Постанова від 01.12.2008 по справі 2а-16555/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2008 року Справа № 2а-16555/08

Категорія 50

Луганський окружний адміністративний суд у складі

Судді: Чиркіна С.М.,

при секретарі: Замковому Д.С.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1,

представник відповідача: Агєєвої В.В. (дов. №2681/0106 від 07.10.2008 p.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області незаконною, зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2008 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області, в якому послався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи по захворюванню, пов'язаному із роботами по ліквідації аварії, та призначена пенсія внаслідок встановлення третьої групи інвалідності.

Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що згідно зі ст.54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки вказані пенсії виплачувалися йому у меншому розмірі, у 2008 році він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області з проханням перерахувати його пенсію та встановити її розміри у відповідності із законом, на що від відповідача отримав лист з відмовою у проведенні перерахунку пенсії. Позивач просить визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області в перерахунку його пенсії незаконною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основної пенсії виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року, що становить 2820 грн., надбавку інваліду війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в розмірі 141, 00 грн., з 01.04.2008 року в сумі 2886, 00 та надбавки 144, 30 грн., з 01.07.2008 року в сумі 2892, 00 грн. та 144, 60 грн. У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі. Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав заперечення, суду пояснив, що нарахування і виплата пенсії ОСОБА_1 проводилося відповідно до ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рішення суду, яким управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.08.2006 року. Вважає вимогу позивача безпідставною, оскільки управлінням виконується постанова суду щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, просив суд відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст.54 Закону).

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до статей 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, рішення якого набирать чинності з дня його ухвалення.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ч.5 ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності , що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

Зі ст.50 та 54 вищезазначеного закону випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1.ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно - правового акту, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір немає.

Таким чином наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Відповідно до ст. 28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Ст. 58. ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні.

Відповідно до ч.3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону , а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам,

віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначити пенсію виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає перерахунок пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії-її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається , що позивач звертався з заявою у лютому 2008 року, у березні 2008 року, останнє звернення 01.07.2008 року. Однак, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язання здійснити перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії, в період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року вважається не можливим.

Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу пенсії з моменту винесення Конституційним судом рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

З огляду на зазначене, позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008 року не підлягають задлволенню.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

Сторонам роз'яснені вимоги статей 69-75 КАСУ та наслідки їх невиконання.

Суд вважає необхідним визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії, виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а також доплату як інваліду війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 22.05.2008 року.

У зв'язку з тим, що відповідно до ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід II групи, питання про розподіл судових витрат не вирішується

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. , ст.ст. 2, 17, 87, 94, 159, 160, 161, 163-167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання зробити перерахунок пенсії, задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області по перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1 незаконною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії, а також доплату інваліду війни в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 22.05.2008 року.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. Повний текст постанови складено і підписано «01» грудня 2008 року.