Постанова від 19.12.2016 по справі 664/2256/16-а

19.12.2016

Справа № 664/2256/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року Цюрупинський районний суд

Херсонської області

у складі:

головуючого судді Савчака С.П.,

секретар судового засіданні Орлова О.С.,

за участі:

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Салій Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олешки Олешківського району Херсонської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До Цюрупинського районного суду Херсонської області з адмінстративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звернувся ОСОБА_2 з вимогами визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними згідно Закону України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на травень 2008 року) на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18/345 вих-16 від 05.08.2016 року про заробітну плату в розмірі 88 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати неправомірними. Зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року, № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року, згідно з вимогами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії) з розрахунку 88% від середньої (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Херсонської області № 18/345 вих-16 від 05.08.2016 року - 4543,19 грн., що складає 3998,01 грн., починаючи з 01.01.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 01.01.2016 року по день розгляду справи в суді, що за 9 місяців складає 3632,73 грн. 16.12.2016 року позивач уточнив позовні вимоги виклавши другу вимогу в новій редакції та просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугу років згідно з вимогами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції що діяла на момент призначення пенсії) з розрахунку 90 % від середньої заробітної плати згідно довідки прокуратри Херсонської області № 18/345 вих-16 від 05.08.2016 року - 4543,19 грн., що складає 4088,87 грн. без обмежень граничного розміру пенсії, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати пенсії з 01.01.2016 року по 01.12.2016 року у розмірі 5439,50 грн. Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивач з 1990 по 2009 роки працював в органах прокуратури. З травня 2008 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами внесеними Законом України від 05.10.1995 року № 358/95 - ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-11, що діяла станом на травень 2008 року у розмірі 88% від суми заробітної плати. 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідно до якої з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівни працівників, спеціалістів і службовців. У зв'язку з підвищенням посадових окладів, отримавши довідку прокуратури Херсонської області від 05.08.2016 року № 18/345 він звернувся 12.08.2016 року до відповідача з заявою про здійснення перерахунку розміру обчисленої пенсії. За повідомленням відповідача № 5426/03 від 15.08.2016 року йому відмовлено у перерахунку пенсії. Зазначені дії вважає неправомірним, оскільки він має право на перерахунок пенсії внаслідок того, що на момент виходу на пенсію діючим на той час законодавством було передбачено право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області заперечує проти задоволення позову зазначаючи, що позивачу була призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ. В редакції ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» чинній до 01.01.2015 року право на перарахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури виникало відповідно до частини 18 цієї статті у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втративли чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VII, який набрав чинності з 01.01.2015 року ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» була викладена в новій редакції відповідно до якої «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. 14.10.2014 року прийнято Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, який набрав чинності з 15.07.2015 року. За вказаним законом положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність, крім частин 3,4,6 та 11. Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, умови та порядок перерахування призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Заява позивач про перерахунок пенсії була подана 12.08.2016 року, але на момент подання заяви та прийняття рішення про відмову у проведенні перерахунку Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не прийнято. Право на пенсію позивач реалізував у 2008 році та йому нараховано пенсію у розмірах визначених ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, що не є спірним. Проте право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку. У зв'язку з зазначеним, оскільки на час звернення позивача за перерахунком пенсії та на час винесення рішення про відмову у її перерахунку норми ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які передбачали можливість підвищення пенсії внаслідок підвищення заробітних плат відповідних категорій працівників втратили чинність та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII Кабінетом Міністрів України не прийнято тому відповідачем прийнято рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законодавством України.

В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав та просить його задовольнити. В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, просить відмовити в його задоволенні з підстав зазначених у запереченнях. Крім того, додатково зазначила, що позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% суми заробітної плати. Позивач погодився з тим, що йому дійсно було підвищено пенсію за вислугу років після її призначення у розмірі 90% суми заробітної плати.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази проходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з травня 2008 року і по теперішній час позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, як отримувач пенсії за вислугу років та отримує пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-11, що діяла станом на травень 2008 року у розмірі 90% суми заробітної плати.

12.08.2016 року, у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області з письмовою заявою про здійснення перерахунку розміру обчисленої пенсії, визначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 05 серпня 2016 року № 18/345 вих-16.

За рішенням Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської від 15.08.2016 року № 1416 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії не суперечить нормам діючого законодавства, що підтверджується наступним.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІІ, який набув чинності з 01.01.2015 року, до частини 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни.

До внесення відповідних змін в ч. 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» було зазначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Після внесення змін, ч. 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», яка діє з 01.01.2015 року.

Таких змін також зазнала і частина 20 статті 86 нового Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII (набрав чинності 15.07.2015 р.) де визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Натомість, Кабінетом Міністрів України відповідний порядок не приймався.

З огляду на те, що позивач звернувся із заявою про здійснення перерахунку пенсії 12.08.2016 року, але редакція Закону України «Про прокуратуру» на цей час не містила норми, яка б передбачала такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, тому позовні вимоги, на думку суду, не ґрунтуються на законі.

З огляду на викладене та з урахуванням того, що на час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури не визначено Кабінетом Міністрів України, відповідно відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про прокуратуру». Отже, сама по собі зміна оплати праці прокурорсько-слідчих працівників не є підставою для перерахунку пенсії.

Зміни, внесені Законом України № 76 від 28.12.2014 р. до ч. 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789 та до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697, неконституційними не визнавались і не скасовувались.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність, а тому висновок суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням посадових окладів працівникам прокуратури, не ґрунтується на нормах діючого закону, чим порушено принцип законності, закріплений статтею 9 КАС України.

Крім іншого, право на пенсію позивач реалізував у 2008 році, нарахування та виплата йому пенсії здійснюється у розмірах, встановлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, в редакції чинній на час її призначення, що не є спірним. Проте, право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у зв'язку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку відсутні.

Крім того, суд не може застосовути до данної справи правові позиції викладені у Постановах Верховного Суду України від 06.10.2015 року у справі № 21-2432а15, від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 01.07.2014 року у справі № 21-244а14, оскільки зазначені правові позиції висловленні відносно неможливості зменшення розміру пенсії працівникам прокуратури, які були їм призначені відповідно до законодавства діючого на час призначення та перерахунку пенсій з урахуванням діючий норм ст. 50-1 З.У. «Про прокуратуру», які передбачали можливість перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітних плат. Крім того, можливість перерахунку призначеної пенсії передбачено діючим Законом України «Про прокуратуру», але у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України та до часу прийняття Кабінетом Міністрів України зазначеного порядку перерахунку призначених пенсій не можливо визначити чи буде звужувати або обмежувати вказаний порядок право позивача на перерахунок пенсії, яке було передбачено раніше діючим законом.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 102,40 грн. сплачених за подання позову відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відносяться на позивача - ОСОБА_2.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 6, 7, 9, 11, 17 - 19, 69, 71, 79, 86, 87, 94, 158, 159, 160 ч. 1- 3, 161-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області відмовити.

Судові витрати у справі зі сплати судового збору віднести на ОСОБА_2.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання її копії (повного тексту постанови) шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд Херсонської області з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) С. П. Савчак

Копія відповідає оригіналу

Суддя Савчак С. П.

Повний текст постанови складено та підписано 21 грудня 2016 року __________ С.П.Савчак