Постанова від 29.09.2009 по справі 2-а-2726/09

Справа № 2а-2726/09 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2009 року

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Діброви О.В.

з секретарем Божок Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Народичі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації та управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації не виплачені кошти, що передбачені ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(надалі Закон) за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року й з 01.05.2008 року по 31.07.2009 року в сумі 33742,8 грн. та з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не виплачені кошти, передбачені ст.37 Закону за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року й з 01.05.2008 року по 31.07.2009 року в сумі 3424,5 грн., а також за ст.39 Закону за період з 01.04.2003 року по 31.12.2005 року в сумі 23195,2 грн., мотивуючи тим, що він отримував зазначені кошти у відповідачів не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як це визначено в Законі, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення його прав. Розмір не виплачених коштів за ст.ст.37, 39 Закону становить вказану вище суму.

Позивач в судове засідання не з'явився, але просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача УПСЗН Народицької РДА в судове засідання не з"явився, але надіслав заяву, в якій просить справу розглядати без його участі, проти задоволення позову заперечує.

Представник відповідача УПСЗН Овруцької РДА був повідомлений належним чином, але в судове засідання не з"явився та не повідомив про причини неявки.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Позивач з 01.04.2003 року по 31.12.2005 року працював в ДП „Овруцько-Народицький спецлісгосп”, а з 01.07.2007 року по даний час працює в ДП „Народицький спецлісгосп” в смт.Народичі, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони безумовного обов'язкового відселення та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Вказані обставини підтверджуються наданими копіями паспорту, трудової книжки, посвідчення потерпілого ЧАЕС, довідками.

Відповідно до ст.ст.37, 39 Закону позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в конкретних розмірах, а зокрема, за ст.37 в сумі 2,1 грн., за ст.39 - 13,2 грн.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом передбачені наступні виплати:

ст.37 - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати;

ст.39 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні безумовного обов'язкового відселення - 3 мінімальні заробітні плати.

Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону встановлено конкретні розміри допомоги та доплати і, зокрема:

для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. (2,1 грн. за гр.реф.) ;

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного обов'язкового відселення - 1320 тис. крб. (13,2 грн. за гр. реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні, а Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку його застосування(статті 62 та 67) та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови не можливе.

Позивачем ставиться питання про стягнення коштів, передбачених ст.37 Закону за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року й з 01.05.2008 року по 31.07.2009 року та коштів, передбачених ст.39 Закону за період з 01.04.2003 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року й з 01.05.2008 року по 31.07.2009 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк.

Оскільки доплата за ст.39 Закону провадиться працюючим на територіях радіоактивного забруднення, тобто входить в структуру оплати праці (ст.100 КЗпП), то відповідно до ст.233 КЗпП по позовах щодо порушення законодавства про оплату праці строк позовної давності не обмежений.

На підставі викладеного, в задоволенні вимог позивача в частині стягнення допомоги, передбаченої ст.37 Закону, за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року й з 01.05.2008 року по 31.08.2008 року слід відмовити за пропуском строку звернення до суду.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:

з 1.01.2003 р. - 185 грн.,

з 1.12.2003 р. - 205 грн.,

з 1.09.2004 р. - 237 грн.,

з 1.01.2005 р. - 262 грн.,

з 1.04.2005 р. - 290 грн.,

з 1.07.2005 р. - 310 грн.,

з 1.09.2005 р. - 332 грн.,

з 1.07.2007 р. - 440 грн.,

з 1.10.2007 р. - 460 грн.,

з 1.04.2008 р. - 525 грн.,

з 1.10.2008 р. - 545 грн.,

з 1.12.2008 р. - 605 грн.,

з 1.04.2009 р. - 625 грн.,

з 1.07.2009 р. - 630 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір невиплачених коштів позивачу становить:

за ст.37 Закону:

(УПСЗН Народицької РДА):

- за 2008 рік з вересня місяця: 525х0,4+545х0,4x2+605х0,4-8,4=879,6 грн.

- за 2009 рік липень місяць включно: 605х0,4х3+625х0,4x3+630х0,4-14,7=1713,3 грн.

+545х0,4x2+605х0,4-8,4=879,6 грн.

а всього за ст.37 Закону 2592,9 грн.

за ст.39 Закону:

(УПСЗН Овруцької РДА):

- за 2003 рік з квітня місяця: 185х3х8+205х3-118,8=4936,2 грн.;

- за 2004 рік: 205х3х8+237х3х4-158,4= 7605,6 грн.;

- за 2005 рік: 262х3х3+290х3х3+310х3х2+332x3х4-158,4 = 10653,6 грн.;

а всього за ст.39 Закону 23195,4 грн.

за ст.39 Закону:

(УПСЗН Народицької РДА):

- за 2007 рік з липня місяця: 440x3х3+460 x3x3-79,2= 8020,8 грн.;

- за 2008 рік з травня місяця: 525x3x5+545х3х2+605х3-105,6=12854,4 грн.;

- за 2009 рік по липень місяць включно: 605x3x3+625х3х3+630х3-92,4 =12867,6 грн.

а всього за ст.39 Закону 33742,8 грн.

Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, та п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення, а тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що при нарахуванні коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідачів протиправними. Також, у відповідності до ч.2 ст.11 КАС України, суд виходить за межі позовних вимог та вважає, що для повного захисту прав та інтересів позивача, з відповідача УПСЗН Овруцької РДА слід стягнути доплату до заробітної плати в сумі 23195,4 грн.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у фіксованому розмірі, протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 за період з 01.04.2003 року по 31.12.2005 року доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 23195,4 грн.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 31.07.2009 року допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 2592,9 грн. та доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 33742.8 грн.

В задоволенні позовних вимог в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації допомоги за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 01.05.2008 року по 31.08.2008 року відмовити за пропуском строку звернення до суду.

На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга у такому ж порядку протягом 10 днів з дня проголошення постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження з направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.

СУДДЯ: