"14" грудня 2016 р.Справа № 916/4748/15
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мишкіної М.А.,
суддів Величко Т.А., Таран С.В.
(склад судової колегії змінений відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи №864 від 14.11.2016р. та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 14.11.2016р.)
при секретарі судового засідання Шитря О.М.
за участю представників сторін:
від Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області - ОСОБА_1 - за довіреністю;
від ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» - не з'явився;
від ДП «Іллічівський морський торговельний порт» - ОСОБА_2 - за довіреністю;
від ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» - ОСОБА_3 - за довіреністю;
від РВ Фонду держмайна України по Одеській області - не з'явився;
від Міністерства інфраструктури України - не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській областіна ухвалу господарського суду Одеської області від 17 жовтня 2016 року за скаргою на дії органа державної виконавчої служби в порядку, передбаченому ст.121-2 ГПК України (суб'єкт оскарження - Іллічівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області )
по справі №916/4748/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі»
до:
- Державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт»;
- Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області;
- Міністерства інфраструктури України
про витребування майна із чужого незаконного володіння
Сторони та треті особи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 14.12.2016р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 01.03.2016р. (залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.06.2016р.) позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» задоволено - зобов'язано ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» повернути ТОВ «СК «УКРФЕРРІ» товарно -матеріальні цінності , що знаходяться та теплоходах „Герої Шипки” та „Герої Плевни”, а саме: - на тх „Герої Шипки” дизельне паливо у кількості 20,40 тонн , вартістю 8 954 грн. 34 коп., на загальну суму - 182 667 грн. 92 коп. (без ПДВ); мазут у кількості 234,70 тонн, вартістю 5 128 грн. 09 коп., на загальну суму 1 203 562 грн. 72 коп. (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 8 103 літри, вартістю 29 грн. 53 коп. , на загальну суму 239 281 грн. 59 коп. (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 4 000 літрів, вартістю 29 грн. 38 коп., на загальну суму 117 520 грн. (без ПДВ); CASTROL Cultekh 70 у кількості 3 786 літрів, вартістю 35 грн. 61 коп., на загальну суму 134 819 грн. 46 коп.; CASTROL MHP 153 у кількості 1 858 літрів, вартістю 32 грн. 91 коп., на загальну суму 61 146 грн. 78 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 850 літрів, вартістю 52 грн. 61 коп., на загальну суму 44 718 грн. 50 коп.; CASTROL AWH 46 у кількості 200 літрів, вартістю 51 грн. 33 коп., на загальну суму 10 266 грн. (без ПДВ); CASTROL Perfecto Т68 у кількості 208 літрів,вартістю 36 грн. 30 коп., на загальну суму 7 550 грн. 40 коп. (без ПДВ); CASTROL SX 2 у кількості 54 літри, вартістю 266 грн. 71 коп., на загальну суму 14 402 грн. 34 коп.; та - на тх „Герої Плевни” дизельне паливо у кількості 51,50 тонн вартістю 18 456 грн. 80 коп., на загальну суму 950 525 грн. 20 коп.; мазут у кількості 136,50 тонн, вартістю 11 454 грн. 86 коп, на загальну суму 1 563 588 грн. 39 коп.; CASTROL Cultekh 70 у кількості 2 785 літрів, вартістю 81 грн. 56 коп., на загальну суму 227 144 грн. 60 коп.; CASTROL CDX-30 у кількості 8 780 літрів, вартістю 16 грн. 98 коп., на загальну суму 149 084 грн. 40 коп.(без ПДВ); СASTROL MHP 153 у кількості 400 літрів,вартістю 76 грн. 01 коп., на загальну суму 30 404 грн. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 40 літрів, вартістю 32 грн. 04 коп., на загальну суму 1 281 грн. 60 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 270 літрів, вартістю 27 грн. 92 коп., на загальну суму 7 538 грн. 40 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 68 у кількості 290 літрів, вартістю 107 грн. 93 коп., на загальну суму 31 299 грн. 70 коп.; CASTROL DEXTRON ІІ у кількості 20 літрів, вартістю 105 грн., на загальну суму 2 100 грн. (без ПДВ) ; CASTROL SX2 у кількості 8 літрів, вартістю 165 грн. 31 коп., на загальну суму 1 322 грн. 48 коп.; зобов'язано ДП «Іллічівський морський торговельний порт» повернути ТОВ «СК «УКРФЕРРІ» товарно -матеріальні цінності, що знаходяться та теплоході „Каледонія”, а саме: дизельне паливо у кількості 9,87 тонн , вартістю 7 454 грн. 65 коп. на загальну суму 73 577 грн. 43 коп. (без ПДВ); GADINIA-30 у кількості 509 літрів, вартістю 29 грн. 59 коп., на загальну суму 15 061 грн. 31 коп. (без ПДВ); GADINIA-30 у кількості 627 літрів, вартістю 30 грн., на загальну суму 18 810 грн. (без ПДВ).
