73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"23" січня 2012 р. 10 год.10 хв.Справа № 2-а-4907/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Козловій Н.О.,
за участю: представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представників відповідачів - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
третіх осіб - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Великоолександрівського районного відділу УМВС України в Херсонській області
до контрольно-ревізійного відділу в Великоолександрівському районі Херсонської області, контрольно-ревізійного управління в Херсонській області, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування пункту 2 вимоги,
встановив:
На виконання пункту 1.3.2 плану роботи контрольно-ревізійного відділу в Великоолександрівському районі на ІІ квартал 2011 р. та листа ГоловКРУ від 23.02.2011 р. № 25-18/254 щодо перевірки скарги ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 посадовими особами КРВ у Великоолександрівському районі та контрольно-ревізійного управління в Херсонській області на підставі направлень від 29.06.2011 р. № 26, від 01.07.2011 р. № 27 проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Великоолександрівського районного відділу УМВС України в Херсонській області (далі Великоолександрівський РВ УМВС) за період 01.01.2007 р. по 01.12.2009 р., за результатами якої складено акт ревізії від 15.07.2011 р. № 43-30/09.
Ревізією встановлено порушення Великоолександрівським РВ УМВС вимог законодавства про оплату праці, зокрема, щодо нарахувань та виплати колишнім працівникам ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 грошового забезпечення за роботу в понаднормовий та нічний час.
Великоолександрівським РВ УМВС 25.07.2011 р. подано заперечення до акту ревізії від 15.07.2011 р. № 43-30/09.
11.08.2011 р. контрольно-ревізійним управлінням в Херсонській області надіслано начальнику Великоолександрівського РВ УМВС висновок на заперечення, 17.08.2011 р. - вимогу про усунення виявлених ревізією порушень № 43-15/711.
Не погоджуючись із висновками ревізії, викладеними в акті щодо виявлених у ході ревізії порушень, Великоолександрівське РВ УМВС (далі - позивач) звернулося до суду із позовом до контрольно-ревізійного відділу в Великоолександрівському районі(далі - відповідач-1, КРВ) про визнання протиправними дій посадових осіб КРВ, визнання протиправними відомостей, викладених в акті ревізії в частині щодо неотримання грошового забезпечення ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та зобов'язання КРВ у Великоолександрівському районі вчинити певні дії.
Ухвалою від 09.11.2011 р. до участі в справі в якості другого відповідача залучено контрольно-ревізійне управління в Херсонській області (далі - відповідач-2, КРУ).
Ухвалою від 07.12.2011 р. до участі в справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідачів залучено ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8.
Представник позивача у судовому засіданні, уточнивши позовні вимоги, просив визнати протиправним та скасувати пункт 2 вимоги про усунення порушень від 17.08.2011 р. № 43-15/711 щодо донарахувань та виплати колишнім працівникам грошового забезпечення за роботу в понаднормовий час на загальну суму 11998, 57 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, представники позивача зазначили, що посилання відповідача-1 на недотримання позивачем ОСОБА_9 України під час нарахування грошового забезпечення колишнім працівникам є безпідставними, оскільки дані правовідносини врегульовані нормами спеціального законодавства.
Крім того, згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, особам рядового та начальницького складу ОВС під час проходження служби встановлюється 41-годинний робочий тиждень і тільки у необхідних випадках зазначені особи несуть службу понад встановлену тривалість, у тому числі у вихідні та святкові дні. Понаднормова робота не повинна перевищувати 120 годин на рік. Підставами залучення працівників міліції до надурочних робіт або служби в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є письмові накази керівника. Облік служби в понаднормовий час здійснюється відповідальним працівником шляхом ведення щомісячного табеля, який затверджується начальником ОВС. Вказаний табель, графік чергувань та наказ керівника передаються до фінансового відділу ОВС та є підставою для нарахування й виплати працівникам коштів за роботу в понаднормовий та нічний час.
