Провадження №2-а/366/121/16
Справа № 366/3498/16
09 грудня 2016 року Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючої - судді Слободян Н.П., при секретарі судового засідання Мартовицькій Н.Є.., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка звернулася до суду позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивачка посилається на те, що в період з 01.01.1983 року по 26.06.2006 року вона працювала на посадах, що відносяться до посад державного службовця (останнє місце роботи Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція правонаступником якої є Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області). 26.06.2016 року у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, вона була звільнена за власним бажанням згідно ст.38 КЗпП України. У відповідності до закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) їй було призначено пенсію державного службовця.
07.10.2016 року вона звернулася до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв'язку з введенням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, якою підвищено посадові оклади державних службовців.
Листом від 12.10.2016р. №557/14/05-017/64 відповідач відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату через відсутність підстав для її надання.
Позивачка просить суд визнати неправомірними дії Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС України у Київській області щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування заробітної плати» та зобов'язати Вишгородську ОДПІ ГУ ДФС України у Київській області видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою затвердженою постановою Правління пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
У судове засідання позивач не з'явилась, згідно вимог позовної заяви справу просила розглядати без її участі.
Суд, встановивши обставини справи , що підтверджені засобами доказування, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка в період з 01.01.1983 року по 26.06.2006 року працювала на посадах пов'язаних з державною службою, останнє місце роботи Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція правонаступником якої є Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області. 26.06.2016 року, у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, була звільнена за власним бажанням згідно ст.38 КЗпП України. У відповідності до Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) їй було призначено пенсію державного службовця.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-Х11 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхову внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015 року.
07.10.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Відповідач у видачі довідки відмовив, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 14.09.2013 р. № 51-1 , у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, відсутні, про що позивача було повідомлено листом від 12.10.2016 року № 557/14/05-017/64.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків, тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати , які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ № 865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям , затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015р. були підвищені посадові оклади.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В пункті 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007р. «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативний акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Згідно рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v Ukraine) від 26.09.2014р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Пунктом 5 Постанови №865 (у редакції, на час звернення позивача із заявою про отримання довідки про заробітну для перерахунку пенсії, який є чинним) встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Окрім того, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013р., були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах,ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки. Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації , посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Відповідач не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України. А форма довідки для перерахунку пенсії, яку повинен надати відповідач, передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670,№ 2а-4753/09/2670».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 "Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1", зареєстрованої в міністерстві юстиції України 25.07.2016р. за №1020/29150, яка вступила в законну силу 02.09.2016р. та є чинною на даний час, постановлено: 1.Внести зміни до постанови ПФУ від 04.09.2013 №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №4753/09/2670, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за №1661/24193, такі зміни: абзаци третій, четвертий пункт 1 виключити.
Однак, позивачка ОСОБА_1 звернулась до Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з заявою про видачу їй довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії 07.10.2016р., коли форма довідки була дійсною.
Відповідно до положень ч.1 ст.8, ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Київського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2016 року по справі №736/439/16а, від 13.09 2016 року № 728/1510/16-а та від 01.09.2016 року № 743/723/16-а.
У зв'язку з цим, суд вважає , що позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги , а тому позовні вимоги про зобов'язання Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби України у Київській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтею 19 Конституції України, Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670,№ 2а-4753/09/2670», ст.ст.17,18,19,104-106,122 Кодексу адміністративного судочинства України ,ч.1 п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати»
Зобов'язати Вишгородську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а разі подання апеляції, після прийняття рішення Київським апеляційним адміністративним судом.
Суддя