Постанова від 16.12.2016 по справі 663/2381/16-а

Справа № 663/2381/16-а

Провадження № 2-а/663/54/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2016 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої судді - Ведмідської Н.І.,

секретаря - Пенза Н.І.,

за участю позивачки - ОСОБА_1,

представника відповідача - Кущ В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Скадовська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до прокуратури Херсонської обалсті в якому зазначила, що в період з 31 січня 2001 року по 30 квітня 2010 року вона працювала на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Херсонської області. Наказом в.о. прокурора області №11к від 28 квітня 2010 року її звільнено з посади заступника прокурора Скадовського району Херсонської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Вона перебуває на обліку у Скадовському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 02.12.2002 року, в розмірі 90% від суми місячного заробітку. Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури (та відповідно і перерахунок пенсії).

30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.

В пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зазначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року встановлено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. Отже, на підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України вона має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

17 травня 2016 року вона звернулась до прокуратури Херсонської області із заявою про видачу довідки про перерахунок пенсії з посилання на вказані вище нормативні акти та просила надати їй довідку про заробітну плату по посаді, аналогічній займаній посаді заступника прокурора району, включаючи посадовий оклад, доплату за класний чин та вислугу років (40 %) та інші виплати, передбачені чинним законодавством.

03 червня 2016 року прокуратура Херсонської області листом за №18-6048-16 повідомила позивачці, що на цей час Кабінетом Міністрів України відповідні нормативні документи не прийнято, порядок перерахунку не визначено. Разом з тим, надіслано довідку про розмір посадового окладу за відповідною посадою, з якої була оформлена пенсія, станом на 01.12.2015 року.

20 червня 2016 року позивачка повторно звернулась з аналогічною заявою до відповідача.

05 липня 2016 року прокуратура Херсонської області листом за №18-6048-16 спрямувала довідку для перерахунку пенсії №18/191 вих.16 від 30.06.2016 року в якій відсутня розшифрована інформація щодо інших виплат, передбачених чинним законодавством: надбавок, премій, матеріальної допомоги. До того ж, при проведенні розрахунків невідомо за яких підстав було застосовано коефіцієнт 1,23.

Крім того, після колективного звернення до Генерального прокурора, 01 вересня 2016 року прокурор Херсонської області листом за №05-2535-16 знову повідомив в тому числі позивачку, що частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ та статтею 51-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на цей час Кабінетом Міністрів України відповідні нормативні документи не прийнято, порядок перерахунку не визначено і прокуратурою області надіслано до Генеральної прокуратури України листа щодо роз'яснення порядку видачі довідок для перерахунку пенсій на цей час та необхідних даних, які повинні бути в них відображені.

Вважає, що дії відповідача щодо відмови у видачі належної довідки для перерахунку пенсії, (в якій мала би бути відображена структура заробітної плати нині працюючих прокурорів: основний оклад, класний чин, вислуга років, різноманітні надбавки, премії, тощо) - протиправними і такими, що порушують гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.

Просить зобов'язати прокуратуру Херсонської області надати їй довідку про заробітну плату, необхідну для пред'явлення до Пенсійного фонду України, як передбачено вимогами ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора району (на даний час місцевої прокуратури), станом на 01.12.2015 року з урахуванням умов оплати праці, які існували на день її звільнення на пенсію за вислугою років у 2010 році, в якій повинно бути зазначено: основний оклад, класний чин, вислуга років, розмір щомісячної премії, матеріальної допомоги та визначених Кабінетом Міністрів України надбавок.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала та додатково пояснила, що вона перебуває на обліку в Скадовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 08.04.2004 року, однак після того продовжувала працювати на посаді заступника прокурора Скадовського району Херсонської області до 30.04.2010 року після чого звільнена за власним бажанням на пенсію. Просить задовольнити позов з підстав наведених в позовній заяві, вважає доводи представника відповідача такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки Конституція України не допускає звуження соціальних пільг.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що ст.50-1 Закону «Про прокуратуру» в редакції 1991 року чиннна лише в частині та питання перерахунку пенсії не регулює. Пенсійне забезпечення працівників прокуратури унормовувалось в Законі 2014 року ст.86, яка скасована з 01.06.2015 року Законом №213-VІІ від 02.03.2015 року. На теперішній час умови та перерахунок призначених пенсії за вислугу років визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідні нормативні акти не прийняті. У довідці виданої позивачці від 30.06.2016 року враховано фактично отримувані нею виплати та відповідні умови праці. В інших виплатах, які передбачені чинним законодавством та які вказані в довідці однією сумою враховано надбавку за виконання особливо важливої роботи, премію, матеріальної допомоги та інші виплати, які існували на час виходу на пенсію. Ці виплати враховано при призначенні пенсії та збільшено на коефіцієнт підвищення посадових окладів з урахуванням надбавки за класний чин, тобто підвищення посадового окладу на 25% та надбавки за класний чин, яка встановлена у твердій сумі. Крім того звертає увагу, що у зв'язку з реорганізацією органів прокуратури посаду заступника прокурора Скадовського району ліквідовано, тоді як питання відповідності цієї посади до інших нових посад які введені в штатний розпис, не вирішено на рівні законодавства. Просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, суд дійшов наступного висновку.