У ході ревізії відповідачами не було встановлено факту подання до фінансового відділу Великоолександрівського РВ УМВС документів, які б підтверджували залучення ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до служби в понаднормовий час, а тому у позивача відсутні підстави для донарахування та виплати зазначеним особам грошового забезпечення у сумі, яка вказана у спірній вимозі.
Представники позивача зауважили, що табелі обліку несення служби поверх встановленого законодавством робочого часу співробітниками Великоолександрівського РВ УМВС, які взяті до уваги ревізорами як табелі обліку понаднормового робочого часу, фактично відображають кількість годин, відпрацьованих співробітниками в нічний час, оплата за які проводилась позивачем у повному обсязі.
Разом з тим, фінансування витрат, пов'язаних із компенсацією особам ОВС за несення служби понад установлений законодавством робочий час, а також у святкові дні, здійснюється у межах асигнувань, виділених Міністерству внутрішніх справ України та ОВС. У 2008-2009 рр. кошторис складався централізовано. Згідно затверджених кошторисів, коштів на видатки щодо оплати понаднормових позивачу не було виділено.
Представники відповідачів у судовому засіданні, заперечуючи проти позовних вимог, пояснили, що акт ревізії містить обґрунтовані та законні висновки щодо порушення позивачем законодавства про оплату праці в частині недоплати колишнім працівникам за роботу в понаднормовий та нічний час.
Посилаючись на статтю 108 Кодексу Законів про працю України, статтю 22 Закону України "Про міліцію", Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, представники відповідачів відмітили, що у ході ревізії встановлено недотримання позивачем норм наведених нормативних актів, унаслідок чого протягом 2008-2009 рр. колишнім працівникам ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_8 не нараховано та не виплачено грошове забезпечення за роботу в понаднормовий та нічний час на загальну суму 11998,57 грн. Розрахунок недоотриманої вказаними особами грошової суми здійснено ревізорами на підставі графіків чергувань та табелів обліку несення служби поверх встановленого законодавством робочого часу співробітниками Великоолександрівського РВ УМВС.
Треті особи у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, вважають вимоги Великоолександрівського РВ УМВС безпідставними, мотивуючи тим, що при проходженні ними служби протягом 2008-2009 рр. позивач нараховував та виплачував їм грошове забезпечення з порушеннями вимог нормативних актів щодо оплати часу, відпрацьованого понаднормово. Факти роботи третіми особами понаднормово підтверджені графіками чергувань, які надані позивачем у ході ревізії. Треті особи зауважили, що відповідальність за ведення обліку робочого часу, у тому числі відпрацьованого понаднормово, покладено на керівника установи та головного бухгалтера, а тому відсутність табелів обліку понаднормового часу та наказів начальника не є підставою для невиплати їм грошового забезпечення за несення служби поверх встановленого законодавством робочого часу.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
Так, проведеною відповідачами ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Великоолександрівського районного відділу УМВС України в Херсонській області за період 01.01.2007 р. по 01.12.2009 року встановлено, що наказом УМВС від 09.12.2009 р. № 702 звільнено з ОВС в запас Збройних сил України майора міліції ОСОБА_8, старшину міліції ОСОБА_7 та прапорщика міліції ОСОБА_6
У ході ревізії ревізорам надано графіки чергувань слідчої оперативної групи та міліціонерів ізолятора тимчасового тримання, табелі проходження служби поверх зазначеного законодавством робочого часу по Великоолександрівському РВ УМВС за період з 01.06.2008 р. по 01.12.2009 р.
Накази керівників Великоолександрівського РВ УМВС по залученню працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби ревізорам не надано.
Із акту ревізії слідує, що ревізорами зроблені розрахунки недоотриманого ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 грошового забезпечення за роботу в понаднормовий та нічний час на підставі наведених вище графіків чергувань та табелів понаднормового часу.
Як стверджували у судовому засіданні представники позивача, табелі обліку понаднормового часу фактично відображають кількість годин, відпрацьованих співробітниками в нічний час, оплата за який проводилась відповідно до вимог чинного законодавства.