23.06.2016р. місцевим господарським судом було видано накази про примусове виконання рішення господарського суду Одеської області по справі №916/4748/15 від 01.03.2016р.
09.08.2016 ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» подало в порядку ст.121-2 ГПК України до господарського суду Одеської області скаргу на дії державного виконавця Іллічівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Одеської області, в якій просило суд визнати дії головного державного виконавця Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору - неправомірними та незаконними; скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 498022,45грн. від 21.07.2016р. ВП №51629419.
В обґрунтування скарги ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» зазначило, що 19.07.2016р. листом №327 філії «ЦТС «Ліски” ПАТ «Укрзалізниця» було звернення до державної виконавчої служби із проханням про призначення проведення експертизи щодо технічної можливості відкачування паливно-мастильних матеріалів без загрози для навколишнього середовища, однак 20.07.2016р. для повернення майна не прибули представники Стягувача та державної виконавчої служби. 22.07.2016р. головним державним виконавцем Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 за участю представників Стягувача, Боржника та старших механіків т/х “Герої Плевни” та т/х “Герої Шипки”, які мають спеціальні знання в галузі судової механіки, експлуатації морських та річкових суден, складено Акт про неможливість виконання рішення господарського суду Одеської області по справі №916/4748/15, у зв'язку із тим, що відкачування паливно-мастильних матеріалів може призвести до забруднення навколишнього природного середовища та виробничого технічного пошкодження суден. Вищевказана обставина підтверджує неможливість для Боржника самостійно та добровільно виконати вимоги постанови виконавчої служби. 21.07.2016р. головним державним виконавцем Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 було винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 498022,45 грн., яка підлягає скасуванню. Вчиняючи дії щодо виконання виконавчого документу, державний виконавець провів їх упереджено та не об'єктивно, що на думку скаржника призвело до порушення гарантованих прав та інтересів ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» як боржника у виконавчому провадженні.
12.10.2016р. Іллічівський МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області подав суду першої інстанції заперечення на скаргу, в яких просив відмовити у задоволенні скарги ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.10.2016р. (суддя Зайцев Ю.О.) скаргу ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» на дії головного державного виконавця в порядку ст. 121-2 ГПК України задоволено; визнано дії головного державного виконавця Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору незаконними; скасовано постанову головного державного виконавця Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 498022,45грн. від 21.07.2016р. ВП № 51629419.
Ухвала вмотивована посиланнями на норми ст.ст.115, 121-2 ГПК України, ч.1 ст.18, ч.1 чт.19, ч.ч.1,2 ст.74 ЗУ «Про виконавче провадження», роз'яснення, які містяться у п.п.9.1,9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» та обґрунтована тим, що ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» отримало постанову про виконавче провадження, згідно якої строк на добровільне виконання був встановлений до 20.07.2016р. В матеріалах справи №916/4748/15 містяться докази звернення в межах наданого строку Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» до державної виконавчої служби із проханням про призначення проведення експертизи щодо технічної можливості відкачування ПММ без загрози для навколишнього середовища, що свідчить про бажання боржника виконати рішення господарського суду у встановлений строк державною виконавчою службою. Крім того, для виконання постанови державної виконавчої служби щодо повернення товарно-матеріальних цінностей необхідна присутність представників Стягувача та державної виконавчої служби, які для повернення майна не прибули. В подальшому, за згодою сторін 22.07.2016р. головним державним виконавцем Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 за участю представників Стягувача, Боржника та старших механіків т/х “Герої Плевни” та т/х “Герої Шипки”, які мають спеціальні знання в галузі судової механіки, експлуатації морських та річкових суден, було складено акт про неможливість виконання рішення господарського суду, у зв'язку з чим виконавець звернувся до суду із заявою про зміну способу виконання рішення, яку ухвалою господарського суду Одеської області було задоволено. Оскільки ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» вживало заходів щодо виконання рішення суду, але не змогло його виконати ні із своєї вини, а в подальшому спосіб виконання рішення суду змінено, суд вважає стягнення з скаржника виконавчого збору передчасним. У постанові Верховного суду України від 28.01.2015 у справі № 3-217гс14 вказано, що сплив строку, наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою, з якою законодавець пов'язує стягнення виконавчого збору з боржника. Виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо боржником в установлений для цього строк рішення добровільно не виконано, а державним виконавцем вчинено дії, спрямовані на примусове виконання, які в цьому випадку не вчинялися.
Не погодившись з ухвалою господарського суду першої інстанції, Чорноморський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області звернувся до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржену ухвалу та прийняти нове рішення, яким відмовити у повному обсязі у задоволенні скарги ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця».
В обґрунтування апеляційної скарги Чорноморський МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області зазначив, що оскаржена ухвала є необґрунтованою та такою, що винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню з наступних підстав:
- незрозуміло, в чому саме незаконність (неправомірність) дій державного виконавця при прийнятті рішення про стягнення з боржника виконавчого збору, адже, суд першої інстанції в оскаржуваній ухвалі (абзац 8 мотивувальної частини) сам зазначає, що виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо рішення суду повністю не виконано боржником в установлений державним виконавцем для самостійного виконання строк, незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання, передбачених цим Законом;
- при розгляді скарги ДП «Іллічівський морський торговельний порт» на дії головного державного виконавця Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області по цій же справі та у цьому ж складі суду, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність дій державного виконавця при прийнятті рішення про стягнення з боржника виконавчого збору та відмовив у задоволенні скарги ДП «ІМТП» в порядку ст.121-2 ГПК України (ухвала господарського суду Одеської області від 03.10.2016р.);
- приймаючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції користувався положеннями нової редакції Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-УІІІ, який набрав чинності 05.10.2016р., а отже не діяв на час виникнення спірних правовідносин (абзаци 3, 4, 5, 6 мотивувальної частини оскаржуваної ухвали);
- судом першої інстанції не враховано, що редакцією ЗУ «Про виконавче провадження», яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, був передбачений вичерпний перелік підстав, коли боржник звільнявся від сплати виконавчого збору (звернення до державної виконавчої служби з листом про призначення проведення експертизи - не було такою підставою для звільнення від сплати виконавчого збору);
- суд проігнорував доводи державного виконавця стосовно того, що матеріали виконавчого провадження не містять доказів, які підтверджували намір боржника виконати рішення суду самостійно, в тому числі, але не виключно, будь-яких заяв, звернень, тощо до стягувача ТОВ «СК «УКРФЕРРІ», з метою врегулювання виниклої ситуації (наприклад укладення мирової угоди, самостійне звернення до суду із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, зміну способу і порядку виконання, тощо).
Також в апеляційній скарзі містились клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги та поновлення строку на подання апеляційної скарги.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 31.10.2016р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Таран С.В.) відновлено Чорноморському МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги; прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду на 15.11.2016р.; відстрочено МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області сплату судового збору у розмірі 1378грн. за подачу апеляційної скарги на рішення господарського суду Одеської області від 13.06.2016р. по справі №916/5060/16 на строк до 15.11.2016р.; зобов'язано скаржника у строк до 15.11.2016р. сплатити судовий збір у розмірі 1378грн. та надати суду відповідні докази; надати Одеському апеляційному господарському суду для огляду у судовому засіданні оригінал Акту державного виконавця Іллічівського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 №51629419 від 22.07.2016р.
У зв'язку із перебуванням судді Будішевської Л.О. у відрядженні розпорядженням в.о. керівника апарату №864 від 14.11.2016р. призначено повторний автоматизований розподіл справи №96/4748/15.
Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 14.11.2016р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Мишкіна М.А., судді: Таран С.В., Величко Т.А.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 15.11.2016р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Таран С.В., Величко Т.А.) прийнято справу №916/4748/15 до провадження, призначено судове засідання по справі на 30.11.2016р.
