79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
12.12.2016р. Справа№ 914/2673/16
За позовом:Пустомитівської міської ради Львівської області, м. Пустомити,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд - Еліт», м. Львів
про: спонукання до укладення договору.
Суддя М. Синчук
при секретарі О. Підкостельна
За участю представників:
позивача:ОСОБА_1 - довіреність від 29.10.16 р.;
відповідача: ОСОБА_2 -директор.
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області подано позовну заяву Пустомитівської міської ради Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд - Еліт» про спонукання до укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити.
Ухвалою суду від 20.10.2016 р. справу прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 31.10.2016 р. Рух справи відображено у попередніх ухвалах суду.
В судове засідання 12.12.2016 р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд позов задоволити з підстав наведених у позовній заяві та письмових поясненнях. В судовому засіданні подав заяву, згідно якої повідомив, що проект договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити відповідач отримав наручно в приміщенні Пустомитівської міської ради 31.03.2016 р.
В судове засідання 12.12.2016 р. представник відповідача з'явився, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав наведених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях. В судовому засіданні подав заяву, згідно якої повідомив, що проект договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити не отримував.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідач - ТзОВ «ЄВРОБУД-ЕЛІТ», відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт будівництва зблокованого чотирьохповерхового з мансардним поверхом багатоквартирного будинку на вул. Шевченка в м. Пустомити, зареєстрованої департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №ЛВ 083150482204 від 14.12.2015р., є замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Шевченка в м. Пустомити Львівської області. (а.с.26-28)
На виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідач 15.03.2016 року письмово звернувся до Пустомитівської міської ради із зверненням в якому просив укласти із ним договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити. (а.с. 58)До звернення додано документи згідно переліку вказаному в Додатку №1 до Рішення сесії Пустомитівської міської ради №488 від 17.07.2012 р. «Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Пустомити та с. Наварія». (а.с.15-18)
Листом вих. №02-08/29 від 28.03.2016 р. позивач надіслав відповідачу відповідь на звернення від 15.03.2016 р., згідно якого вказано, що дане звернення буде предметом розгляду чергової постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів, інвестицій, соціально-економічного розвитку та планування, яке відбудеться 31.03.2016 р.(а.с.78)
Згідно Протоколу №5 від 31.03.2016 р. засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів, інвестицій, соціально-економічного розвитку та планування Пустомитівської міської ради, комісією прийнято рішення щодо укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити та с. Наварія під час здійснення будівництва зблокованих чотирьохповерхових з мансардним поверхом багатоквартирних житлових будинків в м. Пустомити на вул. Шевченка (І черга будівництва). (а.с.79)
30 березня 2016 року ТзОВ «ЄВРОБУД-ЕЛІТ» надало Пустомитівські міські раді у своїй редакції проект Договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити із розрахунком до договору про визначення розміру пайової участі (внеску) в розвиток інфраструктури м. Пустомити, який складений із вимогами та положеннями названими вище нормативно-правовими актами та у відповідності до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Пустомити та с. Наварія затвердженого рішенням сесії Пустомитівської міської ради № 448 від 17.07.2012 р. та із застосуванням показника опосередкованої вартості спорудження житла на підставі наказу ОСОБА_3 № 273 від 27.10.2015 р.(а.с.93, 94-96, 97)
15.04.2016 року ТзОВ «ЄВРОБУД-ЕЛІТ» вдруге надало Пустомитівські міські раді проект Договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити від 15.04.2016 р. із розрахунком до договору про визначення розміру пайової участі (внеску) в розвиток інфраструктури м. Пустомити. (а.с. 98, 99-100, 101)
Пустомитівською міською радою Львівської області було прийнято рішення від 17.07.2012р. №488 «Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктур м.Пустомити та с.Наварія». Даним рішенням затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія (далі - Порядок); типовий договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія; типову форму розрахунку до договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерної транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія; зразок звернення і укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної соціальної інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія.(а.с.14)
31.05.2016 року сесією Пустомитівської міської ради прийнято рішення №190 «Про внесення змін до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія». Даним рішенням внесено зміни до Додатку 1 рішення сесії Пустомитівської міської ради №488 від 17.07.2012р., яким затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі розвитку інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія, а також викладено в новій редакції типовий договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної соціальної інфраструктури міста Пустомити та села Наварія.(а.с.23)
Договір про пайову участь був складений позивачем 03.06.2016 року за № 2 та надісланий відповідачу із супровідним листом № 02.08/541 від 02.06.2016 року. (а.с. 55)
Супровідним листом від 14.06.2016 р. відповідачем надіслано на адресу позивача підписаний відповідачем один примірник договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити №2 від 03.06.2016 р. із запереченнями до п. 1, п. 2.1. умов Договору та протокол розбіжностей щодо вимог окремих умов Договору у двох примірниках. (а.с. 34-37) ОСОБА_3 отримано позивачем 17.09.2016 р., про що свідчить відтиск печатки позивача за вх. №800 від 17.09.2016 р. (а.с.34)
08.07.2016 р. відповідач супровідним листом №41-15, отриманий позивачем 11.07.2016 р. вх. 600, надіслав позивачу протокол розбіжностей до Договору про спонукання до укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити від 15.04.2016 р.
