ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
06.12.2016Справа №910/16852/16
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз"
до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
позивача Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
позивача Департамент фінансів Київської обласної державної адміністрації
третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "КИЇВОБЛГАЗ ЗБУТ"
третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
позивача Публічне акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ"
третя особа-5, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
позивача Департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Головатюк Л. Д.
Представники :
Від позивача Богдан С. В. (за дов.)
Від відповідача Вознюк Є. В. (за дов.)
Від третьої особи-1 не прибув
Від третьої особи-2 не прибув
Від третьої особи-3 Богдан С. В. (за дов.)
Від третьої особи-4 Дороніна О. М. (за дов.)
Від третьої особи-5 не прибув
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 06.12.2016 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до відповідача про зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" виконати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 шляхом підписання Спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на суму 24 440 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2016 порушено провадження у справі № 910/16852/16 та призначено до розгляду на 06.10.2016.
В судовому засіданні 06.10.2016 було оголошено перерву на 13.10.2016 для подання додаткових доказів по справі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.10.2016 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області, Департамент фінансів Київської обласної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Київоблгаззбут», Публічне акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ", Департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації, розгляд справи відкладено на 08.11.2016.
Ухвалою суду від 08.11.2016 продовжено строк розгляду справи №910/16852/16 на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи на 22.11.2016.
Ухвалою суду від 22.11.2016 відкладено розгляд справи на 06.12.2016.
В судове засідання 06.12.2016 представники третіх осіб - 1, 2, 5 не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Представники сторін та третіх осіб - 3, 4 в судове засідання з'явилися та надали суду усні пояснення по суті справи, в яких позивач та треті особи - 3, 4 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, а відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив.
Позовні вимоги мотивовані відмовою відповідача від підписання Спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на суму 24 440 000,00 грн, підписання якого передбачено приписами постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з тих підстав, що укладання Спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету здійснюється за згодою його учасників, а відповідач такої згоди не надав.
В судовому засіданні 06.12.2016 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Як підтверджено матеріалами справи, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» здійснює на території Київської області господарську діяльність з розподілу пггродного газу різним категоріям споживачів, в тому числі і населенню, на підставі ліцензії, виданої Національною комісією регулювання електроенергетики 30.06.2011 серії АГ № 507469, та є оператором газорозподільної системи в розумінні ст. 37 Закону України «Про ринок природного газу».
17 грудня 2015 року між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" та Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз» укладено договір транспортування природного газу № 512000723 (зазначений договір відсутній в матеріалах справи, проте факт його укладання не заперечується його сторонами).
Позивач 23.05.2016 супровідним листом вих. № KVz01 - ЛВ - 1414-0516 від 19.05.2016 направив до підписання відповідачу спільне протокольне рішення на загальну суму 24 440 000, 00 грн про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету.
Направлене відповідачу спільне протокольне рішення на загальну суму 24 440 000, 00 грн про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету було підписане Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київській області, Департаментом фінансів Київської облдержадміністрації, Товариством з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз збут», Публічним акціонерним товариством «Київоблгаз» та Публічним акціонерним товариством «Уктрансгаз».
Предметом спільного протокольного рішення є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.
Вказане спільне протокольне рішення передбачало наступний порядок проведення взаєморозрахунків.
Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду державного бюджету Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київський області у сумі 24 440 000, 00 грн з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20» (п. 2.2. спільного протокольного рішення).
Головне управління Державної казначейської служби України у Київський області перераховує на рахунок Департаменту фінансів Київської обласної держадміністрації кошти у сумі 24 440 000, 00 грн з таким записом у графі «призначення платежу» «П» 24 440 000, 00 грн, «С» 0, 00 грн, «К» 0, 00 грн за лютий 2016 - квітень 2016 року. Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20.» (п. 2.3. спільного протокольного рішення).