Стророни не оспорюють, що позивачка перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області (на теперішній час Скадовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Херсонської області) з 2004 року та продовжувала працювати на посаді заступника прокурора Скадовського району Херсонської області до 30.04.2010 року, після чого звільнена за власним бажанням за вислугою років, що також підтверджується копією трудової книжки позивачки.

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», позивачці призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

На звернення позивачки до прокуратури Херсонської області щодо надання їй довідки про заробітну плату із зазначенням всіх складових заробітної плати яку вона фактично отримувала на час звільнення для перерахунку їй пенсії з 1 січня 2016 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

30.06.2016 року отримано довідку №18/191 вих.-16 в якій вказаний її оклад 2424 грн, класний чин 130 грн., вислуга років 40% - 1021,60 грн. та зазначено, що інші виплати, які передбачені чинним законодавством становлять 2945,12 грн. х 1,23 = 3622,50 грн., отже сума для нарахування пенсії становить 7198,10 грн.(а.с.15)

Відповідач посилається на те, що норма ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року не регулює на даний час порядок перерахунку пенсії, тоді як умови та порядок перерахунку пенсіїї визначаються КМУ.

Крім того, посилається на реорганізацію в структурі органів прокуратури, відсутність на теперішній час посади заступника прокурора Скадовського району з якої виходила на пенсію позивачка та правову невизначеність щодо однорідності цієї посади з іншими які введені в штатний розпис.

Однак суд звертає увагу, що приписи положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які були чинними на момент призначення позивачці пенсії, передбачали, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Положеннями частин тринадцятої, двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час спірних правовідносин зазначені умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Отже, чинним на момент звернення позивачки до відповідача законодавством передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак встановлене право особи, яка отримує відповідно до законодавства про прокуратуру пенсію, на її перерахунок за певних умов та в порядку, які на даний час Урядом України не визначені.

Суд звертає увагу, на те, що норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII (набрав чинності 01 січня 2015 року).

Пунктом 16 розділу III «Прикінцеві положення» цього Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

За таких обставин, на час спірних правовідносин позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до умов та в порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України із січня 2016 року, однак не прийняті дотепер, що призвело до оспорюваної відмови у наданні довідки про заробітну плату для такого перерахунку.

За таких обставин, маючи відповідне право, проте перебуваючи в стані невизначеності внаслідок тривалої бездіяльності компетентного органу, позивач не може його реалізувати.

Ураховуючи висновки, викладені у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26 вересня 2014 року, наведені вище обставини слід розцінювати як невиправдане втручання у право позивачки.

Оскільки Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд ввжає, що позивачка має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та на підставі довідки прокуратури Херсонської області виданої у відповідності до норм, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачці.

Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року №21-348а13 та від 17 грудня 2013 року №21-445а13.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 та від 20.03.2002 № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.160, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобов'язати прокуратуру Херсонської області надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Карпилівка, Іванківського району, Київської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, довідку про заробітну плату, необхідну для пред'явлення до Пенсійного фонду України, як передбачено вимогами ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, виходячи із розміру місячного заробітку заступника прокурора району (на даний час місцевої прокуратури), станом на 01.12.2015 року з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на пенсію за вислугою років у 2010 році, в якій повинно бути зазначено: основний оклад, класний чин, вислуга років, розмір щомісячної премії, матеріальної допомоги та визначених Кабінетом Міністрів України надбавок.

Постанова може бути оскаржена в Одеський Апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення через Скадовський районний суд Херсонської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі проголошення вступної та резулятивної частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н. І. Ведмідська

Повний текст постанови виготовлено 21 грудня 2016 року.