13 грудня 2016 року Справа № 5016/1956/2012(5/74)
Кредитори:
1) Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (54030, м. Миколаїв, вул. Артилерійська, 19),
2) Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Снігурівському районі Миколаївської області (57300, Миколаївська область, м. Снігурівка, вул. Леніна, 72),
3) Державна податкова інспекція у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 24/2),
4) Центральний районний центр зайнятості м. Миколаєва (54001, м. Миколаїв, вул. Нікольська, 68),
5) Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (54050, м. Миколаїв, вул. Торгова, 63-А),
6) Публічне акціонерне товариство “Дельта Банк” (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36-Б, поштова адреса: 01014, м. Київ, вул. Дружби Народів, 38),
7) Державне підприємство “Державний резервний насіннєвий фонд України” (03038, м. Київ, вул. Ямська, 32),
8) Миколаївське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (54017, м. Миколаїв, пр. Центральний, 93),
9) Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО-ТАЙС” (03187, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 38, офіс 23),
10) Снігурівське управління водного господарства (57300, Миколаївська область, м. Снігурівка, вул. Леніна, 196),
11) Миколаївське обласне управління водного господарства (54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 14),
12) Товариство з обмеженою відповідальністю “Юрмаш-Універсал” (73034, АДРЕСА_1),
13) Товариство з обмеженою відповідальністю “Українська боргова компанія” (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12),
14) Публічне акціонерне товариство “Український інноваційний банк” (04053, м. Київ, вул. Смирнова-Ласточкіна, 10-а),
Банкрут: Приватна виробничо-торгівельна фірма “АГРОДІЛО” (54055, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код 30389518),
Ліквідатор: арбітражний керуючий ОСОБА_1 (свідоцтво № 522 від 21.03.2013, 54001, м. Миколаїв, а/с № 194),
Філія Товарної біржі “Електронні торги України” в місті Херсон (73025, АДРЕСА_3),
Суть спору: про банкрутство
за участі представників сторін:
від Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області: ОСОБА_2 за довіреністю № 971/9/14-03-10-14 від 18.05.2016;
від Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва: ОСОБА_3 за довіреністю № 07-834 від 14.03.2016;
Ліквідатор: арбітражний керуючий ОСОБА_1;
Суддя Ржепецький В.О.,
встановив:
Ухвалою суду від 31.10.2016 розгляд справи, клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури було призначено на 24 листопада 2016 року о 10 год. 30 хв., однак судове засідання у справі не відбулося.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Миколаївської області №376 від 25.11.2016 призначено повторний автоматизований розподіл справи №5016/1956/2012(5/74) про банкрутство Приватної виробничо-торгівельної фірми “АГРОДІЛО” через перебування судді Адаховської В.С. у відпустці у зв'язку з пологами та вагітністю.
За результатами повторного автоматизованого розподілу справи головуючим у справі №5016/1956/2012(5/74) визначено суддю Ржепецького В.О.
Ухвалою суду від 29.11.2016 справу №5016/1956/2012(5/74) про банкрутство Приватної виробничо-торгівельної фірми “АГРОДІЛО” прийнято до свого провадження суддею Ржепецьким В.О. та призначено розгляд справи на 13 грудня 2016 року об 11.00 год. Пунктом 3 цієї ж ували зобов'язано ліквідатора банкрута за три дні до дати судового засідання надати суду звіт про ліквідаційну процедуру станом на поточну дату з відповідними доказами.
12.12.2016 до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області від ліквідатора ОСОБА_1 надійшов звіт вих. № 02-01/168/311/1956-16 від 09.12.2016 про заходи ліквідаційної процедури ПВТФ «Агроділо» станом на 09.12.2016 з відповідними доказами.
13.12.2016 у судове засідання з'явився ліквідатор банкрута, який повідомив про вжиті ним заходи в ході проведення ліквідаційної процедури.
Ліквідатор банкрута підтримав подане суду клопотання вих. № 02-01/145/307/1956-16 від 13.10.2016 про продовження строку ліквідаційної процедури на 6 (шість) місяців, просив суд його задовольнити.
Присутні у судовому засіданні 13.12.2016 представники кредиторів - Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області та Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва не заперечили проти задоволення клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури.
Інші учасники в справі про банкрутство в судове засідання не з'явилися, про причини нез'явлення суд не повідомили, і таким чином не скористалися наданими їм ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) процесуальними правами.
Розглянувши клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури, заслухавши учасників процесу, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в редакції Закону, що діяла до 19.01.2013 (далі - Закон про банкрутство), строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Строк ліквідаційної процедури у справі неодноразово продовжувався судом.
Відповідно до п. 86 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 15 “Про судову практику в справах про банкрутство”, у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд зазначає про відкриття ліквідаційної процедури без зазначення строку. Її тривалість не повинна перевищувати дванадцяти місяців. Пізніше строк ліквідаційної процедури за клопотанням ліквідатора або комітету кредиторів може бути продовжено судом, про що виноситься ухвала. Загальний строк ліквідаційної процедури не може перевищувати вісімнадцяти місяців.
Ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс у встановлений строк, проте невиконання ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Законом, не є підставою для припинення провадження у справі.
Наслідків перевищення строку ліквідаційної процедури Закон про банкрутство не містить.
Разом з тим, господарський суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону про банкрутство після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, з наведених норм Закону про банкрутство витікає, що ліквідатор зобов'язаний здійснювати достатні та необхідні дії для завершення ліквідаційної процедури, подання звіту та ліквідаційного балансу, якими підтверджується факт вичерпного дотримання ліквідатором вимог Закону щодо обсягу дій, належних до вчинення в ліквідаційній процедурі, здійснюється на момент завершення ліквідаційної процедури, визначено обов'язковий перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із звітом ліквідатора та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури та за участі кредиторів (комітету кредиторів).
Тому, незважаючи на завершення строку ліквідаційної процедури, її фактичне завершення пов'язується законодавцем виключно із затвердженням звіту та ліквідаційного балансу банкрута, оформлених у відповідності до вимог Закону.
Згідно з ч.3 статті 24 Закону про банкрутство ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 22, 24, 32, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в редакції Закону, що діяла до 19.01.2016, ст. ст. 77, 86 ГПК України, суд -
1. У задоволенні клопотання ліквідатора банкрута за вих. № 02-01/145/307/1956-16 від 13.10.2016 відмовити.
2. Ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в редакції Закону, що діяла до 19.01.2016.
3. Зобов'язати ліквідатора банкрута- арбітражного керуючого ОСОБА_1 вжити заходів до завершення ліквідаційної процедури та подати до канцелярії суду звіт про ліквідаційну процедуру та ліквідаційний баланс банкрута, складені у відповідності до вимог ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
4. Попередити ліквідатора ОСОБА_1 про наслідки невиконання або неналежного виконання обов'язків ліквідатора, які передбачені ст. 3-1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Суддя В.О.Ржепецький