Департамент фінансів Київської обласної держадміністрації перераховує кошти Товариству з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз збут» через рахунки з обліку доходів районних/міських бюджетів та реєстраційні рахунки управлень праці та соціального захисту населення РДА/МВК за пільги та субсидії у сумі 24 440 000, 00 грн із записом в графі «Призначення платежу»: «лютий 2016 - квітень 2016 року» «П» 24 440 000, 00 грн, «С» 0, 00 грн, «К» 0, 00 грн та «постанова Уряду від 11.01.2005 № 20.» (п. 2.4 спільного протокольного рішення).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз збут» перераховує Публічному акціонерному товариству «Київоблгаз» кошти у сумі 24 440 000, 00 грн в т.ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн, за надані послуги з транспортування природного газу для потреб населення в 2016роцізгідно договору № 1-2015-290-Н від 25.06.2015 з таким записом в графі «призначення платежу»: «Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер спільного протокольного рішення, за надані послуги з транспортування природного газу для потреб населення в 2016 році договір № 1-20150290-Н від 25.06.2015 в т. ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн (п. 2.5. спільного протокольного рішення).
Публічне акціонерне товариство «Київоблгаз» перераховує Публічному акціонерному товариству «Укртрансгаз» кошти у сумі 24 440 000, 00 грн в т. ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн, за надані послуги в 2016 році згідно договору транспортування природного газу № 1512000723 від 17.12.2015 з таким записом в графі «призначення платежу»: «Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер спільного протокольного рішення, за надані послуги в 2016 році договір транспортування природного газу № 1512000723 від 17.12.2015 в т. ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн (п. 2.6. спільного протокольного рішення).
Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» перераховує Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» кошти у сумі 24 440 000, 00 грн в т. ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн за природний газ 2015 року згідно договору № 14-ВТВ/1312000463 від 27.12.2013 з таким записом в графі «призначення платежу»: «Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, дата і номер спільного протокольного рішення, за природний газ 2015 року договір № 14-ВТВ/1312000463 від 27.12.2013в т. ч. ПДВ 4 073 333, 33 грн (п. 2.7. спільного протокольного рішення).
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» перераховує кошти в сумі 24 440 000, 00 грн до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 2.8. спільного протокольного рішення).
Листом вих. № 7-5272/1.8-16 від 11.08.2016 відповідач запропонував позивачу, враховуючи заборгованість позивача перед відповідачем за договором від 04.01.2013 № 13-222-ВТВ в розмірі 347 075, 5 тис. грн, переоформити, в тому числі, спільне протокольне рішення направлене листом вих. № KVz01 - ЛВ - 1414-0516 від 19.05.2016 в рахунок погашення заборгованості позивача перед відповідачем за договором від 04.01.2013 № 13-222-ВТВ.
Листом вих. № KVz01 - СЛ - 2466-0816 від 18.08.2016 позивач повторно надав відповідачу для підписання спільне протокольне рішення на загальну суму 24 440 000, 00 грн про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету. Зауваживши, при цьому, що відповідач фактично зловживає своїм монопольним становищем, яке він має. Зважаючи на його місце «останньої інстанції», під час проведення розрахунків.
Оскільки станом на момент звернення позивачем до суду спільне протокольне рішення на загальну суму 24 440 000, 00 грн про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Предметом позову є вимога позивача зобов'язати відповідача виконати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» шляхом підписання Спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, на суму 24 440 000, 00 грн.
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України (далі за текстом - ГК України) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
Статтею 12 ГК України встановлено, що держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є, зокрема, надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій.
Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 N 20 «Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», який визначає механізм перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату і податку на додану вартість, що сплачується Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз" (далі - субвенція).
Розрахунки проводяться за згодою учасників на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків (п. 7 Порядку в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами).
Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію визначається Міненерговугіллям, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" і Мінфіном (п. 8 Порядку в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України 03 серпня 2015 року N 493/688 затверджено «Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію». Цей порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", ДП "Енергоринок" та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року N 20.
Відповідно до п. 2.4. Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України 03 серпня 2015 року N 493/688 спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним департаментом фінансів, відповідним головним управлінням Казначейства, постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг), Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", ДП "Енергоринок". Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та за електроенергію та за природний газ додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.
