г Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/890/14-ц
Номер провадження 4-с/213/37/16
Імененм України
25 листопада 2016 року Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Соловйової Л.Я.
при секретарі - Ємельянцевій Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» на дії державного виконавця Інгулецького відділу державної виконавчої служби м. Кривого Рогу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_1, про визнання неправомірними дій державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2016 року з примусового виконання судового наказу у справі № 213/890/14-ц, виданого Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу 20.03.2014 року,
Заявник (стягувач у виконавчому провадженні) - ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» звернувся до суду з вищезазначеною скаргою, посилаючись на те, що 20.03.2014 року Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу видано судовий наказ у справі № 213/890/14-ц про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. 23.09.2016 року даний судовий наказ стягувачем повторно був пред'явлений до Інгулецького відділу ДВС м.Кривого Рогу ГТУЮ у Дніпропетровській області для примусового виконання. 27.09.2016 року державним виконавцем Інгулецького відділу ДВС ОСОБА_1 була винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження, яку стягувач отримав 18.10.2016 року.
Заявник вважає, що дії державного виконавця Інгулецького відділу ДВС ОСОБА_1 щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження є неправомірними, а постанова - незаконною з наступних підстав.
Державний виконавець відмовив у відкритті виконавчого провадження, оскільки виконавчий документ не відповідає вимогам ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» відсутні дані, які ідентифікують боржника, такі як індивідуальний ідентифікаційний номер.
Стягувач зазначає, що судовий наказ у зазначеній справі відповідає вимогам закону, набрав законної сили, тому відповідно до ст. 14 ЦПК України є обов'язковим для всіх органів державної влади органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягає виконанню на всій території України. Відмовляючи у відкритті виконавчого провадження, державний виконавець позбавив стягувача можливості реалізувати своє право на примусове виконання судового рішення. Заявник звертає увагу суду на те, що 15.04.2016 року державним виконавцем вже виносилася постанова про відкриття виконавчого провадження з виконання того ж самого судового наказу.
Тому заявник (стягувач) просить суд:
1. Визнати дії державного виконавця Інгулецького відділу ДВС м.Кривого Рогу ГТУЮ у Дніпропетровській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2016 року з примусового виконання судового наказу у справі №213/890/14-ц, виданого Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу 20.03.2014 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн.;
2. Скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2016 року з примусового виконання судового наказу №213/890/14-ц від 20.03.2014 року, виданого Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн.
3. Зобов'язати Інгулецький відділ ДВС м.Кривого Рогу ГТУЮ у Дніпропетровській області відкрити виконавче провадження за судовим наказом №213/890/14-ц від 20.03.2014 року, виданим Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн., і провести виконавчі дії в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».
Представник заявника (стягувача) ПАТ ДТЕК «Дніпрообленерго» в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду скарги повідомлений своєчасно, у встановленому законом порядку. Надав суду заяву, про розгляд скарги за відсутності представника, підтримує вимоги, викладені у заяві.
Державний виконавець Інгулецького відділу ДВС у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд скарги за її відсутності, проти задоволення скарги заперечує, зазначила, що судовий наказ не відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки у ньому відсутній ІНН боржника, тому вважає свою постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження законною.
ОСОБА_2М у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, заяв до суду не надходило.
Суд вважає за можливе розглянути скаргу за відсутності представника заявника, державного виконавця, дії якого оскаржуються, та заінтересованої особи - ОСОБА_2, на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши надані заявником письмові матеріали, та перевіривши матеріали цивільної справи, суд вважає, що враховуючи даний, конкретний випадок, скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.03.2014 року Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу видав судовий наказ за заявою Публічного акціонерного товариства «ДТЕК «ДНІПРООБЛЕНЕРГО» про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121 грн 80 коп /а.с.15/.
23.09.2016 року даний судовий наказ стягувач повторно пред'явив до Інгулецького відділу ДВС для примусового виконання.
