Рішення від 08.12.2016 по справі 922/3457/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" грудня 2016 р.Справа № 922/3457/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шарко Л.В.

при секретарі судового засідання Васильєвой Л.О.

розглянувши справу

за позовом ХО Територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Харків

до Хорошівської селищної ради Харківського р-ну Х/о, смт. Хорошево

про зобов'язання виконати рішення

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, довіреність № 28 від 27.10.06 р.;

відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

ХО Територіальне відділення Антимонопольного комітету України (м. Харків) звернулось до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Хорошівську селищну раду виконати рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2015 № 147-р/к в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною першою статті 15, пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді анти конкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг, шляхом створення (визначення) ритуальної служби; видати та направити до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України наказ щодо примусового виконання Хорошівською селищною радою рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2015 № 147-р/к. Судові витрати просить покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 12.10.16р. за позовною заявою було порушено провадження по справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 07.11.2016 року на 11:00 годину.

07.11.16р. представник позивача надав заяву з документами для долучення до матеріалів справи, а саме:

- лист Хорошівської селищної ради від 30.09.14р. №400/02-19, адресований в.о. голови адміністративної колегії Харківського обласного тер. відділення Антимонопольного комітету України ОСОБА_2;

- рішення Хорошівської селищної ради від 19.09.13р. про відмову у передачі КП "Ритуал" функцій ритуальної служби на території Хорошівської селищної ради;

- рішення Хорошівської селищної ради від 11.12.13р. про залишення без змін рішення Хорошівської селищної ради від 19.09.13р. про відмову у передачі Комунальному підприємству "Ритуал" функцій ритуальної служби на території Хорошівської селищної ради;

- рішення Хорошівської селищної ради від 19.03.14р. про ненадання функцій ритуальної служби на території селища Хорошеве Комунальному підприємству "Ритуал".

Дані документи було долучено судом до матеріалів справи.

22.11.16р. у судовому засіданні оголошувалась перерва до 08 грудня 2016 року о 15:00 год.

Представник позивача в судовому засіданні 08.12.16р. підтримав позовну вимоги, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання 08.12.16р. не з'явився.

Враховуючи те, що норми ст. 65 ГПК України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Адміністративної колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі - Відділення) було прийнято Рішення від 22.12.2015 № 147-р/к (надалі - Рішення № 147-р/к) у справі № 3/03-193-14 (надалі - справа), відповідно до якого пунктом 1 резолютивної частини визнано, що ХОРОШІВСЬКА ОСОБА_3 ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код - 04396756) (надалі - Відповідач) не здійснивши організацію надання ритуальних послуг на території селища Хорошеве Харківського району Харківської області, вчинила порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене ч. 1 ст. 15, п. 3 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг.

Пунктом 2 резолютивної частини Рішення № 147-р/к зобов'язано відповідача припинити порушення, вказане у пункті 1 цього рішення, шляхом створення (визначення) ритуальної служби та надати підтверджуючі документи до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в 3-х місячний строк з дня отримання рішення у Справі.

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" Рішення № 147-р/к надіслано на адресу Відповідача для виконання.

Рішення № 147-р/к отримано уповноваженим представником відповідача 12.01.2016 р. (а.с. № 12). Тобто Рішення № 147-р/к повинно було бути виконано в строк до 12.04.16р.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відповідач мав право оскаржити рішення № 147- р/к повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання Рішення № 147-р/к, цей строк не може бути відновлено.

Рішення № 147-р/к відповідачем оскаржено не було.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання.

Частиною сьомою статті 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено зокрема, що адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.

Отже, Рішення № 147-р/к є обов'язковим до виконання.

Станом на 30.09.2016 рішення № 147-р/к відповідачем не виконано, що і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договір та інші правочини та юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до абз.3 ч. 2 ст. 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції" строк, який обчислюється місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку.

Згідно з приписами абз.3 та 4 ч.1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання.

Частиною 7 ст. 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено зокрема, що адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.

Таким чином, рішення Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №147-р/к є обов'язковим до виконання Хорошівської селищною радою.

Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення позивача до суду з відповідним позовом відповідачем вищевказане рішення від 22.12.2015р. № 147-р/к адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі № 3/03-193-14, було виконано відповідачем частково, а саме в частині визначення ритуальної служби, що випливає з наступного.

Так, 29.01.16р. на ІV сесії VІІ скликання Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області, розглянувши рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення від 22.12.2015р. №147-рк, справа №3\03-193-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу", необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 року №193 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України "Про поховання та похоронну справу", відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", з метою регулювання надання якісних ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності на території сел. Хорошеве, впровадження у сферу цієї господарської діяльності конкурентних засад, керуючись ст. 10, 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сесія Хорошівської селищної ради прийнято рішення про проведення Конкурс по визначенню виконавця ритуальних послуг на території селища Хорошеве від 14.03.2016 року, опублікувати оголошення про проведення Конкурсу в офіційних друкованих ЗМІ.

Так, оголошення про проведення конкурсу по визначенню виконавця ритуальних послуг на території селища Хорошеве було опубліковано в газеті "ТРИБУНА трудящих" №13-14 від 13.02.16р. (а.с. № 43).

Протоколом №1 засідання конкурсної комісії при Хорошівській селищній раді від 14.03.16р. визнано конкурс по визначенню виконавця ритуальних послуг на території селища Хорошеве таким, що не відбувся, у зв'язку з відсутністю конкурсантів.

Незважаючи на те, що КП Харківської обласної ради "Ритуал" тричі зверталося ОСОБА_3 ради з пропозицією передачі йому функцій ритуальної служби на території селища Хорошеве Харківського району Харківської області (листи від 04.07.2013 року № 24, від 07.11.2013 року № 124, від 18.02.12 року № 48), втім, на оголошення конкурсу по визначенню виконавця ритуальних послуг на території селища Хорошеве, КП "Ритуал" - не відреагувало, можливістю стати виконавцем ритуальних послуг в селищі Хорошеве, - не скористалось.

Судом встановлено, що Хорошівська ОСОБА_3 рада вжила відповідних заходів, спрямованих на організацію вчинення дій щодо визначення ритуальної служби, тобто частково виконала вимоги, встановлені рішенням адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк.

Таким чином, суд не приймає доводи позивача щодо наявності бездіяльності Хорошівської селищної ради стосовно виконання рішення адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк, оскільки, відповідач вчинив всі необхідні дії, направлені на виконання рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення в частині визначення ритуальної служби. Так, для належного виконання рішення адміністративної колегії було здійснено опублікування оголошення в офіційному друкованому ЗМІ про проведення конкурсу щодо визначення ритуальної служби, і такі дії були проведені відповідачем до звернення позивача до суду, тобто до порушення провадження по даній справі, тому суд знаходить правові підстави для відмови в задоволенні заявлених позовних вимог саме в цій частині.

Стосовно позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача виконати рішення адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк в частині створення ритуальної служби на території селища Хорошеве, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.3 ч.5 ст.8 Закону України "Про поховання та похоронну справу", органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції, - створюють ритуальні служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону.

Статтею 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу", а також пунктом 4 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого Наказом Де'ржжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193, зареєстрованим в Міністерстві Юстиції України від 08.09.2004 за № 1112/9711 (надалі - Необхідний мінімальний перелік вимог), передбачено, що надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільским головою або ритуальною службою про надання цих послуг.

До Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 14.11.2003 № 193 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 08.09.2004 за № 1111/9710 (надалі - Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг), належать: 1)оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання; 2)оформлення свідоцтва про поховання; 3)копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);4)монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації під поховання в існуючу могилу; 5)кремація тіл померлих;6) поховання та підпоховання урни з прахом померлих у колумбарну нішу, в існуючу могилу, у землю; 7)зберігання урн з прахом померлих у крематорії; 8)організація відправлення труни з тілом чи урни з прахом померлого за межі України; 9)запаювання оцинкованої труни;10)замощення урни з прахом померлого в колумбарну нішу.

Таким чином, ритуальні послуги згідно з Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг надаються або безпосередньо ритуальною службою відповідної територіальної громади, або суб'єктами господарювання, що уклали договір про надання ритуальних послуг з ритуальною службою, або сільським головою.

Організація надання ритуальних послуг органами місцевого самоврядування, з метою уникнення ущемлень прав споживачів, а також підтримки у належному стані благоустрою відповідної територіальної громади, здійснюється зокрема шляхом створення спеціалізованих комунальних підприємств з надання ритуальних послуг - ритуальних служб або шляхом укладення договорів про надання послуг з суб'єктами господарювання, що діють на цьому ринку.

Отже, згідно з нормами чинного законодавства органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити виконання вимог законодавства щодо організації поховань та похоронної справи, що включає у себе забезпечення надання населенню ритуальних послуг відповідно до Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг.

Так, з огляду на вищенаведене, виникає необхідність з боку відповідача створити ритуальну службу з метою недопущення створення антиконкурентного середовища на території Хорошівської селищної ради, оскільки ритуальні послуги надаються населенню в селищі Хорошеве тільки сільським головою.

Втім, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на момент розгляду справи не було надано суду доказів здійснення будь-яких дій щодо створення на території селища Хорошеве ритуальної служби.

Згідно статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З огляду на вищенаведене, відповідач не довів господарському суду наявність здійснення дій, направлених на виконання рішення адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк в повному обсязі.

Підсумовуючи вищевикладене, заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, тобто в частині зобов'язання відповідача виконати рішення шляхом створення ритуальної служби, оскільки дій, направлених на виконання рішення адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк - відповідачем до суду не надано.

В іншій частині заявлених позовних вимог, а саме - в частині зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії ХОТВ АКУ від 22.12.2015р. №147-рк шляхом визначення ритуальної служби - слід відмовити.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У відповідності до положень абз. 3 п. 4.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", якщо пропорції задоволення позовних вимог точно визначити неможливо (зокрема, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну. Таким чином, судові витрати, в даному випадку, розподіляються між сторонами порівну.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст. 8, 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу"; ст.ст. 1, 4, 12, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати Хорошівську селищну раду виконати рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2015 № 147-р/к в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною першою статті 15, пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді анти конкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг, шляхом створення ритуальної служби.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання Хорошівську селищну раду виконати рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2015 № 147-р/к в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною першою статті 15, пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді анти конкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг шляхом визначення ритуальної служби - відмовити.

Стягнути з Хорошівської селищної ради (62466, Харківська обл., Харківський район, смт. Хорошеве, вул. Червоноармійська, буд. 33 ідентифікаційний код 04396756) на користь Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 6 під'ізд, 1 поверх Ідентифікаційний код 22630473) витрати по сплаті судового збору в сумі 689,00 грн.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для оскарження. Зазначений строк обчислюється з дня підписання повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 13.12.2016 р.

Суддя ОСОБА_4