Справа № 712/12714/16-а
Провадження № 2а/712/728/16
13 грудня 2016 року суддя Соснівського районного суду м.Черкаси - Мельник І.О. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії непрацюючого державного службовця, обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 90 % заробітної плати. Останнім місцем роботи позивача була посада заступника начальника відділу. Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року. Вважає таку відмову незаконною та такою що порушує її права, тому просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити їй перерахунок пенсії.
Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати. Останнім її місцем роботи була посада заступника начальника відділу.
Згідно з довідкою, виданою ОСОБА_1 Національним банком України від 20.09.2016 року №17-0008/78340, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата заступника начальника відділу НБУ, для її перерахунку з 01.10.2015 становить: посадовий оклад - 9340,94 грн.
ОСОБА_1 28.09.2016 звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.10.2015, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 05.10.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01.12.15 заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки даний вид перерахунку статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на 01.12.15) не передбачено.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІу разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряду інших законів, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами, не перераховуються. Відповідно до ст.37-1Закону України "Про державну службу"(в редакції від 28.12.2014 року) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Водночас, п.4Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставіПостанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року. Згідно ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Закон України "Про державну службу" №3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставіЗакону №889-VІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні, а тому законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має.
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України(для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління)після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу"заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Як вбачається з довідки Національного банку України від 20.09.2016 року №17-0008/78340, складові заробітної плати зазначені в довідці, встановлені відповідно до Положення про оплату праці (заробітну плату) працівників Національного банку України», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 10.07.2015 року №456 (зі змінами), відповідно до якого працівникам Національного банку України, які обіймали посади державних службовців, доплата за ранг, як окрема складова заробітної плати з 01 жовтня 2015 року не встановлюється. Розмір доплати за ранг врахований під час розрахунку і встановлення розміру посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
На підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016р. постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", втратила чинність 23 вересня 2016 року.
Згідно Перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, що набрав законної сили з 01.05.2016 не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набула чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, з грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, тому відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області у перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та правомірною і підстави для задоволення позовних вимог відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 158 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І.О.Мельни