Постановою державного виконавця Інгулецького відділу ДВС м. Кривого Рогу ОСОБА_1 від 27.09.2016 року у відкриті виконавчого провадження з примусового виконання даного судового наказу було відмовлено на підставі п.3.3. Інструкції з організації примусового виконання рішень, та п.6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: у виконавчому документі не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Як вбачається з матеріалів судової справи, на виконання запиту Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Міністерство доходів та зборів направило довідку про неможливість надати реєстраційний номер облікової картки ОСОБА_2? ІНФОРМАЦІЯ_1, з причини, що фізичну особу неможливо однозначно ідентифікувати /а.с. 20/, тобто судом встановлено, що в матеріалах цивільної справи відсутня інформація щодо РНОКПП боржника ОСОБА_2, що унеможливлює отримання зазначеної інформації стягувачем.
Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції, яка діяла на час винесення постанови, постанова державного виконавця про відмову у відкритті виконавчого провадження може бути оскаржена заявником у десятиденний строк з дня її надходження, у порядку, встановленому цим Законом. Частиною 1 ст.82 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено право стягувача на оскарження до суду рішення, дії або бездіяльності державного виконавця.
Судом перевірений строк звернення до суду заявника зі скаргою на дії державного виконавця, та встановлено, що цей строк заявником не порушений.
Вирішуючи питання щодо правомірності дій державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2016 року, суд враховує наступне.
Пунктом 6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) зі змінами, які діяли на час винесення постанови державним виконавцем, у виконавчому документі зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ч. 2 ст. 30 Закону).
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, до переліку яких відносяться і судові накази.
Окрім того, відповідно до ст.ст. 5,7 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець наділений досить широкими правами та обов'язками щодо примусового виконання рішень судів та актів інших органів. Тобто державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, а саме його обов'язком є отримання ідентифікаційного коду через контролюючі органи. А вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Відповідно до ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.11 Закону державний виконавець з метою захисту інтересів стягувача може самостійно одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.
Відмовляючи у відкритті виконавчого провадження, державний виконавець не врахував, що стягувач самостійно обмежений у праві отримати конфіденційну інформацію щодо боржника.
Згідно ч.2 ст. 387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 Закону України «Про виконавче провадження» начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.
Враховуючи викладене та доводи, наведені в скарзі, суд вважає, що у разі не зазначення індивідуального ідентифікаційного номера (реєстраційного номера облікової картки платника податків) у рішенні суду, виконавчому документі, згідно з п. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець може самостійно звернутися до відповідного державного органу державної податкової служби із запитом про витребування довідки про індивідуальний ідентифікаційний номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків) боржника , а тому згідно ст. 26 Закону України Про виконавче провадження у державного виконавця не було жодних правових підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження.
Тому відсутність у виконавчому документі ідентифікаційного номера боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.
Також суд враховує, що при первісному зверненні судового наказу до виконання державним виконавцем Інгулецького ВДВС ОСОБА_1 15.04.2016 року виносилася постанова про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання судового наказу № 213/890/14-ц /а.с.6 - матеріалів скарги/.
До того ж, суд приймає до уваги, що в постанові про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2016 року вже зазначено РНОКПП ОСОБА_2? ІНФОРМАЦІЯ_1 - 2316107256 / матеріали скарги - зворот а.с.4/.
За таких обставин скарга підлягає задоволенню, а постанова державного виконавця - скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18, 19, 26 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 383-388 ЦПК України, суд
Скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» - задовольнити.
Визнати неправомірними дії державного виконавця Інгулецького відділу державної виконавчої служби м.Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийняття до провадження виконавчого документу) від 27.09.2016 року з примусового виконання судового наказу № 213/890/14-ц від 20.03.2014 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн.
Скасувати постанову державного виконавця Інгулецького відділу державної виконавчої служби м.Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_1 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийняття до провадження виконавчого документу) від 27.09.2016 року з примусового виконання судового наказу № 213/890/14-ц від 20.03.2014 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн.
Зобов'язати державного виконавця Інгулецького відділу ДВС м.Кривий Ріг ГТУЮ у Дніпропетровській області вирішити питання про прийняття до провадження та відкриття виконавчого провадження з примусового виконання судового наказу № 213/890/14-ц від 20.03.2014 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 5802 грн. 38 коп. та судового збору у розмірі 121,80 грн. і провести виконавчі дії в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.Я. Соловйова