Постанова від 06.12.2016 по справі 757/43886/16-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/43886/16-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2016 року

Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Васильєвої Н.П.,

при секретарі Захарчишиній В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління справами Апарату Верховної ради України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом Управління справами Апарату Верховної ради України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем було відмовлено у видачі довідки про заробітну плату для нарахування пенсії відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII, позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд зобов'язати Управління справами Апарату Верховної Ради України видати довідку про заробітну плату, яка видається непрацюючому державному службовцю по відповідній посаді працюючого державного службовця на 2010 рік відповідно до Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії" і Постанови Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", для вірного призначення (нарахування) пенсій відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ.

Позивач у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав заяву, в якій просив провести розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що рішенням Печерського районного суду м. Києва від 19.11.2010 року, яке набрало законної сили, встановлено, що ОСОБА_1 в 2010 році досягла пенсійного віку. Даним судовим рішенням УПФ України в Печерському районі м. Києва зобов'язано зробити перерахунок стажу державної служби ОСОБА_1, до якого зараховано стаж науково-технічної діяльності та зобов'язано виконати перерахунок пенсії.

Так, 22 жовтня 2015 року Управління справами Апарату Верховної Ради України направило позивачу відповідь на громадянське звернення від 17.04.2015 року щодо надання довідки про заробіток для обчислення пенсії за період з липня 1995 по червень 2000 року та зазначено, що надання відповідної довідки неможливе, але в разі пред'явлення позивачем офіційних роз'яснень Міністерства соціальної політики України щодо правомірності видачі довідки, Управління справами її надасть (а.с. 9-11).

11 листопада 2015 року позивач повторно звернулася до Керуючого справами, першого заступника Апарату Верховної Ради України Кістіона В.Є. з вищезазначеним запитом на який отримала відповідь, де повідомляється, що неможливо надати довідку із-за відсутності необхідної для цього інформації стосовно посади, щодо якої необхідно видати довідку(а.с. 13-16).

17 грудня 2015 року позивач знову ж звернулася до Керуючого справами, першого заступника Апарату Верховної Ради України Кістіона В.Є. зі зверненням, на який їй повідомили, що п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачено порядок визначення розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії для осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і на момент виходу на пенсії не перебувають на державній службі відповідно до ЗУ «Про державну службу» виключено з 01.12.2015 Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013. (а.с. 17-18)

20 травня 2016 року в черговий раз звернулася до відповідача з завою про видачу довідки про заробітну плату, у відповідь Управління своїм листом від 07.06.2016 повідомило про відмову у видачі вказаної довідки (а.с 19-20).

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою № 865.

Пунктом 4 цієї Постанови було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 (у редакції, на час звернення позивача із заявою про отримання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії) встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки повинна містити у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

На момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про видачу довідки ця постанова діяла.

Згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

Доводи відповідача про відсутність правових підстав для надання довідки про заробітну плату державного службовця з метою проведення перерахунку пенсії позивача суперечать також вимогам частини першої ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, відповідно до ст. 49 КЗпП власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Таким чином, підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, водночас обов'язок роботодавця видати відповідну довідку на вимогу працівника встановлений законом.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що за таких обставин право позивача на отримання довідки, яка необхідна для звернення з питанням про перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а відтак дії відповідача є протиправними.

Посилання відповідача на те, що скасовано норми, що встановлюють порядок видачі і форму довідки, не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновку суду.

На момент набуття позивачем права на пенсію законодавством було гарантоване право на перерахунок пенсії у разі підвищення оплати праці працюючих державних службовців з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Разом з тим, відмова у видачі довідки із зазначенням складових заробітної плати державного службовця унеможливлює реалізацію позивачем свого права на перерахунок пенсії.

Згідно до ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача належить стягнути документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст. 2, 18, 71, 86, 161, 163, 186 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління справами Апарату Верховної ради України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії та рішення Управління справами Апарату Верховної ради України щодо відмови ОСОБА_1 видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку.

Зобов'язати Управління справами Апарату Верховної Ради України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, яка видається непрацюючому державному службовцю по відповідній посаді працюючого державного службовця на 2010 рік відповідно до Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії" і Постанови Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", для вірного призначення (нарахування) пенсій відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ.

Стягнути з Управління справами Апарату Верховної ради України судовий збір на користь ОСОБА_1 в сумі 551,20 гривень.

На постанову може бути подана апеляція в Апеляційний адміністративний суд міста Києва протягом десяти днів після її оголошення. Особами, які не були присутні про оголошенні ухвали - в той же строк з дня отримання її копії.

Суддя