Номер провадження 2-а/754/609/16
Справа №754/12014/16-а
Іменем України
13 грудня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
У вказаному позові позивач просить суд:
-визнати дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо тимчасового припинення виплати пенсії - незаконними;
-зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві поновити з 01.06.2016 року та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у відповідності до вимог чинного законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що 07.10.2013 року почала отримувати пенсію за віком, яка була оформлена в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Джанкой Автономної Республіки Крим, зазначена пенсія перераховувалася зазначеним пенсійним фондом на картковий рахунок позивача відкритий у ПАТ КБ «ПриватБанк». В подальшому, у зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим, починаючи з квітня по травень 2014 року виплата позивачу пенсії була припинена. Позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва з метою поновлення отримання належної пенсії. В результаті, Управлінням Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва позивачу була поновлена виплата пенсій з червня 2014 року. Однак, 01.01.2015 року Управлінням пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва (правонаступником якого є - Лівобережне об'єднане Управлінням пенсійного фонду України в м. Києві) на підставі розпорядження від 25.12.2014 року, була закрита виплата пенсії по особовому рахунку позивача. Відтак, починаючи з 01.01.2015 року відповідачем не здійснювалась виплата належної позивачу пенсії. У зв'язку із незаконними діями відповідача, позивач у лютому 2015 року звернулася до Деснянського районного суду м. Києва з адміністративним позовом то відповідача. Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі № 754/3261/15-а. 22.12.2015 року, виплата належної пенсії позивачу була поновлена у зв'язку з чим, 20.01.2016 року позивачем було подано заяву про часткову відмову від позовних вимого щодо зобов'язання відповідача поновити виплату належної їй пенсії з 01.01.2015 року. 20.01.2016 року ухвалою Деснянського районного суду м. Києва прийнято часткову відмову від позову позивача та закрито провадження у справі. 07.02.2016 року постановою Деснянського районного суду м. Києва адміністративний позов позивача задоволено, визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо одностороннього припинення виплати пенсії з 01.01.2015 року незаконними. Постанова набрала законної сили 16.02.2016 року та відповідачем не оскаржувалась. Згодом відповідачем позивачу було поновлено виплату пенсії з 22.01.2015 року та здійснені позивачем виплати. У зв'язку з тим, що з червня 2016 року відповідачем не проводилась виплата пенсії, позивач 15.08.2016 року звернулась з листом до відповідача про поновлення виплати належної їй пенсії. 20.09.2016 року позивач отримала від відповідача лист, з якого вбачається, що відповідачем виплату тимчасово припинено у зв'язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 20.11.2015 року №3003003378, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, а також відсутності рішення комісії Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про поновлення виплати пенсії. Позивач не може погодитися з доводами відповідача викладені у листі та вважає дії останнього абсолютно незаконними та які вчиняються відповідачем повторно та набули статусу систематичності, що позбавляє позивача єдиного доходу, який гарантований Конституцією України та Законами України.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 21.10.2016 року відкрито скорочене провадження у вказаній справі.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
21.10.2016 року на адресу відповідача було направлено копію ухвали про відкриття скороченого провадження від 21.10.2016 року та копію позову з додатками для відома. Крім цього судом запропоновано відповідачу протягом десяти днів з дня одержання копії ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Однак станом на 13.12.2016 року жодних документів від відповідача на адресу суду не надходило, хоча відповідно до копії супровідного листа вказані вище документи отримано представником відповідача 25.10.2016 року.
Судом встановлені такі обставини і визначені до них правовідносини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Статтею 55 Конституції України передбачено що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є внутрішньо переміщеною особою з м. Джанкой, Автономної Республіки Крим, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2
20.11.2015 року позивачем було отримано довідку № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, де визначено переміщення позивача з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції). Датою закінчення дії вказаної довідки вказано 19.05.2016 року.
07.10.2013 року позивач почала отримувати пенсію за віком, яка була оформлена в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Джанкой Автономної Республіки Крим, зазначена пенсія перераховувалася зазначеним пенсійним фондом на картковий рахунок позивача відкритий у ПАТ КБ «ПриватБанк».
У зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим, починаючи з квітня по травень 2014 року виплата позивачу пенсії була припинена.
Позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва з метою поновлення отримання належної пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва позивачу була поновлена виплата пенсій з червня 2014 року. Однак, 01.01.2015 року Управлінням пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва (правонаступником якого є - Лівобережне об'єднане Управлінням пенсійного фонду України в м. Києві) на підставі розпорядження від 25.12.2014 року, була закрита виплата пенсії по особовому рахунку позивача. Відтак, починаючи з 01.01.2015 року відповідачем не здійснювалась виплата належної позивачу пенсії.