30.08.2016 р. відповідачем надіслано на адресу позивача підписаний відповідачем один примірник договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити №2 від 15.04.2016 р. та протокол розбіжностей щодо вимог окремих умов Договору у двох примірниках. Лист отримано позивачем 05.09.2016 р., про що свідчить відтиск печатки позивача за вх. №733 від 05.09.2016 р. (а.с.29)
06.10.2016 р. виконавчим комітетом Пустомитівської міської ради прийнято розпорядження «Про створення комісії для розгляду звернення ТзОВ «ЄВРОБУД-ЕЛІТ»» щодо укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити (а.с.38)
10.10.2016 р. комісією складено Акт, згідно якого прийнято рішення звернутись із позовною заявою до суду з метою спонукання відповідача до укладення договору у відповідності до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія, в редакції, викладеній у додатку до листа Пустомитівської міської ради від 02.06.2016 р. №02-08/541. (а.с. 39)
Відповідно до ч.9 ст.40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати пайової участі; відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Водночас, у відповідності до п.4 ч.1 ст.1 зазначеного Закону, замовником будівництва є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Проведення розрахунку розміру пайової участі для замовника будівництва та застосування опосередкованого показника визначено нормативно-правовими актами, так згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві ОСОБА_3 № 8/15-559 16 від 01.11.2016 року вказано, що розмір пайової участі для замовника будівництва, звернення якого про укладення договору пайової участі зареєстровано органом місцевого самоврядування у березні 2016 року, мав бути визначений протягом десяти робочих днів з дня такої реєстрації та відповідно дочинних (станом на день проведення розрахунку) положень Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі, затвердженого органом місцевого самоврядування, а саме згідно п.2.3.рішення Пустомитівської міської ради №448 від 17.07.2012 року яким встановлено, що якщо загальна кошторисна вартість будівництва не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається виходячи із застосуванням опосередкованої вартості спорудження житла, установленої центральним органом виконавчої влади з питання будівництва, містобудування та архітектури для Львівської області станом на день проведення розрахунку та згідно Наказу ОСОБА_3 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 273 від 27.10.2015 року; Наказу Держбуду «Про затвердження Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 174 від 27.09.2005 року, які були чинними на березень 2016 року(ОСОБА_3 № 8/15-559-16 від 01.11.2016р. знаходиться в матеріалах справи).
Згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.10.2016 р. (а.с 85-86), у відповідності із п. 2.5. Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 174 від 27.09.2005 року, прогнозні середньорічні показники щорічно визначаються та затверджуються наказом Міністерства виходячи із структури безпосередніх витрат з будівництва об'єктів-представників, скоригованих відповідно до прогнозованих індексів цін виробників промислової продукції за видами економічної діяльності, які обчислюються Мінекономрозвитку на відповідний рік (наступний рік). Прогнозні показники щорічно затверджуються наказом Міністерства, направляються зацікавленим центральним органам виконавчої влади і застосовуються при прогнозуванні обсягів державних інвестицій, що спрямовуються на будівництво, реконструкцію, придбання житла для громадян, які потребують підтримки держави.
Питання стосовно порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюється органом місцевого самоврядування відповідно до норм статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).