30.11.2016р. Чорноморський МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області надав Одеському апеляційному господарському суду докази на виконання ухвали суду від 31.10.2016р. - платіжне доручення №4332 від 27.10.2016р. про сплату 1378грн. судового збору, платник - Головне територіальне управління юстиції в Одеській області.
30.11.2016р. ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» подало суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просило суд залишити оскаржену ухвалу без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
В судовому засіданні представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Представники ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» та ДП «Іллічівський морський торговельний порт» заперечували проти задоволення вимог апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості оскаржуваної ухвали.
ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі», РВ Фонду держмайна України по Одеській області та Міністерство інфраструктури України своїх представників в засідання суду апеляційної інстанції не направили.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Згідно із ч.5 ст.106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників скаржника, ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» та ДП «Іллічівський морський торговельний порт» , обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення виходячи із наступного.
Наказом Міністерства юстиції України №2269/5 від 25.07.2016р. перейменовано Іллічівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на Чорноморський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Відповідно до ст.121-2 ГПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів. Скарги на рішення, дії та бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник, прокурор та орган державної виконавчої служби, приватний виконавець. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу державної виконавчої служби, приватного виконавця в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачу, боржнику, прокурору та органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю. Ухвала може бути оскаржена у встановленому цим Кодексом порядку.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням господарського суду Одеської області від 01.03.2016р. (залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.06.2016) у справі №916/4748/15 задоволено позовні вимоги ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» до ДП «Іллічівський морський торговельний порт» та ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця»: зобов'язано ПАТ „Українська залізниця” в особі філії “Центр транспортного сервісу “Ліски” ПАТ “Українська залізниця” повернути ТОВ “Судноплавна компанія "Укрферрі" товарно -матеріальні цінності , що знаходяться та теплоходах „Герої Шипки” та „Герої Плевни”, а саме: - на тх „Герої Шипки” дизельне паливо у кількості 20,40 тонн вартістю 8954, 34 грн на загальну суму - 182667,92 грн (без ПДВ); мазут у кількості 234,70 тонн вартістю 5128,09 грн на загальну суму 1203562,72 грн (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 8103 літри вартістю 29,53 грн на загальну суму 239281,59 грн (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 4000 літрів вартістю 29,38 грн на загальну суму 117520 грн (без ПДВ); CASTROL Cultekh 70 у кількості 3786 літрів вартістю 35,61 грн на загальну суму 134819,46 грн; CASTROL MHP 153 у кількості 1858 літрів вартістю 32,91 грн на загальну суму 61146,78 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 850 літрів вартістю 52,61 грн на загальну суму 44718,50 грн; CASTROL AWH 46 у кількості 200 літрів вартістю 51,33 грн на загальну суму 10266 грн (без ПДВ); CASTROL Perfecto Т68 у кількості 208 літрів вартістю 36,30 грн на загальну суму 7550,40 грн (без ПДВ); CASTROL SX 2 у кількості 54 літри вартістю 266,71 грн на загальну суму 14 402,34 грн.; та - на тх „Герої Плевни” дизельне паливо у кількості 51,50 тонн вартістю 18456,80 грн на загальну суму 950525,20 грн; мазут у кількості 136,50 тонн вартістю 11454,86 грн на загальну суму 1563588,39 грн; CASTROL Cultekh 70 у кількості 2785 літрів вартістю 81,56 грн на загальну суму 227144,60 грн; CASTROL CDX-30 у кількості 8780 літрів вартістю 16,98 грн на загальну суму 149084,40 грн (без ПДВ); СASTROL MHP 153 у кількості 400 літрів вартістю 76,01 грн на загальну суму 30404 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 40 літрів вартістю 32,04 грн на загальну суму 1281,60 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 270 літрів вартістю 27,92 грн на загальну суму 7538,40 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 68 у кількості 290 літрів вартістю 107,93 грн на загальну суму 31299,70 грн; CASTROL DEXTRON ІІ у кількості 20 літрів вартістю 105 грн на загальну суму 2100 грн (без ПДВ) ; CASTROL SX2 у кількості 8 літрів вартістю 165,31 грн на загальну суму 1322,48 грн, а також зобов'язано ДП „Іллічівський морський торговельний порт” повернути ТОВ “Судноплавна компанія "Укрферрі" товарно -матеріальні цінності, що знаходяться та теплоході „Каледонія”, а саме: дизельне паливо у кількості 9,87 тонн вартістю 7454,65 грн на загальну суму 73577,43 грн (без ПДВ); GADINIA-30 у кількості 509 літрів вартістю 29,59 грн на загальну суму 15061,31 грн (без ПДВ); GADINIA-30 у кількості 627 літрів вартістю 30 грн на загальну суму 18810 грн (без ПДВ).
Постановою Вищого господарського суду України від 17.08.2016р. у справі №916/4748/15 постанову Одеського апеляційного господарського суду від 08.06.2016р. та рішення Господарського суду Одеської області від 01.03.2016р. у справі № 916/4748/15 в частині позовних вимог про зобов'язання публічне акціонерне товариство "Українська залізниця в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "УКРФЕРРІ" товарно-матеріальні цінності, що знаходяться та теплоходах "Герої Шипки" та "Герої Плевни", а саме: - на тх "Герої Шипки" дизельне паливо у кількості 4,4 тонн, вартістю 8954,34 грн на загальну суму 39399,10 грн (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 8 103 літри вартістю 29,53 грн на загальну суму 239281,59 грн (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 4 000 літрів вартістю 29,38 грн на загальну суму 117 520 грн (без ПДВ); CASTROL Cultekh 70 у кількості 3 786 літрів вартістю 35,61 грн на загальну суму 134 819,46 грн; CASTROL MHP 153 у кількості 1 858 літрів вартістю 32,91 грн на загальну суму 61146,78 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 850 літрів вартістю 52,61 грн на загальну суму 44718,50 грн; CASTROL AWH 46 у кількості 200 літрів вартістю 51,33 грн на загальну суму 10 266 грн (без ПДВ); CASTROL Perfecto Т68 у кількості 208 літрів вартістю 36,30 грн на загальну суму 7550,40 грн (без ПДВ); CASTROL SX 2 у кількості 54 літри вартістю 266,71 грн на загальну суму 14402,34 грн; та на тх "Герої Плевни" дизельне паливо у кількості 0,6 тонн вартістю 18456,80 грн на загальну суму 11074,08 грн (без ПДВ); CASTROL Cultekh 70 у кількості 2 785 літрів вартістю 81,56 грн на загальну суму 227144,60 грн; CASTROL CDX-30 у кількості 8 780 літрів вартістю 16,98 грн на загальну суму 149084,40 грн (без ПДВ); СASTROL MHP 153 у кількості 400 літрів вартістю 76,01 грн на загальну суму 30 404 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 40 літрів вартістю 32,04 грн на загальну суму 1281,60 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 270 літрів вартістю 27,92 грн на загальну суму 7538,40 грн (без ПДВ); CASTROL AWH 68 у кількості 290 літрів вартістю 107,93 грн на загальну суму 31299,70 грн; CASTROL DEXTRON ІІ у кількості 20 літрів вартістю 105 грн на загальну суму 2100 грн (без ПДВ) ; CASTROL SX2 у кількості 8 літрів вартістю 165,31 грн на загальну суму 1322,48грн скасовано з передачею справи в цій частині на новий розгляд до господарського суду Одеської області; в частині позовних вимог про зобов'язання ПАТ «Українська залізниця» в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" ПАТ "Українська залізниця" повернути ТОВ "Судноплавна компанія "УКРФЕРРІ" товарно-матеріальні цінності, що знаходяться та теплоходах "Герої Шипки" та "Герої Плевни", а саме: - на тх "Герої Шипки" дизельне паливо у кількості 16 тонн вартістю 8954,34 грн на загальну суму 143269,44 грн (без ПДВ), мазут у кількості 234,70 тонн вартістю 5128,09 грн на загальну суму 1203562,72 грн (без ПДВ); та на тх "Герої Плевни" дизельне паливо у кількості 50,9 тонн вартістю 18 456,80 грн на загальну суму 939451,12 грн (без ПДВ), мазут у кількості 136,50 тонн, вартістю 11454,86 грн на загальну суму 1563588,39 грн (без ПДВ), судові рішення з даної справи залишено без змін.
