Справа № 367/8808/16-к
02 грудня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого слідчого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області скаргу представника Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_3 на бездіяльність Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області щодо невнесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань ,-
До Ірпінського міського суду Київської області надійшла вищезазначена скарга, в якій заявник посилається на те, що 21 листопада 2016 р. Бучанською міською радою Київської області було подано заяву (повідомлення) до Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області про вчинення дій, що містять ознаки злочину, передбаченого ст. 366 КК України за вчинення службовими особами Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання (скорочена назва - ВО «Укрдержліспроект») кримінального правопорушення.
Дана заява-повідомлення 21.11.2016 р. була прийнята посадовою особою Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області, що підтвержується відміткою про отримання та печаткою (вх. № 8736).
Зокрема, в поданій Бучанською міською радою заяві-повідомлення йшлося про те, що в ході здійснення представництва інтересів Бучанської міської ради в судах загальної юрисдикції, представником Бучанської міської ради ОСОБА_3 було виявлено ознаки вчинення службовими особами Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання (скорочена назва - ВО «Укрдержліспроект») кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК України («Службове підроблення»), тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
Так, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання ВО «Укрдержліспроект» засноване на державній власності, створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 30.09.1991 №119, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України.
Метою та предметом діяльності є проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства.
Проте, посадові особи ВО «Укрдержліспроект» достовірно знаючи, що визначення категорії земель, надання офіційної інформації про категорію земель на належить до їх компетенції, а також, що земельні ділянки, за кадастровими номерами яких надавалися запити прокуратурою Київської області , згідно даних Державного земельного кадастру України не належать до категорії земель лісогосподарського призначення, видали завідомо недостовірні офіційні документи, а саме довідки № 487 від 28.07.2016 року та № 488 від 28.07.2016 року про те, що «….ВО «Укрдержліспроект» надає фрагмент публічної кадастрової карти України з нанесеними межами кварталів 5,7,24 та їх виділів земель лісогосподарського призначення Бучанської лісової дачі Бучанського комунального лісгоспу та межами земельних ділянок за вказаними кадастровими номерами…..»
В подальшому, вказані завідомо недостовірні довідки було використано прокуратурою Київської області для обґрунтування та заявлення позовів в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Бучанської міської ради про скасування рішень ради та витребування земель (копії позовів та недостовірних довідок додаються).
За результатами внесення таких позовів, судами були відкриті провадження по справі та розпочато розгляд по суті.
Фактично, вказаними вище підробленими документами, службові особи ВО «Укрдержліспроект» ввели в оману як прокуратуру Київської області та суд, так і сторін по справі.
Разом з тим, згідно витягів з Державного земельного кадастру, земельні ділянки з кадастровими номерами №: 3210800000:01:093:0086, 3210800000:01:086:0010, 3210945300:01:059:0117, 3210800000:01:090:0114, 3210800000:01:092:0030, 3210945300:01:091:0030, 3210800000:01:092:0031, 3210800000:01:093:0061, 3210800000:01:093:0060, 3210800000:01:093:0058, 3210800000:01:093:0085 - належать до категорії земель житлової та громадської забудови. Жодна із земельних ділянок із зазначених кадастрових номерів до категорії земель лісогосподарського призначення не належить.
Повноважень, щодо надання офіційної інформації про цільове призначення земель ВО «Укрдержліспроект» не має. Разом з тим, такі повноваження є виключною компетенцією органів Держгеокадастру України, згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державний земельний кадастр України», до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону, відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Таким чином, службові особи ВО «Укрдержліспроект» перебравши на себе функції органів Держгеокадастру України, без жодних повноважень видали завідомо недостовірний документ, в якому стверджується про належність земель в межах міста Буча до категорії лісогосподарського призначення та що вони належать Бучанському комунальному лісгоспу.
Відповідно до ст. 38 Закону, відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.
Вказані витяги з Державного земельного кадастру є єдиними офіційними документами, які видаються у встановленому законом порядку і підтверджують, зокрема, цільове призначення певної земельної ділянки.
