03.11.2016 Єдиний унікальний номер 205/4728/16-а
03 листопада 2016 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого-судді: Федченко В.М.
при секретарі: Джурко Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що з 02 серпня 2010 року їй була призначена та виплачується пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка зазначає те, що вона зверталась до відповідача щодо перерахунку нарахованої їй пенсії з урахуванням у складі заробітку сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, заявлених довідок №22886/10/05-016 від 02.08.2010р. виданої Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, №15920/10/05-062 від 15.07.2010 року, виданої Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська, №71/10/05-61, №72/10/06-61 від 15.10.2010 року, виданих Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, однак відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії.
На підставі викладеного позивачка вимушена була звернутись до суду та просила визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровська щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровська здійснити з 02.08.2010 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у склад заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.1-6).
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та просила суд задовольнити заявлені вимоги у повному обсязі.
Відповідач в особі свого законного представника в судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні. У своїх запереченнях зазначив, що суми зазначені в графі «Інші виплати» носять разовий характер та не є складовою заробітної плати, а сам факт утримання із суми вищезазначених доплат збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини по справі, перевіривши їх наданими доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивача з 02 серпня 2010 року, на підставі її особистої заяви від 02.08.2010 року, переведено з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності Закону України «Про державну службу»
Листом від 31.05.2016 року Правобережне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровська позивачці відмолено в перерахунку пенсії з врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, заявлених довідок №22886/10/05-016 від 02.08.2010р. виданої Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, №15920/10/05-062 від 15.07.2010 року, виданої Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська, №71/10/05-61, №72/10/06-61 від 15.10.2010 року, виданих Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська (а.с.9).
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а отже зазначені суми є частиною заробітної плати позивача.
Відповідно до ч. 6 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 2 ст. 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року за № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 286 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.6 ст. 95 КЗпП, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою. Аналогічна правова позиція викладена в листі ВССУ від 07 травня 2013 року №708/0/4-13.
Враховуюче вищевикладене, неврахування Правобережного обєднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації як складової заробітної плати є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
Тобто, суб'єкт владних повноважень Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську по відношенню до позивача діяв не на підставі та не у межах повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, оскільки Відповідач заперечує проти адміністративного позову, відповідно до ст.71 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши надані докази та наведені норми закону, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З урахуванням того, що позивачкою заява про перерахунок пенсії з урахуванням довідок довідок №22886/10/05-016 від 02.08.2010р., виданої Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, №15920/10/05-062 від 15.07.2010 року, виданої Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська, №71/10/05-61, №72/10/06-61 від 15.10.2010 року, виданих Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, надана до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську лише 23.05.2016 року, до суду звернулася з позовом 16.06.2016 року та просить здійснити їй перерахунок пенсії з 02.08.2010 року, суд приходить до висновку, що з урахуванням вимог ст.99 КАС України перерахунок пенсії позивачці має бути проведений саме з 16.12.2015 року. Тобто, за шість місяців до звернення до суду.
Відповідно до ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
З оглядом на викладене, керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст.7, 8, 11, 17, 70, 86, 99, 104, 158, 159, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 перерахунок (збільшення) та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - з 16 грудня 2015 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Сплату судового збору віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сши рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя В.М. Федченко