Проте 23.06.2016р. на виконання рішення від 01.03.2016р., господарським судом Одеської області було видано відповідні накази №916/4748/15, в тому числі наказ про зобов'язання ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» повернути ТОВ «СК «УКРФЕРРІ» товарно -матеріальні цінності, що знаходяться та теплоходах „Герої Шипки” та „Герої Плевни”, а саме: - на тх „Герої Шипки” дизельне паливо у кількості 20,40 тонн , вартістю 8 954 грн. 34 коп., на загальну суму - 182 667 грн. 92 коп. (без ПДВ); мазут у кількості 234,70 тонн, вартістю 5 128 грн. 09 коп., на загальну суму 1 203 562 грн. 72 коп. (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 8 103 літри, вартістю 29 грн. 53 коп. , на загальну суму 239 281 грн. 59 коп. (без ПДВ); CASTROL CDX-30 у кількості 4 000 літрів, вартістю 29 грн. 38 коп., на загальну суму 117 520 грн. (без ПДВ); CASTROL Cultekh 70 у кількості 3 786 літрів, вартістю 35 грн. 61 коп., на загальну суму 134 819 грн. 46 коп.; CASTROL MHP 153 у кількості 1 858 літрів, вартістю 32 грн. 91 коп., на загальну суму 61 146 грн. 78 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 850 літрів, вартістю 52 грн. 61 коп., на загальну суму 44 718 грн. 50 коп.; CASTROL AWH 46 у кількості 200 літрів, вартістю 51 грн. 33 коп., на загальну суму 10 266 грн. (без ПДВ); CASTROL Perfecto Т68 у кількості 208 літрів,вартістю 36 грн. 30 коп., на загальну суму 7 550 грн. 40 коп. (без ПДВ); CASTROL SX 2 у кількості 54 літри, вартістю 266 грн. 71 коп., на загальну суму 14 402 грн. 34 коп.; та - на тх „Герої Плевни” дизельне паливо у кількості 51,50 тонн вартістю 18 456 грн. 80 коп., на загальну суму 950 525 грн. 20 коп.; мазут у кількості 136,50 тонн, вартістю 11 454 грн. 86 коп, на загальну суму 1 563 588 грн. 39 коп.; CASTROL Cultekh 70 у кількості 2 785 літрів, вартістю 81 грн. 56 коп., на загальну суму 227 144 грн. 60 коп.; CASTROL CDX-30 у кількості 8 780 літрів, вартістю 16 грн. 98 коп., на загальну суму 149 084 грн. 40 коп.(без ПДВ); СASTROL MHP 153 у кількості 400 літрів,вартістю 76 грн. 01 коп., на загальну суму 30 404 грн. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 40 літрів, вартістю 32 грн. 04 коп., на загальну суму 1 281 грн. 60 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 32 у кількості 270 літрів, вартістю 27 грн. 92 коп., на загальну суму 7 538 грн. 40 коп. (без ПДВ); CASTROL AWH 68 у кількості 290 літрів, вартістю 107 грн. 93 коп., на загальну суму 31 299 грн. 70 коп.; CASTROL DEXTRON ІІ у кількості 20 літрів, вартістю 105 грн., на загальну суму 2 100 грн. (без ПДВ) ; CASTROL SX2 у кількості 8 літрів, вартістю 165 грн. 31 коп., на загальну суму 1 322 грн. 48 коп.
11.07.2016 за заявою ТОВ «СК «Укрферрі» наказ про зобов'язання ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» повернути товарно-матеріальні цінності ТОВ «СК «Укрферрі» був пред'явлений на виконання до Іллічівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно із ст.6 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Державний виконавець роз'яснює особам, які беруть участь у виконавчому провадженні або залучаються до проведення виконавчих дій, їхні права згідно з вимогами цього Закону. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1,2,5 ст.25 ЗУ «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на 13.07.2016р.) державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
13.07.2016р. головним державним виконавцем Іллічівського міського Відділу ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 на підставі заяви представника ТОВ «СК «Укрферрі» з посиланням на приписи ст.ст.5, 11, 17, 18, 19, 20, 22, 25, 61, 75 ЗУ «Про виконавче провадження», було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№51629419 з виконання вищеназваного наказу та надано строк для добровільного виконання до 20.07.2016р., а також зазначено, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення в наданий строк, буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій.
Постанова про відкриття виконавчого провадження ВП№51629419 від 13.07.2016 була направлена філії «ЦСТ «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» та отримана останнім 15.07.2016р., що підтверджується відомостями, зазначеними у листі філії «ЦСТ «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» №327 від 19.07.2016р. (а.с.43).
19.07.2016р. ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» подало до Іллічівського міського відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області лист, в якому зазначило, що в результаті відкачування паливно-мастильних матеріалів з поромів «Герої Шипки» та «Герої Плевни» виникають ризики забруднення навколишнього природнього середовища, технічного пошкодження суден та загроза життю та здоров'ю для екіпажів, які перебувають на поромах, вважає за доцільне призначити експертизу з метою визначення технічної можливості передачі витребуваного майна без нанесення шкоди навколишньому природному середовищу та майну боржника. Керуючись ст.ст.11,12,13 ЗУ «Про виконавче провадження» боржник просив призначити експертизу щодо технічної можливості відкачування паливно-мастильних матеріалів без загрози для навколишнього природного середовища та майна боржника, на період проведення якої відкласти або зупинити виконавче провадження.
Відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на 21.07.2016р.) у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом. Виконавчий збір стягується незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання, передбачених цим Законом.
У зв'язку із тим, що у встановлений державним виконавцем строк для добровільного виконання рішення суду не було виконано, 21.07.2016р. державним виконавцем Іллічівського міського Відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_1 було винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 10 відсотків вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом - 498022,45грн.
Згідно із ч.2 ст.28 ЗУ «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на 21.07.2016р.) виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених відповідно до вимог цього Закону, за виконавчими документами, які підлягають негайному виконанню, а також у разі перерахування коштів стягувачу у випадку, передбаченому частиною другою статті 27 цього Закону, та у разі виконання рішень у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Звернення боржника до виконавчої служби з листом про призначення експертизи не є передбаченою ЗУ «Про виконавче провадження» обставиною для звільнення боржника від сплати виконавчого збору.
Враховуючи приписи ч.1 ст.28 ЗУ «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на 21.07.2016р.), а також те, що в зазначений органом державної виконавчої служби строк для добровільного виконання (до 20.07.2016р.) боржник не виконав рішення суду, Іллічівським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області правомірно 21.07.2016р. винесено постанову про стягнення з ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» виконавчого збору.
Місцевий господарський суд при розгляді відповідної скарги помилково дійшов протилежного висновку з огляду наступного.
Задовольняючи скаргу ПАТ «Українська залізниця», місцевий господарський суд дійшов висновку, що оскільки ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» вживало заходів щодо виконання рішення суду, але не змогло його виконати ні із своєї вини, а в подальшому спосіб виконання рішення суду змінено, стягнення з скаржника виконавчого збору є передчасним.
З матеріалів оскарження ухвали від 17.10.2016р. вбачається, що 22.07.2016р. державним виконавцем було складено акт ВП №51629419, в якому, зокрема, зафіксовано, що рішення господарського суду Одеської області по справі №916/4748/15 боржником ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» не виконано, товарно-матеріальні цінності, які знаходяться на теплоходах «Герої Шипки» та «Герої Плевни» стягувачу- ТОВу «Судноплавна компанія «Укрферрі» не повернуто, виконання зазначеного рішення є технічно неможливим, а тому сторони виконавчого провадження дійшли згоди щодо необхідності звернення до суду, який видав виконавчий документ, з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з боржника на користь стягувача вартості товарно-матеріальних цінностей на суму 4980224,48грн.
В подальшому, 28.07.2016 Іллічівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення від 01.03.2016р., в зв'язку з чим виконавче провадження з примусового виконання наказу №916/4748/15 від 23.06.2016р. було зупинено постановою від 29.07.2016р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.10.2016р. у справі №916/4748/15 заяву Іллічівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення від 01.03.2016р. у справі №916/4748/15 було задоволено та змінено спосіб й порядок виконання рішення від 01.03.2016р., зокрема, шляхом стягнення з ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» на користь ТОВ «СК «Укрферрі» вартості товарно-матеріальних цінностей, що знаходяться та теплоходах «Герої Шипки» та «Герої Плевни».