Згідно офіційних даних, отриманих у відділі Держгеокадастру у м. Буча, земельні ділянки, за кадастровими номерами яких службовими особами ВО «Укрдержліспроект» було видано довідки про належність їх до категорії лісогосподарського призначення, належать до житлової та громадської забудови, що свідчить про недостовірність інформації, викладеної в довідках № 487 та 488 від 28.07.2016 року, виданими ВО «Укрдержліспроект».
При підготовці документів, службові особи ВО «Укрдержліспроект» достовірно знали про те, що земельні ділянки по яких видавались довідки, не належать до категорії земель лісогосподарського призначення, оскільки інформація Публічної кадастрової карти, яка використовувалась при підготовці відповіді на запити прокуратури Київської області, в повній мірі відповідає офіційним даним Державного земельного кадастру.
Таким чином, в діях службових осіб Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК України «Службове підроблення».
В своїй заяві-повідомлені Бучанська міська рада просила Ірпінський відділ поліції: внести протягом доби з дня отримання цього повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення службовими особами Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК України. Про прийняте рішення невідкладно повідомити заявника (Бучанську міську раду) у письмовій формі з наданням витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Станом на 29 листопада 2016 року до Бучанської міської ради не надійшло жодного повідомлення Ірпінського відділення поліції в тому числі слідчого про результати розгляду повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, зокрема не вчинено жодних дій, спрямованих на внесення наданих Бучанською міською радою відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового слідства даним органом досудового слідства не вчинялося.
Згідно ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст.303 КПК Україна на досудовому провадженні може бути оскаржено бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Згідно ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Однак Ірпінським відділом поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області, всупереч ст.214 КПК України, було допущено бездіяльність.
Бучанська міська рада вважає, що відомості, викладені Бучанською міською радою в заяві-повідомленні повинні були негайно, але не пізніше 24 год. після подання заяви вноситись до ЄРДР.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п'яти днів з моменту надходження скарги.
Згідно ст.307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов'язання вчинити певну дію.
В зв'язку із викладеними обставинами заявник просив зобов'язати Ірпінський відділ поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області прийняти та невідкладно зареєструвати подану Бучанською міською радою Київської області заяву-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати за цією заявою-повідомленням про вчинення кримінального правопорушення досудове розслідування у формі досудового слідства за вчинення дій, які мають ознаки складу злочину, передбаченого ст. 366 Кримінального Кодексу України за вчинення службовими особами ВО «Укрдержліспроект» службового підроблення, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
Заявник ОСОБА_3 надав суду письмове клопотання про розгляд скарги без його участі, заявлену скаргу підтримує.
Компетентна службова особа Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області в судове засідання не з'явився, був повідомлений судом про дату та час розгляду скарги належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Вивчивши скаргу, дослідивши матеріали додані до скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що скарга є обґрунтованою та підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно зі ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 21.11.2016 року представником Бучанської міської ради ОСОБА_3 до Ірпінського відділу поліції ГУ НП України в Київській області було подано Повідомлення про вчинення кримінального правопорушення з приводу неправомірних дій з боку ВО “Укрдержліспроект“, яке було зареєстровано за вх. № 8736 від 21.11.2016 року, однак будь-яких повідомлень від Ірпінського ВП ГУ НП України в Київській області про результати розгляду повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, зокрема, даних про внесення наданих Бучанською міською радою відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового розслідування даним органом досудового розслідування не вчинено.
У відповідності до ч.1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Вказана норма закону захищає права заявника, передбачені, зокрема, ст. 60 КПК України та направлена на реалізацію основних засад кримінального провадження.
Оскільки в судовому засіданні не доведено законності підстав невнесення компетентною службовою особою (слідчим) Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області відповідних відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань за заявою представника Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 21.11.2016 року , а тому скарга є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що компетентну службову особу (слідчого) Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області слід зобов'язати внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву представника Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 21.11.2016 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 214, 303 - 307 КПК України, слідчий суддя, -
Скаргу задовольнити.
Зобов'язати компетентну службову особу (слідчого) Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою представника Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 21.11.2016 року та розпочати розслідування.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1