Відповідно до пункту 5 статті 40 Закону величина пайової участі у
розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі,
укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого
органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку
інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва
об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і
правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення
земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та
інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних
мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не
визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Нормативи для одиниці створеної потужності об'єктів визначаються як середні з укрупнених показників кошторисної вартості будівництва об'єктів відповідного типу, розрахованих за ціновими показниками об'єктів-аналогів, які склалися у зазначеному населеному пункті, з встановленням у Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури механізму приведення таких показників у поточний рівень цін. За відсутності таких даних по окремих типах об'єктів будівництва можливе встановлення нормативів для одиниці створеної потужності з використанням показників опосередкованої вартості спорудження об'єктів, які визначаються Мінрегіоном (оприлюднюються на офіційному веб-сайті Міністерства), або використання нормативів для одиниці створеної потужності, затверджених у найближчих містах районного чи обласного значення, у яких здійснюється будівництво об'єктів відповідного типу.
Відповідно до частини 9 Закону договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. Істотними умовами договору є розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін.
Згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.11.2016 р.(а.с.87-89), згідно Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» №174 від 27.09.2005 року, показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України мають довідковий характер і можуть застосовуватися при прогнозуванні обсягів капітальних інвестицій, при перерахуванні їх у зіставлений рівень цін, для приведення вартісних показників об'єктів-аналогів у поточний рівень цін при визначенні кошторисної вартості будівництва на перших стадіях проектування. Прогнозні показники розраховуються як середньорічні, виходячи зі структури безпосередніх витрат з будівництва об'єкта-представника, скоригованої відповідно до прогнозних індексів цін виробників промислової продукції за видами економічної діяльності та індексів споживчих цін, які обчислюються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на відповідний рік (пункт 2.5 Порядку). Отже, зазначеними прогнозними показниками враховуються інфляційні процеси на відповідний період. Частиною восьмою статті 40 Закону встановлено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Зважаючи на викладене, розмір пайової участі для замовника будівництва, звернення якого про укладення договору пайової участі зареєстровано органом місцевого самоврядування у березні 2016 року, мав бути визначений протягом десяти робочих днів з дня такої реєстрації та відповідно до чинних (станом на день проведення розрахунку) положень Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі, затвердженого органом місцевого самоврядування. Згідно з частиною дев'ятою статті 40 Закону договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі. При цьому, Законом не передбачено коригування розміру пайового внеску,зазначеного у договорі, на індекс інфляції від дати розрахунку до закінчення терміну сплати. Виходячи з викладеного, граничний розмір пайової участі для вбудованих та прибудованих нежитлових приміщень при будівництві житлового будинку не може перевищувати 10 відсотків від загальної кошторисної вартості будівництва таких нежитлових приміщень.
Згідно листа Міністерства юстиції України Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 11.11.2016 р. №471/0/6, №459/0/6, (а.с. 90-91)підставою для сплати пайової участі замовником є договір про пайову участь, укладений замовником і органом місцевого самоврядування на підставі письмового звернення замовника. Договір про пайову участь замовника укладається не пізніше п'ятнадцятиробочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору пропайову участь, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт.Розмір (величина) пайової участі замовника визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору про пайову участь.
Щодо положення в договорі Пустомитівської міської ради застосування корегування розміру пайового внеску, зазначеного у договорі, на індекс інфляції від дати розрахунку до закінчення терміну сплати, Законом не передбачене таке корегування (ОСОБА_3 № 8/15-559-16 від 01.11.2016р.)
Застосовані Пустомитівською міською радою прогнозовані середньорічні показники опосередкованої вартості при проведенні розрахунку розміру пайової участі (внеску) та застосування корегування встановленого договором розміру пайового внеску на індекс інфляції від дати його розрахунку до закінчення терміну проплати на підставі рішення Пустомитівської міської ради № 190 від 31.05.2016 року,яким внесені зміни до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштівпайової участі у розвиток інфраструктури м.Пустомити та с. Наварія і до Типового договору про пайову участь у створення та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, які затверджені рішенням Пустомитівської міської ради№488 від 17.07.2012 року суперечать актам цивільного законодавства (ст. 203 ЦК України).
В пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо здешевлення вартості будівництва житла» № 772 від 27.08.2008 року вказано: Заборонити встановлення будь-яких додаткових обов'язкових платежів (відрахувань), які не передбаченні законодавством з питань оподаткування, під час будівництва об'єктів.
Пункти 6 та 7 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» № 3038 від 17.02.2011р. та в статті 27-1 «Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту Закону України № 800-УІ(800-17) від 25.12.2008 р. встановлено, що органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва будь-яких послуг, надання у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів, крім пайової участі (внеску) замовника, встановленої цією статтею. Встановлений органом самоврядування розмір пайової участі (внеску) замовника не може перевищувати граничного розміру пайової участі (платіж) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, а прикінцеві положення Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» № 3038від 17.02.2011 року вимагає привести договори пайової участі у відповідність до положень законодавства та зокрема до цього Закону.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач в супереч вимогам вищевказаних нормативно-правових актів не вчинив жодних дій щодо визначення розміру пайової участі (внеску) у розвиток інфраструктури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації звернення Відповідача для укладення договору та не уклав Договору з відповідачем протягом визначеного законодавством 15 днів з моменту отримання його звернення у встановленому порядку.
Правовідносини щодо укладення договору про пайову участь виникли між сторонами 15.03.2016 року та мали бути вирішені згідно вимог чинного законодавства: (ст.ст.8 і 9 Закону України№3038 від 17.02.2011р.; ст.27-1 Закону України № 800-VІ (800-17) від 25.12.2008р) протягом 10-15 днів, дане рішення від 31.05.2016 року свою дію на дані правовідносини не розповсюджує (ст.5 ЦК України).
При вирішенні спору суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Згідно п.7 ч.1 ст.27 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідач 15.03.2016 року звернувся до Пустомитівської міської ради із письмовим зверненням в якому просив укласти із ним договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити. (а.с. 58)До звернення додано документи згідно переліку вказаному в Додатку №1 до Рішення сесії Пустомитівської міської ради №488 від 17.07.2012 р. «Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Пустомити та с. Наварія». (а.с.15-18)
Листом вих. №02-08/29 від 28.03.2016 р. позивач надіслав відповідачу відповідь на звернення від 15.03.2016 р., згідно якого вказано, що дане звернення буде предметом розгляду чергової постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів, інвестицій, соціально-економічного розвитку та планування, яке відбудеться 31.03.2016 р. (а.с.78)
Згідно Протоколу №5 від 31.03.2016 р. засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів, інвестицій, соціально-економічного розвитку та планування Пустомитівської міської ради, комісією прийнято рішення щодо укладення договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити та с. Наварія під час здійснення будівництва зблокованих чотирьохповерхових з мансардним поверхом багатоквартирних житлових будинків в м. Пустомити на вул. Шевченка (І черга будівництва). (а.с.79)
Договір про пайову участь був складений позивачем 03.06.2016 року за № 2 та надісланий відповідачу із супровідним листом № 02.08/541 від 02.06.2016 року. (а.с. 55)
Супровідним листом від 14.06.2016 р. відповідачем надіслано на адресу позивача підписаний відповідачем один примірник договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити №2 від 03.06.2016 р. із запереченнями до п. 1, п. 2.1. умов Договору та протокол розбіжностей щодо вимог окремих умов Договору у двох примірниках. (а.с. 34-37) ОСОБА_3 отримано позивачем 17.09.2016 р., про що свідчить відтиск печатки позивача за вх. №800 від 17.09.2016 р. (а.с.34)
30.08.2016 р. відповідачем надіслано на адресу позивача підписаний відповідачем один примірник договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити №2 від 15.04.2016 р. та протокол розбіжностей щодо вимог окремих умов Договору у двох примірниках. Лист отримано позивачем 05.09.2016 р., про що свідчить відтиск печатки позивача за вх. №733 від 05.09.2016 р. (а.с.29)
Ознайомившись із умовами даного договору відповідач прийшов до висновку про невідповідність деяких його положень вимогам чинного законодавства, а саме Пустомитівська міська рада при складанні тексту договору застосовувала рішення Пустомитівської міської ради № 488 від 17.07.2012 року «Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Пустомити та с.Наварія» із змінами згідно рішення Пустомитівської міської ради № 190 від 31.05.2016 року, яким внесені зміни до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвиток інфраструктури м.Пустомити та с. Наварія і до Типового договору про пайову участь у створення та розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури, які затверджені рішенням Пустомитівської міської ради №488 від 17.07.2012 року та які суперечать актам цивільного законодавства, не мають сили зворотної дії (ст. 203 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, акти сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Правовідносини щодо укладення договору про пайову участь виникли між сторонами 15.03.2016 року та мали бути вирішені згідно вимог чинного законодавства: (ст.ст.8 і 9 Закону України №3038 від 17.02.2011р.; ст.27-1 Закону України № 800-VІ (800-17) від 25.12.2008р) протягом 10-15 днів, дане рішення від 31.05.2016 року свою дію на дані правовідносини не розповсюджує (ст.5 ЦК України).
