КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22 грудня 2016 року справа № П/811/1716/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - відповідач, Кіровоградської ОДПІ), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення №26791-13 від 01.11.2016р.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення не враховано те, що вартість автомобіля позивача станом на 01.01.2016 року не складає 750 мінімальних заробітних плат, тому податкове повідомлення-рішення від 01.11.2016 року є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у позові відмовити, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Представником позивача та відповідача надано до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.24,29).
Враховуючи приписи вимог ч. 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні.
Відповідно до п.4,6 ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Згідно з матеріалами справи, судом встановлено, що 01.11.2014 року за позивачем зареєстровано автомобіль марки Toyota Highlander, 2012 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 3456 куб. см.
Відповідно до долученої до матеріалів справи, копії договору купівлі - продажу транспортного засобу від 22.06.2016 р. за №3541/2016/01/003197, встановлено, що зазначений автомобіль позивачем передано у власність покупцю ОСОБА_2 (а.с.12).
30.06.2016 року відповідачем прийнято рішення №25539-13, яким визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 25 000 грн. (а.с.7).
Позивач, не погодившись з зазначеним рішення, оскаржив його до ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.8).
За результатом розгляду зазначеної скарги, ГУ ДФС у Кіровоградській області частково скасовано податкове повідомлення - рішення від 30.06.2016 року №25539-13. Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області сформовано податкове повідомлення - рішення №26791-13 від 01.11.2016р, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичний осіб" в розмірі 10416,67 грн. (а.с.11).
З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VIII від 24.12.2015. Згідно вказаного нормативно-правового акту в статтю 267 Податкового кодексу України внесено зміни щодо об'єкту транспортного податку.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.
Згідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті ( підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК). Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від18.02.2016 « Про затвердження Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів» затверджено методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, якою п.2 передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, яким передбачено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1, Гк- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Відповідно до п.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідач в обґрунтування правомірності нарахування позивачу транспортного податку до суду розрахунок вартості транспортного засобу не надав.
При цьому, позивачем до суду надано розрахунок вартості автомобіля, який складає 722786,32 грн. (а.с.13), що не складає 750 мінімальних заробітних плат встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1378 грн. (станом на 01.01.2016р.) х 750 мін. з. п. = 1 033 500 грн.), тому автомобіль позивача не об'єктом оподаткування в розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України, а податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 року № 175682-13 є протиправним та належить скасувати.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Враховуючи викладене, відповідач не довів, що податкове повідомлення-рішення від 01.11.2016 року №26791-13 прийнято правомірно та вартість автомобіля позивача є об'єктом оподаткування транспортним податком вартість 750 мінімальних заробітних плат, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 551,21 грн. підлягає присудженню ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 01.11.2016 р. №26791-13, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб на суму 10416,67 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області судовий збір в розмірі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_2).
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3