Справа № 349/1245/16-а
Провадження № 2-а/349/41/16
іменем України
13 грудня 2016 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Сірко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рогатинського відділення ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
04 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Рогатинського районного суду із адміністративним позовом до Рогатинського відділення ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 29 листопада 2016 року до участі у справі в якості другого відповідача залучено ОСОБА_2 об'єднану Державну податкову інспекції головного управління державної фіскальної служби в Івано-Франківській області.
У адміністративному позові зазначено, що позивачка з 14 вересня 1994 року по 13 квітня 2007 року працювала у державній податковій інспекції у Рогатинському районі. 13 квітня 2007 року звільнена з посади заступника начальника інспекції - начальника відділу оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції у Рогатинському районі Івано-Франківської області у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності. Після звільнення з роботи їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 12 жовтня 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату та її складові заступника начальника інспекції - начальника відділу оподаткування юридичних осіб (або прирівняної до неї посади) для подальшого пред'явлення до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області для проведення перерахунку пенсії. Листом від 26 жовтня 2016 року за №2110 позивачці відмовлено у видачі довідки. Просила позов задовольнити повністю.
У судове засідання позивачка не прибула, направила на адресу суду письмове клопотання про слухання справи у її відсутності.
Відповідачі по справі явку представників у судове засідання не забезпечили і не повідомили суд про причини їх неявки у судове засідання, хоча про день, час та місце слухання справи повідомлялися в установленому законом порядку.
Суд, дослідивши та перевіривши усі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка згідно записів у трудовій книжці та вкладиша до трудової книжки серія АС №111306 з 14 вересня 1994 року по 13 квітня 2007 року працювала у Державній податковій інспекції. 13 квітня 2007 року звільнена з посади заступника начальника інспекції - начальника відділ оподаткування юридичних осіб.
12 жовтня 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату та її складові заступника начальника інспекції - начальника відділу оподаткування юридичних осіб (або прирівняної до неї посади) для подальшого пред'явлення до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області для перерахунку пенсії.
Листом від 26 жовтня 2016 року за №2110 позивачці відмовлено у видачі довідки. У листі зазначено, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року за №213з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб. яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» Таким чином після 01 червня 2015 року пенсії на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються і не перераховуються.
Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (далі в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі Постанова № 865, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 5 Постанови № 865 визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби. З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що перерахунок пенсії здійснюється пенсіонерам, яким пенсія призначена після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.01.2003 р. № 432-IV, виходячи із сум заробітної плати, яка визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, та яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, вищезазначений перерахунок проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих у порядку, встановленому Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Доводи відповідача, що підставою для відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії стало те, що постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» розроблена на виконання Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889, яким визнано такими, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.01.2003 р. №432, не можуть бути взяті до уваги, оскільки вони стосуються безпосереднього перерахунку пенсії, в той час як позивачка звернулася до відповідача лише із заявою про видачу довідки про заробітну плату державного службовця для такого перерахунку. Крім того, відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Із вищезазначеного слідує, що підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, водночас обов'язок роботодавця видати відповідну довідку на вимогу працівника встановлений законом.
Керуючись ст. ст. 99,100, 158-163, 167 КАС України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату заступника начальника інспекції-начальника відділу оподаткування юридичних осіб державної податкової інспекції у районі, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати із сум яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати відповідача ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату заступника начальника інспекції-начальника відділу оподаткування юридичних осіб державної податкової інспекції у районі, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати із сум яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС в Івано-Франківській області судовий збір в сумі 551, 20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.)
Постанова може бути оскаржена в Апеляційному порядку до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя: О.О.Лошак