У зв'язку із незаконними діями відповідача, позивач у лютому 2015 року звернулася до Деснянського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
07.02.2016 року постановою Деснянського районного суду м. Києва адміністративний позов позивача задоволено, визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо одностороннього припинення виплати пенсії з 01.01.2015 року незаконними.
Вказана постанова набрала законної сили 16.02.2016 року та відповідачем не оскаржувалась.
Як вбачається з виписки по картковому рахунку № НОМЕР_2 ОСОБА_1 було поновлено виплату пенсії з 22.01.2015 року та здійснені відповідачем наступні виплати:
- 22.12.2015 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 13 547 грн. 20 коп.;
- 29.12.2015 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 1 014 грн. 30 коп.
- 08.02.2016 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 1 014 грн. 30 коп.;
- 04.03.2016 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 1 014 грн. 30 коп.;
- 08.04.2016 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 1 014 грн. 30 коп.;
- 06.05.2016 року безготівкове зарахування на рахунок пенсії в сумі 1014 грн. 30 коп.
В червні, липні та серпні 2016 року та станом на 23.09.2016 року виплата пенсії відповідачем не проводилась.
У зв'язку з тим, що з червня 2016 року відповідачем не проводилась виплата пенсії, 15.08.2016 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просила поновити виплату їй пенсії.
Листом від 19.08.2016 року за вих. № 11008/09/К-980 відповідач повідомив позивача про те, що виплату пенсії позивача тимчасово припинено в зв'язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 20.11.2015 року №3003003378, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації. Також позивачу роз'яснено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", де зазначено, що комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у м. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад комісії), у місячний строк з дня набрання чинності цією постановою приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо перемыщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб". З 14 червня 2016 року рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат переміщеним особам, утворених районними, районними у м. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад. Орган Пенсійного фонду України направляє до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення списки осіб, які звернулись за призначенням (відновленням) пенсій для розгляду на Комісії. Структурний підрозділ з питані, соціального захисту населення за власного ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце кивання/перебування внутрішньо переміщеної особи. За результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надає на розгляд подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Згідно наданих документів комісія приймає відповідне рішення. Орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального ' населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат, зокрема пенсійних виплат, за минулий період відповідно до законодавства. Одночасно повідомлено, що до структурного підрозділу з питань соціального захисту правлінням були направлені списки осіб, які звернулись за призначенням (відновленням) пенсій для розгляду комісії, в т.ч. і на ім'я позивача. Виходячи з вищевикладеного, після винесення рішення комісією про поновлення пенсії позивача згідно вищезазначеної постанови, управління повернеться до розгляду питання щодо поновлення пенсійної виплати у даному управлінні. Також роз'яснено позивачу її право на звернення до суду.
Тобто, з вказаного вбачається, що позивач 15.08.2016 року зверталася до відповідача з заявою про поновлення виплати належної їй пенсії з довідкою виданою їй 20.11.2015 року із зазначенням строку дії такої довідки.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором.
Отже, умовами продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк» або з доставкою додому весь час дії такої довідки.
Постановою Кабінету Міністрів від 08 червня 2016 року № 352 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509» було також внесено зміни до Постанови № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», згідно яких встановлено, що довідка діє безстроково; довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Отже, у зв'язку з тим, що позивач 15.08.2016 року звертаючись до відповідача з заявою про поновлення виплати належної їй пенсії надала відповідачу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.11.2015 року, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації Управління не правомірно з червня 2016 року припинило виплату пенсії позивачу.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
З матеріалів справи вбачається, що 26.09.2016 року позивачем було отримано довідку № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, де визначено переміщення позивача з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції). Вказана довідка видана 26.09.2016 року без зазначення строку її дії.
Отже наведене свідчить, що довыдка, видана 20.11.2015 року - не скасована.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Згідно п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, соціальні виплати припиняються у разі:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що довідка від 20.11.2015 року №3003003378 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, яка видана позивачу 20.11.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві Державної адміністрації, з огляду на ст. 4 Закону України діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, визначених ст.12 Закону, а тому вимоги позивача щодо поновлення та виплати раніше призначеної пенсії з 01.06.2016 року підлягають задоволенню.
Таким чином, аналізуючи всі докази у їх сукупності та обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 46, 55, 56, 58, 64 Конституції України, Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. ст. 1, 3, 7-9, 11, 71, 94, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2016 року.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати по справі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя: Н.Г. Таран