Справа № 712/11804/16-а
Провадження № 2а/712/655/16
13 грудня 2016 року Соснівський районний суд м.Черкаси у складі;
головуючого - судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю,
Позивачка ОСОБА_1звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 81 % заробітної плати. Останнім місцем роботи позивача була посада спеціаліста першої категорії в Центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА. Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року. Вважає таку відмову незаконною та такою що порушує її права, тому просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити їй перерахунок пенсії.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити.
Представник відповідача Зінник К.Г. проти позову заперечувала, оскільки скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 81% заробітної плати. Останнім її місцем роботи була посада спеціаліста першої категорії в Центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Черкаської ОДА.
Згідно з довідкою, виданою ОСОБА_1 Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ЧОДА від 09.09.2016 року №1163/06-29, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата спеціаліста першої категорії в Центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА, для її перерахунку з 01.12.2015 становить: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 360,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (5%) - 108,18 грн., премія (28%) - 482,44 грн., інші виплати 1707,86 грн.
ОСОБА_1, 25.11.2016 звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 28.11.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01.12.15 заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки даний вид перерахунку статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на 01.12.15) не передбачено.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 3723-XII).
Так, статтею 37 Закону № 3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців (у редакції, на час призначення пенсії позивачу): пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 70 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок № 865).
Згідно з п.4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно з довідкою, виданою ОСОБА_1 Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА від 09.09.2016 року №1163/06-29, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата спеціаліста першої категорії в Центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Черкаської ОДА, для її перерахунку з 01.12.2015 становить: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 360,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (5%) - 108,18 грн., премія (28%) - 482,44 грн., інші виплати 1707,86 грн.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням розміру заробітної головного спеціаліста Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу», є протиправними.
Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд вважає, що існують правові підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2016.
Відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області неправомірно відмовило позивачці в проведенні перерахунку її пенсії, тому позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 158 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси, Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю задовольнити.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2016 року перерахунок відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 81 відсотка заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ЧОДА від 09.09.2016 року №1163/06-29 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 81 відсотка, з урахуванням раніше призначених виплат.
Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І.О.Мельник