, ДВС Личаківського відділу ДВС Львівського міського управління юстиції - повернути позивачеві.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами - невідкладно.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Гулкевич І.З.