Справа № 766/16842/16-ц
н/п 2-о/766/1060/16
20 грудня 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.
при секретарі Матієнко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
встановив:
Заявник звернулася до суду з вказаною заявою. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 01.05.2016 року в м.Ялта Автономної Республіки Крим у неї народилася дитина жіночої статі, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження №596, виданим Ялтинським міським пологовим будинком Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради. Місто Ялта Автономної Республіки Крим, як і уся Автономна Республіка Крим, є тимчасово окупованою територією. За таких обставин свідоцтво про народження є недійсним та не створює правових наслідків. З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1, та те, що його матір'ю є ОСОБА_1. Заявник звернулася до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області для проведення реєстрації новонародженої дитини та отримання свідоцтва про народження, однак їй було відмовлено. Виходячи з вищенаведеного, заявник не має можливості скористатися своїм конституційним правом, зареєструвати та отримати свідоцтво про народження дитини у інший, аніж як у судовий спосіб.
Просила суд з урахуванням уточнень встановити факт народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м.Ялта Автономної Республіки Крим, від матері - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 Відомості про батька записати у відповідності до вимог ст.135 Сімейного кодексу України.
Заявник в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд заяви без її участі. При вирішенні питання покладалася на компетентність суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.п.1, 7 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження №596, виданого 01.05.2016 року Ялтинським міським пологовим будинком Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим, у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина жіночої статі.
Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації народження дитини, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки надане нею медичне свідоцтво про народження дитини, видане 01.05.2016 року Ялтинським міським пологовим будинком Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим є недійсним і не створює правових наслідків.
За ч. 1 ст. 2571 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, тимчасово окупована територія України, якою є Автономна Республіка Крим, є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, вищезазначене медичне свідоцтво про народження, видане Ялтинським міським пологовим будинком Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п 2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку, шляхом звернення до суду. Заявником доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації нею батьківських прав відносно дитини -жіночої статі, а відтак підстав до відмови в задоволенні заяви суд не вбачає.
При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 212, 215, 234, 256, 2571, 259 ЦПК України, ч.1ст.122 СК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, а саме у місті Ялта ІНФОРМАЦІЯ_1 у матері ОСОБА_1, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1
Державну реєстрацію народження провести у відповідності до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя С.І.Майдан