Ухвала від 20.12.2016 по справі 913/1354/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УХВАЛА

про порушення провадження у справі

20 грудня 2016 року Справа № 913/1354/16

Провадження № 30пд/913/1354/16

За позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Державної фінансової інспекції в Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

до першого відповідача - Луганського обласного протитуберкульозного диспансеру, м. Сєвєродонецьк Луганської області

другого відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Чернівці

про визнання недійсними договорів

Господарський суд Луганської області у складі судді Голенко І.П.

Секретар судового засідання-помічник судді Гуленко К.С.

У засіданні брали участь:

від прокурора - представник не прибув;

від позивача - представник не прибув;

від 1-го відповідача - представник не прибув;

від 2-го відповідача - представник не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області до Луганського обласного протитуберкульозного диспансеру та фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання недійсними договорів про закупівлю товарів №10, № 11 та № 12 від 22.06.2016, укладених між Луганським обласним протитуберкульозним диспансером та ФОП ОСОБА_1

Учасники судового процесу правом на участь своїх представників в судовому засіданні не скористалися.

Від прокурора надійшли письмові пояснення від 15.12.2016 № 9681вих.16 на підтвердження підстав представництва керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області з заявленими позовними вимогами.

Від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області електронною поштою надійшли письмові пояснення від 20.12.2016 № 20-12-25-17-17/61, в яких воно повідомляє про реорганізацію Державної фінансової інспекції в Луганській області шляхом приєднання до Північно-східного офісу Держаудитслужби. Крім того, управління зазначає, що першим відповідачем порушено вимоги ч.5 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель", та просить розглянути справу без участі Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області та Державної фінансової інспекції в Луганській області.

Від першого відповідача надійшли електронною поштою письмові пояснення від 19.12.2016 № 373 щодо наявності підстав представництва керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області з заявленими позовними вимогами. Крім того, він визнав позовні вимоги у повному обсязі та просив розглянути справу без участі його повноважного представника.

Вказане клопотання судом задоволено.

Другий відповідач заперечень з питання щодо підтвердження підстав керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області, з заявленими позовними вимогами не надав, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

З огляду на вищевказане, заява розглядається на підставі наданих матеріалів.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області з заявленими позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.

При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру".

Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.

Частиною 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді.

Позовні вимоги заявника обґрунтовані фактом недотримання першим відповідачем вимог законодавства під час укладання договорів про закупівлю товарів №10, № 11 та № 12 від 22.06.2016, укладених між Луганським обласним протитуберкульозним диспансером та ФОП ОСОБА_1

Згідно частини 4 статті 7 Закону України «Про здійснення державних закупівель» моніторинг закупівель здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його органи на місцях.

У відповідності до ч. 3. ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі» рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Моніторинг закупівель проводить центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його органи на місцях.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування, порядок проведення яких установлюється Кабінетом Міністрів України.

За змістом пунктів 1, 7, 8, 10 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей; пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель.

Як зазначено в Положенні про Державну фінансову інспекцію України, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 310, Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за дотриманням законодавства про державні закупівлі. Для виконання покладених на неї завдань Держфінінспекція України має право в установленому порядку здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення перевірки державних закупівель.

При цьому, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю відповідно до ст. 17 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету, в т.ч. з питань проведення державних закупівель, та у разі виявлення порушень законодавства вживати заходи до усунення порушень, у т.ч. звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства

Так, проведеним Державною фінансовою інспекцією в Луганській області, як органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, аналізом закупівлі за державні кошти дезінфекційних засобів Луганським обласним протитуберкульозним диспансером встановлено, що здійснено закупівлю та оплату товарів на загальну суму 433 866,85 грн. без застосування визначених Законом України «Про здійснення державних закупівель» процедур закупівлі, чим порушено вимоги частини 5 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

Зі змісту листа Державної фінансової інспекції в Луганській області «Про результати аналізу» № 12-31-17-17/391 від 10.10.2016, виконання зобов'язань за спірними договорами, укладеними з порушенням законодавства у сфері державних закупівель, може призвести до нераціонального та неефективного використання державних коштів, що не відповідає меті Закону та принципам, за якими мають здійснюватися державні закупівлі, закріпленими в статті 3 Закону.

Пред'являючи позов в інтересах Державної фінансової інспекції в Луганській області, прокурор має на меті поновлення порушених прав позивача, оскільки порушення процедури державних закупівель унеможливлює раціональне та ефективне використання державних коштів і здатне спричинити істотної шкоди інтересам держави.

Згідно з положеннями ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 цього Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

У відповідності до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Враховуючи, що “інтереси держави” є оціночним поняттям у кожному конкретному випадку, першим заступником прокурора Луганської області з посиланням на законодавство обґрунтовано необхідність захисту інтересів держави та правильно визначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У зв'язку з цим, прокурор захищає інтереси держави в особі Державної фінансової інспекції в Луганській області, яка реалізує державну політику у сфері фінансового контролю.

Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.

Керуючись ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 29, 61, 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Підтвердити підстави представництва керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Державної фінансової інспекції в Луганській області з заявленими позовними вимогами.

2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.

3. Розгляд справи призначити на 10 січня 2017 року о 10 годині 20 хвилин.

4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в кабінеті № 209 /суддя Голенко І.П./.

5. Зобов'язати прокурора надати:

- заперечення на відзиви відповідачів, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування заперечень.

6. Зобов'язати позивача надати:

- заперечення на відзиви відповідачів, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування заперечень;

- документальне підтвердження щодо реорганізації Державної фінансової інспекції в Луганській області шляхом приєднання до Північно-східного офісу Держаудитслужби.

7. Зобов'язати першого відповідача надати:

- докази надіслання прокурору та позивачу пояснень від 19.12.2016 № 373, документальне підтвердження та нормативне обґрунтування викладених у відзиві доводів.

8. Зобов'язати другого відповідача надати:

- відзив на позовну заяву з доказами надіслання прокурору та позивачу, документальне підтвердження та нормативне обґрунтування викладених у відзиві доводів;

- паспорт, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (оригінали - до огляду у судовому засіданні, належним чином посвідчені копії - до справи).

Явка у судове засідання повноважних та компетентних представників учасників процесу обов'язкова.

Не з'явлення повноважних та компетентних представників учасників процесу у судове засідання Господарського суду Луганської області не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд доводить до відома учасників судового процесу, що вони мають право отримувати процесуальні документи в електронному вигляді відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31.05.2013 № 72 "Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу".

Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.

2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.

Суддя І.П.Голенко

Надр. прим.

1 - до справи

2 - Сєвєродонецькій місцевій прокуратурі рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 93404, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. 8го березня, 2

3 - прокуратурі Харківської області рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 61000, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького,4

4 - позивачу - Державній фінансовій інспекції в Луганській області рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 93400, м. Сєвєродонецьк Луганської області, бул. Дружби Народів, 32

5 - відповідачу 1 - Луганському обласному протитуберкульозному диспансеру рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 93401, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул.. Сметаніна, 5

6 - відповідачу 2 - ФОП ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням за адресою 58023, м. Чернівці, вул. Руська, 273/212