Постановою від 13.10.2016р. Іллічівським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області поновлено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Одеської області від 23.06.2016р. №916/4748/15.
Листом №19-10552 від 13.10.2016р. разом з постановою від 13.10.2016р. про поновлення вчинення виконавчих дій, орган державної виконавчої служби запропонував ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» виконати рішення суду з урахуванням ухвали господарського суду Одеської області від 03.10.2016р. про зміну способу та порядку виконання рішення суду у триденний строк з дня отримання постанови про поновлення вчинення виконавчих дій, зазначивши необхідні реквізити. При цьому державний виконавець попередив боржника про те, що у разі невиконання ним законних вимог державного виконавця, до нього будуть вжиті інші заходи примусового виконання рішень.
Вказані вимоги органу державної виконавчої служби були залишені ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» без реагування.
Згідно із ст.32 ЗУ «Про виконавче провадження» заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні; інші заходи, передбачені рішенням.
21.10.2016р. Іллічівським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області в зв'язку з невиконанням боржником в добровільному порядку наказу господарського суду Одеської області від 23.06.2016р. №916/4748/15 для забезпечення реального виконання вищевказаного виконавчого документа було винесено постанову про арешт майна та коштів ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця», а саме: накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно, що належить на праві приватної власності боржнику у межах суми звернення стягнення за виконавчим документом, з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів -4234952,12грн; накладено арешт на грошові кошти всіх видів валют та банківських металів на суму 4234952,12грн. з урахуванням сум стягнення за виконавчим документом, стягнення з боржника виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, що знаходяться на всіх рахунках ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця», в тому числі, але не тільки, які розміщені в філії - Одеське обласне управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», а також на тих рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту в будь-якій банківській установі, що здійснює діяльність на території України, крім коштів, що містяться на рахунках, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
24.10.20146р. ПАТ «Українська залізниця в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» було сплачено на розрахунковий рахунок Чорноморського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області 4234952,12грн., що підтверджується платіжним дорученням №192 від 24.10.2016р.
Постановою головного державного виконавця Чорноморського міського відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області від 26.10.2016р. виконавче провадження №51629419 з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 23.06.2016р. №916/4748/16 закінчено у зв'язку із фактичним виконанням рішення у повному обсязі.
Із змісту постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.10.2016р. вбачається, що саме в результаті вжитих державним виконавцем заходів примусового виконання рішення грошові кошти були перераховані на розрахунковий рахунок стягувача, чим спростовуються доводи ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» відсутності підстав для стягнення виконавчого збору
Відповідно до ч.1 ст.111-28 ГПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111 16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Щодо позиції Верховного Суду України, висловленій у постанові від 28.01.2015р. у справі №924/205/13-г (на яку суд першої інстанції послався в оскаржуваній ухвалі), відповідно до якої сплив строку, наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою, з якою законодавець пов'язує стягнення виконавчого збору з боржника; виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо боржником в установлений для цього строк рішення добровільно не виконано, а державним виконавцем вчинено дії, спрямовані на примусове виконання, то колегія суду зауважує, що вказана позиція сформована на підставі положень Закону України “Про виконавче провадження” в редакції, яка не містила відповідних приписів щодо стягнення виконавчого збору незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала господарського суду Одеської області від 17.10.2016р. у справі №916/4748/15 постановлена з порушенням норм процесуального права, неправильним застосуванням норм матеріального права, отже наявні підстави для її скасування, у зв'язку із чим, апеляційна скарга Чорноморського МВ ДВС ГТУЮ в Одеській області підлягає задоволенню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні скарги ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» на дії органу ДВС в порядку ст.121-2 ГПК України.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» з їх відшкодуванням Головному територіальному управлінню юстиції в Одеській області на підставі ст.ст.49,105 ГПК України.
Керуючись ст.ст.49,99, 101-106 ГПК України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу задовольнити.
Ухвалу господарського суду Одеської області від 17.10.2016р. скасувати.
У задоволенні скарги ПАТ «Українська залізниця» в особі Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» на дії органу ДВС в порядку ст.121-2 ГПК України відмовити.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 19.12 .2016р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Величко Т.А.
Суддя Таран С.В.