Не пізніше наступного дня після підписання останнім учасником розрахунків спільного протокольного рішення (з присвоєнням номера та дати) усі учасники розрахунків, які підписали спільні протокольні рішення, подають до Казначейства України та органів Казначейства, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення (п. 2.5. Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України 03 серпня 2015 року N 493/688).
При цьому, в п. 1.5 вказаного порядку визначено, що усі учасники розрахунків зобов'язані забезпечувати підписання спільних протокольних рішень на проведення розрахунків протягом 2 робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень.
Відповідно до приписів ст. 186 ГК України договірне оформлення організаційно-господарських зобов'язань може здійснюватися учасниками господарських відносин як на основі вільного волевиявлення сторін, так і на основі примірних договорів, якщо укладання таких договорів передбачено відповідними нормативно-правовими актами.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 ГК України).
Частина 3 ст. 179 ГК України передбачає, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Отже в законодавстві, чинному на час розгляду даної справи наявна вказівка щодо необхідності (зобов'язання) підписання спільних протокольних рішень на проведення розрахунків протягом 2 робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень. Судом встановлено, що відповідач отримав спільне протокольне рішення на загальну суму 24 440 000, 00 грн про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету від позивача 23.05.2016, відтак відповідач був зобов'язаний підписати зазначене спільне протокольне рішення у строк до 25.03.2016 включно, проте не виконав свій обов'язок.
Доводи відповідача стосовно того, що підписання спільних протокольних рішень на проведення розрахунків не є обов'язковим для відповідача відхиляються судом, з тих підстав, що така позиція відповідача не відповідає принципу прозорості та недискримінації.
Наведена позиція суду підтверджується нижчевикладеним. Відповідно до п. 3 ст. 2 Закону України «Про ринок природного газу» рішення (заходи) суб'єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають відповідати принципам пропорційності, прозорості та недискримінації. Дія принципів, зазначених у цій частині, поширюється також на суб'єктів ринку природного газу у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідач є фактично єдиним постачальником природного газу виробникам теплової енергії. Проте, в діях відповідача при проведенні розрахунків за пільгами та субсидіями для населення, починаючи з квітня 2016 вбачалися ознаки зловживання своїм монопольним (домінуючим) становищем, зокрема відповідач відмовлявся від підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за спожитий природний газ з теплопостачальними підприємствами та нав'язував їм додаткові угоди. В зв'язку з чим суб'єкти ринку зверталися до Кабінету Міністрів України, Антимонопольного комітету України та Міністерства економічного розвитку та торгівлі, в результаті чого протоколом наради від 23.04.2016 Прем'єр - міністр України Гройсман В. Б. доручив Мінрегіону разом з Міненерговугіллям, Мінфіном, Мінекономрозвитку, Мінюстом за участю НАК «Нафтогаз України» внести пропозиції щодо удосконалення на законодавчому рівні питань пов'язаних з проведенням розрахунків підприємств комунальної теплоенергетики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 705 «Про внесення змін до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, якою зокрема в абзаці 4 пункту 7 Порядку слова «за згодою учасників» виключено.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.
Згідно зі ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Цивільний кодекс України не містить такого способу захисту права, як спонукання до підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ. Разом з тим перелік способів захисту не є вичерпним, адже суд може захистити цивільне право та інтерес іншим способом.
За таких обставин та враховуючи викладене вище позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з ст. 49 ГПК України позивачем понесені судові витрати, пов'язані з розглядом справи, зокрема витрати по сплаті судового збору, то зазначені витрати відшкодовуються за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6; ідентифікаційний код 20077720) виконати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» шляхом підписання Спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, на суму 24 440 000, 00 грн.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6; ідентифікаційний код 20077720) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" (08150, Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178; ідентифікаційний код 20578072) 1 378, 00 грн судових витрат.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 20.12.2016.
Суддя Л. Д. Головатюк