Ухвала від 21.12.2016 по справі 508/810/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 508/810/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Парій І.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Романішина В.Л.,

суддів: Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Миколаївського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1624 від 18.07.2016р., зобов'язання Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ та виплату пенсії державного службовця, призначеної у розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.08.2016р. відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців» та довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1624 від 18.07.2016р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, провести виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без зміни визначення базового місяця індексації в результаті такого перерахунку, з розрахунку заробітної плати на посаді головного спеціаліста РДА, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.07.2016р. в розмірі 4077,5 грн.

Позов обґрунтовувала тим, що Березівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області незаконно відмовлено їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1624 від 18.07.2016р., у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців Постановою КМУ від 06.04.2016р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців». Позивач вважає безпідставним посилання відповідача на те, що постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, в частині виключення пункту 4, яким передбачалося проведення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів.

Постановою Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року позов ОСОБА_2 задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального права, без повного з'ясування обставин справи та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 залишити без задоволення.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Також, апелянт зазначає, що на час звернення ОСОБА_2 до Управління із заявою про перерахунок пенсії діяв Закон України «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015р., відповідно до якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду сторони в судове засідання не прибули, а тому на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є пенсіонером та з квітня 1992 року перебуває на обліку в Березівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області (Миколаївський сектор). Пенсію призначено позивачу на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у розмірі 90% від заробітної плати.

У зв'язку із збільшенням на підставі Постанови КМУ від 06.04.2016р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців» посадових окладів державних службовців, 19 липня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1624 від 18.07.2016р.

Листами від 22.07.2016р. вих. №187/05 та від 04.08.2016р. вих. №205/05 Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило ОСОБА_2 про відсутність підстав для перерахунку її пенсії, посилаючись на те, що 09.12.2015р. Постановою КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, зокрема, виключено пункт 4, яким передбачалося проведення перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Також, зазначено, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Аналогічні підстави відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 зазначено і в рішенні відповідача про відмову у перерахунку пенсії №8 від 28.07.2016р.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність вказаної відмови відповідача. При цьому, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків, а за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% від сум посадового окладу.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Право осіб на проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи, визначалось і пунктом 5 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, що діяла до змін, внесених Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013.

В апеляційній скарзі Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області посилається на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, у зв'язку з чим, за висновками апелянта, пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Апеляційний суд критично ставиться до таких доводів апелянта, оскільки зі змісту пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII слідує висновок, що вказана норма стосується виключно порядку призначення пенсій державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Також, апеляційний суд не бере до уваги посилання апелянта на те, що на час звернення ОСОБА_2 до Управління із заявою про перерахунок пенсії діяв Закон України «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015р., відповідно до якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки ОСОБА_2 пенсія не призначалась на підставі вказаного Закону, а також із заявою від 19.07.2016р. позивач звернулася не на призначенням пенсії, а за її перерахунком. Положення Закону №889- VIII від 10.12.2015р. не поширюються на правовідносини щодо перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76- VIII.

Відсутність же порядку перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на такий перерахунок, так як бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Інших підстав для скасування постанови суду першої інстанції апелянтом не зазначено.

З огляду на відповідні законодавчі приписи та з урахуванням встановлених фактичних обставин справи суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

На підставі ст.200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області залишити без задоволення, а постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Запорожан Д.В.

ОСОБА_1