Постанова від 14.12.2016 по справі 754/14860/16-а

Номер провадження 2-а/754/752/16

Справа №754/14860/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 грудня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Позивач звернулась до відповідача зі заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме індексації та винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на яку отримала відмову. Вважає відмову неправомірною та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних в заяві сум.

Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що Управління діяло в межах чинного законодавства при перерахунку та призначенні позивачу пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами, у зв'язку з чим не враховуються при перерахунку пенсії.

Розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, тому судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи.

Позивач звернулась до Управління з заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

У відповідності до відповіді відповідача від 25.10.2016 р. пенсія позивача обчислювалась з урахуванням всіх визначених складових заробітної плати та відсутні підстави для перерахування пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 вказаного Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Наведене дає підстави вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Дана правова позиція відображена, в тому числі, в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014, від 28.05.2013.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Деснянської РДА в м. Києві від 29.04.2011 р. №7876 на всі виплати, серед яких грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної служби, суми індексації заробітної плати, премії, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на державне соціальне страхування (а.с.11-12)

Крім того, відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Згідно пп. 1.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 № 5, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.

До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.

Суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, входять (на ряду з доплатами, надбавками, гарантійними та компенсаційними виплатами, передбаченими чинним законодавством, преміями, пов'язаними з виконанням виробничих завдань і функцій) до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 № 5.

Тобто, індексація, як вбачається з викладеного, входить до фонду додаткової заробітної плати, який є складовою частиною фонду оплати праці та, відповідно, до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні" та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні", та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління подано довідку, яка містила відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.

Дана довідка містила відомості про нараховану позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошової винагороди, що вона отримувала на час роботи.

Отже, суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону доводи позивача про необхідність врахування при перерахунку її пенсії сум індексації та винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 6 17, 18, 99, 104-106, 158-163 КАС України, суд -

п о с т а н ов и в:

Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи, на підставі довідки від 29.04.2011 р. №7876 з урахуванням сум індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, починаючи з 25.03.2016 р. з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя