Рішення від 13.12.2016 по справі 926/3059/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2016 р. Справа № 926/3059/16

За позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі його органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:

1) Міністерство оборони України;

2) Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці

до відповідачів 1) Сторожинецької міської ради

2) Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про визнання недійсними рішення органу місцевого самоврядування та договору оренди землі

Суддя Проскурняк О.Г.

Представники сторін:

від прокуратури - Лупійчук Б.В.

від позивача 1 - не з'явився.

від позивача 2 - Антонеску О.Г., довіреність № 1865 від 23 жовтня 2016 року.

від відповідача 1 - Андріященко О.Р., довіреність №1 від 05 січня 2016 року.

Киюк С.Р., довіреність № 25 від 11 січня 2016 року.

від відповідача 2 - ОСОБА_6, довіреність від 19 жовтня 2016 року.

від третьої особи - Канівець Л.А., довіреність № 001 від 23 лютого 2016 року,

Попов О.П., довіреність № 016 від 10 лютого 2016 року.

СУТЬ СПОРУ: Заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці звернувся з позовом до Строжинецької міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Сторожинецької міської ради від 2 вересня 2011 року № 157/7-2011 про затвердження технічної документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди та визнання недійсним укладеного між Сторожинецькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_9 договору від 10 вересня 2013 року оренди землі площею 0,2385 га військового містечка № 26, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор посилається на те, що рішенням сесії Сторожинецької міської ради від 2 вересня 2011 року № 157/7-2011 затверджено технічну документацію землеустрою щодо відведення земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди, що знаходиться в АДРЕСА_1 та матеріали нормативно грошової оцінки, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги, затверджено технічний паспорт на земельну ділянку площею 0,2385 га по вул. О. Кобилянської для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

10 вересня 2013 року між Сторожинецькою міської радою та ПП ОСОБА_1 укладено договір оренди землі строком на 10 років.

Далі прокурор стверджує, що земельна ділянка військового містечка № 26 відноситься до земель оборони та перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Чернівці на підставі державного акту на право користування землею від 1981 року НОМЕР_2 загальною площею 15,05 га. Однак, відповідачем самовільно захоплено частину земельної ділянки орієнтовною площею 0,20 га., яка відгороджена парканом та виявлено незаконно побудовані споруди на території військового містечка без дозволу щодо передачі земельної ділянки від Міністерства оборони України чи КЕВ м. Чернівці.

Так, прокурор вважає, що рішення сесії Сторожинецької міської ради від 2 вересня 2011 року № 157/7-2011, яким затверджено технічну документацію землеустрою щодо відведення земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди прийнято з порушенням норм чинного земельного законодавства України, укладено договір про оренду землі на підставі якого відповідач користується земельною ділянкою порушуючи права позивачів.

Ухвалою господарського суд Чернівецької області від 28 вересня 2016 року порушено провадження у справі № 926/3059/16 та призначено судове засідання на 10 жовтня 2016 року. Ухвалами суду від 10, 19, 31 жовтня, 14, 21 листопада, 07 грудня 2016 року відкладався розгляд справи та продовжено строк розгляду справи на 15 днів. В судовому засіданні 12 грудня 2016 року оголошено перерву до 13 грудня 2016 року.

В судовому засіданні 13 грудня 2016 року прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують, відзиву на позовну заяву не надали.

13 грудня 2016 року відповідач 2 звернувся до суду з клопотанням про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Сучасне житло». Також, ОК ЖБК «Сучасне житло» звернулось із заявою про вступ у справу третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2, оскільки згідно договору про спільну забудову земельної ділянки від 01 лютого 2016 року здійснює будівництво на спірній земельній ділянці.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку допустити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Сучасне житло».

В судовому засіданні третя особа проти позовних вимог заперечує та вказує, що здійснює забудову спірної земельної ділянки на підставі всіх необхідних документів.

Так, розглянувши подані прокурором та сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін та прокурора, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Відповідно до державного акту на право користування земельною ділянкою серії Б №038626 від 1981 року в безстроковому і безоплатному користуванні КЕЧ району, правонаступником якого на підставі директиви №Д-322/1/010 Міністра оборони України від 20 квітня 2005 року є КЕВ м. Чернівці закріплено в користуванні 4263,1 га. землі, в тому числі земельна ділянка, площею 20,8 га. місто Сторожинець, що з урахуванням директиви Міністра оборони України від 01 серпня 2006 року № Д-45 та відповідно до акту приймання-передачі військового майна від 25 вересня 2006 року становить загальну площу 15.5 га. в місті Сторожинець.

02 вересня 2011 року прийнято рішення Сторожинецькою міської ради VII сесії VІ скликання № 157/7-2011 затверджено технічну документацію землеустрою щодо відведення земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди, що знаходиться в АДРЕСА_1 та матеріали нормативно-грошової оцінки; затверджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди; виставлено термін оренди земельної ділянки, площею 0,2385 га. терміном на 10 років.

10 вересня 2013 року між Строжинецькою міською радою та ПП ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,2385 га, що розташована у АДРЕСА_1, кадастровий номер - НОМЕР_3.

Ухвалами господарського суду Чернівецької області від 31 жовтня 2016 року та 14 листопада 2016 року витребовано у відповідача 2 технічну документацію

Частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Процес передачі земельних ділянок державної власності у оренду через земельні аукціони регламентується Главою 21 Земельного кодексу України, Законом України "Про оцінку земель" та Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до частини 4 статті 136 ЗК України, підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. При цьому, підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Так, відповідач не виконав вимог ухвал суду від 31 жовтня та 14 листопада 2016 року та не надав суду витребуваних документів, а також їх оригіналів.

Тому, суд дійшов висновку, що відповідачем 2 не було дотримано встановленого Розділом 21 ЗК України порядку проведення земельних торгів у формі аукціону.

При цьому, суд відхиляє посилання відповідача 2 на ксерокопії документів, як технічну документацію на спірну земельну ділянку, оскільки на титульному листі відсутнє затвердження Сторожинецької міської ради, окрім того не затверджено завдання на виконання робіт, відсутнє погодження зовнішніх меж із суміжними землекористувачами, а також документи, передбачені законодавством, а саме: звіт про експертно-грошову оцінку та нормативно-грошова оцінка земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України "Про використання земель оборони", передбачено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

Частиною 2 статті 77 Земельного кодексу України, встановлено, що землі оборони можуть перебувати лише у державній власності.

Статтею 14 Закону України "Про збройні сили України" встановлено, що земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів.

Статтею 9 Закону України "Про збройні сили України" унормовано, що Кабінет міністрів України встановлює порядок надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних (водних) ділянок.

Як вбачається, із проведеної зйомки та складеної топогеодезичної план-схеми спірної земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1 із врахуванням координат встановлено, що спірна земельна ділянка, площею 0,2385 га., кадастровий номер НОМЕР_3, передана в оренду ОСОБА_1 знаходиться в межах земельної ділянки, що належить Державі та перебуває в користуванні КЕВ м. Чернівці, відповідно до Державного акту на право користування землею серії Б №038626, площею 20,8 га.

Так, з матеріалів справи слідує, що компетентними органами держави не приймалось рішення щодо передачі земельної ділянки площею 0,2385 га, що розташована у АДРЕСА_1, кадастровий номер - НОМЕР_3., що є державною власністю до земель запасу міста.

Частиною 1 статті 207 ГК України встановлено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Так, відсутність встановлених законом документів, на підставі яких проводяться земельні торги, у зв'язку із чим не дотримано встановленого порядку проведення земельних торгів, та враховуючи, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки, що належить Державі та перебуває в користуванні КЕВ м. Чернівці, а також неприйняття рішень щодо передачі спірної земельної ділянки з державної власності до земель запасу міста, суд дійшов висновку, про неправомірність прийняття рішення Сторожинецької міської ради щодо проведення аукціону з набуття права оренди та невідповідність вимогам закону укладеного договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 20 ГК України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позову та визнання недійсними рішення Сторожинецької міської ради Чернівецької області VII сесії VI скликання №157/7-2011 та договору оренди земельної ділянки від 10 вересня 2013 року, укладеного між Сторожинецькою міською радою та ОСОБА_10.

Судові витрати покласти на відповідачів.

Керуючись статтями 4-2, 4-3, 27, 43, 49, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Допустити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Сучасне житло».

2. Позов задовольнити.

3. Визнати недійсним рішення Сторожинецької міської ради VII сесії VІ скликання № 157/7-2011 від 02 вересня 2011 року щодо затвердження технічної документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки для проведення аукціону з набуття права оренди, що знаходиться в АДРЕСА_1.

4. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 10 вересня 2013 року укладений між Строжинецькою міською радою та ПП ОСОБА_1.

4. Стягнути з Сторожинецької міської ради (59000, Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Грушевського, 6, код ЄДРПОУ 04062179) на користь Військової прокуратури Західного регіону України (79007, Львівська обл., місто Львів, вул. Клепарівська, буд. 20, код ЄДРПОУ 38326057) - 1 378,00 - судового збору.

5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Військової прокуратури Західного регіону України (79007, Львівська обл., місто Львів, вул. Клепарівська, буд. 20, код ЄДРПОУ 38326057) - 1 378,00 - судового збору.

Повний текст рішення складено 14.12.2016 року.

Суддя О.Г. Проскурняк