Представники відповідача у судовому засіданні не заперечували, що при проведенні розрахунків виплати грошового забезпечення співробітникам Великоолександрівського РВ УМВС за роботу в нічний час встановлено допущення арифметичних помилок, внаслідок чого позивачем зайво нараховано та виплачено грошового забезпечення за роботу в нічний час на суму 47,26 грн. та недоотримано на суму 12,63 грн.
Даний факт позивачем не оспорюється.
Таким чином, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача щодо визнання протиправним пункту 2 вимоги КРУ в частині донарахування та виплати колишнім працівникам грошового забезпечення за роботу в нічний час у розмірі 12,63 грн., а відтак - відмовляє в задоволенні позову в цій частині.
Щодо правомірності вимоги КРУ в частині донарахування та виплати колишнім працівникам грошового забезпечення за роботу в понаднормовий час на загальну суму 11985,94 грн. слід зазначити наступне.
Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" від 24.12.1999 р. № 13, зокрема частиною 2 пункту 2 визначено, що передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюється на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ тощо).
Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 р. №565- XII форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Статтею 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що для працівників міліції встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до вимог законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ України.
31.12.2007р. наказом Міністерства внутрішніх справ України № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896 (далі - Інструкція № 499).
Відповідно до пункту 3.7 Інструкції № 499 при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.
Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається.
Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Дана норма Інструкції кореспондується із пунктом 3 Інструкції про порядок залучення працівників органів внутрішніх справ України до несення служби понад установлений законодавством робочий час, в дні щотижневого відпочинку та святкові дні і надання відповідних компенсацій, затвердженій наказом МВС України від 17.12.1991 р. № 530 (далі - Інструкція № 530) із вказівкою на те, що в наказі керівника вказуються причин, що викликали необхідність залучення працівників до надурочної роботи, служби в дні щотижневого відпочинку та святкові дні, переліку працівників, які залучаються до її виконання та тривалість служби.
Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин. Підставою для внесення записів в табель є службові документи, наведені в пункті 3 Інструкції.
Отже, залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби можливе за наявності наказу керівника, в якому повинно бути вказано причини, що викликали необхідність залучення працівників до надурочної роботи, перелік працівників, які залучаються до її виконання та тривалості служби.
Наказ керівника про залучення працівника ОВС до надурочної служби є також підставою для заповнення табеля обліку понадурочного часу.
Як встановлено судом із пояснень представника позивача ОСОБА_2, яка безпосередньо відповідала за нарахування та виплату співробітникам Великоолександрівського РВ УМВС грошового забезпечення, до фінансового відділу позивача не надходило ні наказів начальника щодо залучення працівників до роботи понад установлений законодавством час, ні табелів обліку понадурочного часу, а тому підстав для нарахування грошового забезпечення колишнім працівникам ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_8 у позивача не було.
Беручи до уваги відсутність у Великоолександрівського РВ УМВС необхідних документів, перелік яких встановлено наведеними вище нормативними актами, тобто документів, які б підтверджували роботу третіх осіб понад установлену законодавством норму, суд погоджується із позицією позивача про відсутність у останнього підстав для нарахування та виплати ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_8 грошового забезпечення за службу в понадурочний час.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Великоолександрівського РВ УМВС про визнання протиправним пункту 2 вимоги КРУ в частині щодо донарахувань та виплати колишнім працівникам грошового забезпечення за роботу в понаднормовий час на загальну суму 11985, 94 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов Великоолександрівського районного відділу УМВС України в Херсонській області до контрольно-ревізійного відділу в Великоолександрівському районі Херсонської області, контрольно-ревізійного управління в Херсонської області, за участю третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування пункту 2 вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 вимоги про усунення порушень від 17.08.2011 р. № 43-15/711 щодо донарахувань та виплати колишнім працівникам грошового забезпечення за роботу в понаднормовий час на загальну суму 11985, 94 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 січня 2012 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 9/3