Справа № 2а - 401\09
28 вересня 2009р. Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Ніткевича А.В.
при секретарі Кисель О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації про визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання провести перерахунок і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
В Сокальський районний суд з позовною заявою звернулись позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 до відповідача - управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації про визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання провести перерахунок і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в позовній заяві вказавши, що позивач ОСОБА_1 знаходилась на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення як одержувач допомоги по догляду за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку до 20.09.2007 року, а позивач ОСОБА_3 знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення як одержувач допомоги по догляду за їх сином з 21.09.2007 року по даний час. Відповідно до ст. 46 Конституції України, ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, ст. 43 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено у розмірі: з 01.01.07 р. - 434 грн.; з 01.04.07 р. - 463 гри.; з 01.10.07 р. - 470 грн. Згідно із ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007р. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено у розмірі: з 1.01.08 р. - 526 грн.; з 1.04.08 р. - 538 грн.; з 1.07.08 р. - 540 грн.; з 1.10.08р.-557грн. Згідно із ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 р. № 835-УІ - прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років залишено у розмірі 557 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 визнано неконституційними абзац третій частини другої ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", згідно якого розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначався як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, а також п. 7 та 14 ст. 71 цього Закону, якими зупинялась на 2007 рік дія ст.12 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і дія ст.ст. 41 та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Однак, згідно ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» зазначено, що оспорювана позивачем допомога призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених КМУ. Пізніше, 22.02.2008р. уряд незаконно вніс зміни до ст. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12. 2001р. «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» і передбачив виплату допомоги з січня 2008р. - 50 відсотків , з січня 2009р.- 75 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу ча попередні шість місяців, але не менше як 130 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано неконституційним п. 25 розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким вносились зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", зокрема, вилучалися положення ст.ст. 40-44 цього закону. Питання щодо конституційності змін, внесених цим законом до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституційним Судом не розглядалось, так як з цього приводу уже є аналогічне рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року. В такому випадку на день звернення позивачів з цим позовом діють закони, які містять суперечливі одна одній правові норми щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З однієї сторони - ст. 1, 8, 46 Конституції України, ст. 15 З У «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 з їх мотивувальною та резолютивними частинами (які встановлюють розмір допомоги рівний прожитковому мінімуму), а з іншої сторони - ст.58 ЗУ «Про державний бюджет на 2008р.» , ст. 46 ЗУ « Про державний бюджет на 2009 рік», які зменшують виплати допомоги. Внаслідок цього за період з вересня 2007 року по травень 2009 року відповідач заборгував позивачам 7401,31 грн. допомоги по догляду за дитиною і виплатити її у добровільному порядку не бажає. Крім того відповідачем недоплачено і одноразову допомогу при народженні дитини. Відповідно до ст. 12 ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" така допомога повинна бути виплачена в сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років на день народження дитини, вказують, що їм виплачено 8500 грн. одноразової допомоги, відповідно до розрахунку недоплачено залишається 1308,4 грн. Підставність своїх вимог акцентують посиланням на Конституцію України, через протиправне зупинення на певний час дії чи скасування положень законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбулось фактичне зниження життєвого рівня громадяи, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень . Просять суд визнати незаконним, призначення і виплату їм відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі меншому, ніж встановлений законом, зобов"язати відповідача провести повний перерахунок і виплату недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною за весь період її виплати, виходячи із розміру прожиткового мінімуму, стягнути із відповідача в їх користь 1308,40 грн. недоплаченої одноразової допомоги, подальші виплати допомоги здійснювати в розмірі прожиткового мінімуму для дітей, які не досягли 6 річного віку.
В запереченні на позовну заяву представник відповідача управління праці на соціального захисту населення Сокальської РДА вказав, що згідно п. 18 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім"ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Позивач ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у березні 2007 року, а позивач ОСОБА_3 отримував данцу допомогу з 24.09.2007 року по 28.03.2008 року. Управлінням забезпечено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р., у розмірах передбачених ст.56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік". Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року абзац третій частини другої статті 56 вказаного Закону визнано неконституційним, проте зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині збільшення сум виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до прожиткового мінімуму, у відповідності до Рішення Конституційного Суду України, не внесено. Допомога не може бути виплачена управлінням праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації у розмірі, що перевищує суму, зазначену в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. В доадткових запереченнях представник відповідача вказав, що відповідно до ст. 61 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік» допомога при народженні дитини надається в розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн, решта протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому КМ України. Допомога не може бути виплачена управлінням в розмірі, що перевищує суму, зазначену в Законі про Державний бюджет на певний рік. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримав, просить задовольнити в повному обсязі, в обгрунтування надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Позивач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибула у зв»язку із станом здоров»я.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, підтримала обгрунтування письмового заперечення, поданого в попередньому судовому засіданні.
Заслухавши позивача ОСОБА_3 та представника відповідача ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження серія 1-СГ № 083269. Позивач ОСОБА_1 перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 20.09.2007 року, позивач ОСОБА_3 здійснював догляд за сином з 21.09.2007 року по 26.02.2009 року, при цьому, ОСОБА_1 продовжує здійснювати догляд за сином по даний час.
Згідно вимог ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" (в ред. станом на 09.07.2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Сокальської РДА № 1704-02\2, від 30.04.2009 року, як особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, позивач ОСОБА_1 отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за сином у 2007 році в таких розмірах: у березні - 41,82 грн. квітні - червні по 99,72 грн. щомісяця, липні - 101,16 грн., серпні - 103,41 грн. та вересні - 104,85 грн. Позивач ОСОБА_3 відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Сокальської РДА № 1705-02\2, від 30.04.2009 року, як особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною отримував щомісячну грошову допомогу по догляду за сином у 2007 році в таких розмірах: вересні - 43,01 грн., жовтні - грудні по 130,64 грн. щомісяця. Тобто позивачі отримували допомогу у розмірах, встановлених згідно із вимогами п. 14 ст. 71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
В свою чергу, відповідно до частини 5 резолютивної частини Рішення КСУ від 9 липня 2007 року, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно вимог ст. 62 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці ОСОБА_1, відповідачем - управлінням праці та соціального захисту населення Сокальської РДА за період з 09.07.2007 року по 20.09.2007 року, а позивачу ОСОБА_3 з 21.09.2007 року по 31.12.2007 року виплачена не в повному обсязі, тому, такі дії відповідача суд визнає протиправними та зобов"язує провести перерахунок зазначеної допомоги позивачу за вказаний період та виплатити в розмірі, визначеному ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми (в ред. станом на 09.09.2007 року).
В свою чергу, згідно п. 23 розділу ІІ ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", внесено зміни до ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", зокрема, ч. 1 ст. 15 вказаного Закону передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Крім цього, згідно п. 3 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Окремі положення ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ вказаного Закону були предметом розгляду Конституційного суду України щодо невідповідності Конституції України по справі № 1-28/2008 за конституційним подання 101 народного депутата України.
Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року по справі № 1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпункти 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Таким чином, положення пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не були предметом розгляду Конституційного суду України, не визнано неконституційними, відповідно є чинними та підлягають застосуванню.
З наведених підстав, суд приходить до висновку, що відповідачем управлінням праці та соціального захисту населення Сокальської РДА вірно проведено нарахування позивачу ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, а тому, у позовних вимогах про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації щодо виплати позивачу ОСОБА_3 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, суд відмовляє.
Щодо вимог позивачів визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та виплаті одноразової допомоги при народженні дитини та стягнення недоотриманої суми допомоги, судом встановлено наступне.
Згідно абзац 2 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено виплату одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 8500 грн, виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн, рещта протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, абзац 2 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого призначалася одноразова допомога позивачу ОСОБА_1 при народженні сина ОСОБА_5, станом на дату призначення була чинною, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року не була визнана неконституціною. Таким чином, одноразова допомога позивачці ОСОБА_1 при народженні сина ОСОБА_5 у розмірі 8500 грн. призначена відповідачем правомірно.
В свою чергу відповідно до ст. 46 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
У 2009 році виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачам ОСОБА_3 та ОСОБА_1 управлінням праці та соціального захисту населення Сокальської РДА проводиться відповідно до п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати допомоги сім"ям з дітьми" у розмірі, що дорівнює різниці між з 01.01.2008 року - 50%, з 01.01.2009 року 75%, з 01.01.2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем управлінням праці та соціального захисту населення Сокальської РДА вірно проведено нарахування позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2009 року по даний час.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до постанови КМ України №32 від 16.01.2007 року здійснюють органи праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, відповідний обов"язок слід покласти на відповідача управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
В ході розгляду адміністративної справи представник відповідача не зверталася з клопотанням застосувати до вимог позивачки як підставу для відмови у задоволенні позову пропущення строку звернення до адміністративного суду, тому, суд не застосовує до вимог позивача наслідки пропущення строку звернення до суду.
На підставі наведеного, керуючись Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", п. 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", ст.ст. 6, 17, 104, 158, 160, 161,162,163 КАС України, суд-
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у заниженому розмірі за період з 09.07.2007 року по 20.09.2007 року.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 20.09.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" (в ред. станом на 09.07.2007 року).
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації щодо виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у заниженому розмірі за період з 21.09.2007 року по 31.12.2007 року.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_2 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21.09.2007 року по 31.12.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" (в ред. станом на 09.07.2007 року).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги або шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий: А.В. Ніткевич