Відповідно до ч.9 ст.40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати пайової участі; відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Водночас, у відповідності до п.4 ч.1 ст.1 зазначеного Закону, замовником будівництва є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Проведення розрахунку розміру пайової участі для замовника будівництва та застосування опосередкованого показника визначено нормативно-правовими актами, так згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві ОСОБА_3 № 8/15-559 16 від 01.11.2016 року вказано, що розмір пайової участі для замовника будівництва, звернення якого про укладення договору пайової участі зареєстровано органом місцевого самоврядування у березні 2016 року, мав бути визначений протягом десяти робочих днів з дня такої реєстрації та відповідно до чинних (станом на день проведення розрахунку) положень Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі, затвердженого органом місцевого самоврядування, а саме згідно п.2.3. рішення Пустомитівської міської ради №448 від 17.07.2012 року яким встановлено, що якщо загальна кошторисна вартість будівництва не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається виходячи із застосуванням опосередкованої вартості спорудження житла, установленої центральним органом виконавчої влади з питання будівництва, містобудування та архітектури для Львівської області станом на день проведення розрахунку та згідно Наказу ОСОБА_3 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 273 від 27.10.2015 року; Наказу Держбуду «Про затвердження Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 174 від 27.09.2005 року, які були чинними на березень 2016 року (ОСОБА_3 № 8/15-559-16 від 01.11.2016р. знаходиться в матеріалах справи).
Згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.10.2016 р. (а.с 85-86), у відповідності із п. 2.5. Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» № 174 від 27.09.2005 року, прогнозні середньорічні показники щорічно визначаються та затверджуються наказом Міністерства виходячи із структури безпосередніх витрат з будівництва об'єктів-представників, скоригованих відповідно до прогнозованих індексів цін виробників промислової продукції за видами економічної діяльності, які обчислюються Мінекономрозвитку на відповідний рік (наступний рік). Прогнозні показники щорічно затверджуються наказом Міністерства, направляються зацікавленим центральним органам виконавчої влади і застосовуються при прогнозуванні обсягів державних інвестицій, що спрямовуються на будівництво, реконструкцію, придбання житла для громадян, які потребують підтримки держави.
Питання стосовно порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюється органом місцевого самоврядування відповідно до норм статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).
Відповідно до пункту 5 статті 40 Закону величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами іправилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Нормативи для одиниці створеної потужності об'єктів визначаються як середні з укрупнених показників кошторисної вартості будівництва об'єктів відповідного типу, розрахованих за ціновими показниками об'єктів-аналогів, які склалися у зазначеному населеному пункті, з встановленням у Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури механізму приведення таких показників у поточний рівень цін. За відсутності таких даних по окремих типах об'єктів будівництва можливе встановлення нормативів для одиниці створеної потужності з використанням показників опосередкованої вартості спорудження об'єктів, які визначаються Мінрегіоном (оприлюднюються на офіційному веб-сайті Міністерства), або використання нормативів для одиниці створеної потужності, затверджених у найближчих містах районного чи обласного значення, у яких здійснюється будівництво об'єктів відповідного типу.
Відповідно до частини 9 Закону договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. Істотними умовами договору є розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін.
Згідно листа Управління ціноутворення, економіки та договірних відносин у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.11.2016 р. (а.с.87-89), згідно Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» №174 від 27.09.2005 року, показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України мають довідковий характер і можуть застосовуватися при прогнозуванні обсягів капітальних інвестицій, при перерахуванні їх у зіставлений рівень цін, для приведення вартісних показників об'єктів-аналогів у поточний рівень цін при визначенні кошторисної вартості будівництва на перших стадіях проектування. Прогнозні показники розраховуються як середньорічні, виходячи зі структури безпосередніх витрат з будівництва об'єкта-представника, скоригованої відповідно до прогнозних індексів цін виробників промислової продукції за видами економічної діяльності та індексів споживчих цін, які обчислюються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на відповідний рік (пункт 2.5 Порядку). Отже, зазначеними прогнозними показниками враховуються інфляційні процеси на відповідний період. Частиною восьмою статті 40 Закону встановлено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Зважаючи на викладене, розмір пайової участі для замовника будівництва, звернення якого про укладення договору пайової участі зареєстровано органом місцевого самоврядування у березні 2016 року, мав бути визначений протягом десяти робочих днів з дня такої реєстрації та відповідно до чинних (станом на день проведення розрахунку) положень Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі, затвердженого органом місцевого самоврядування. Згідно з частиною дев'ятою статті 40 Закону договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі. При цьому, Законом не передбачено коригування розміру пайового внеску, зазначеного у договорі, на індекс інфляції від дати розрахунку до закінчення терміну сплати. Виходячи з викладеного,граничний розмір пайової участі для вбудованих та прибудованих нежитлових приміщень при будівництві житлового будинку не може перевищувати 10 відсотків від загальної кошторисної вартості будівництва таких нежитлових приміщень.
Згідно листа Міністерства юстиції України Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 11.11.2016 р. №471/0/6, №459/0/6, (а.с. 90-91)підставою для сплати пайової участі замовником є договір про пайову участь, укладений замовником і органом місцевого самоврядування на підставі письмового звернення замовника. Договір про пайову участь замовника укладається не пізніше п'ятнадцятиробочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору пропайову участь, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт. Розмір (величина) пайової участі замовника визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору про пайову участь.
Щодо положення в договорі Пустомитівської міської ради застосування корегування розміру пайового внеску, зазначеного у договорі, на індекс інфляції від дати розрахунку до закінчення терміну сплати, Законом не передбачене таке корегування (ОСОБА_3 № 8/15-559-16 від 01.11.2016р.)
Застосовані Пустомитівською міською радою прогнозовані середньорічні показники опосередкованої вартості при проведенні розрахунку розміру пайової участі (внеску) та застосування корегування встановленого договором розміру пайового внеску на індекс інфляції від дати його розрахунку до закінчення терміну про плати на підставі рішення Пустомитівської міської ради № 190 від 31.05.2016 року,яким внесені зміни до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвиток інфраструктури м.Пустомити та с. Наварія і до Типового договору про пайову участь у створення та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, які затверджені рішенням Пустомитівської міської ради№488 від 17.07.2012 року суперечать актам цивільного законодавства (ст. 203 ЦК України).
В пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо здешевлення вартості будівництва житла» № 772 від 27.08.2008 року вказано: Заборонити встановлення будь-яких додаткових обов'язкових платежів (відрахувань), які не передбаченні законодавством з питань оподаткування, під час будівництва об'єктів.
Пункти 6 та 7 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» № 3038 від 17.02.2011р. та в статті 27-1 «Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту Закону України № 800-УІ(800-17) від 25.12.2008 р. встановлено, що органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва будь-яких послуг, надання у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів, крім пайової участі (внеску) замовника, встановленої цією статтею. Встановлений органом самоврядування розмір пайової участі (внеску) замовника не може перевищувати граничного розміру пайової участі (платіж) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, а прикінцеві положення Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» № 3038від 17.02.2011 року вимагає привести договори пайової участі у відповідність до положень законодавства та зокрема до цього Закону.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач в супереч вимогам вищевказаних нормативно-правових актів не вчинив жодних дій щодо визначення розміру пайової участі (внеску) у розвиток інфраструктури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації звернення Відповідача для укладення договору та не уклав Договору з відповідачем протягом визначеного законодавством 15 днів з моменту отримання його звернення у встановленому порядку.
Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Такими чином, вимоги позивача про спонукання відповідача до укладення з позивачем договору про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Пустомити в редакції Пустомитівської міської ради Львівської області, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір слід залишити за позивачем.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4-3, 27, 33, 34, 43, 49, 69, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 16.12.2016 р.
Суддя Синчук М.М.