про залишення позовної заяви без руху
05 грудня 2016 року № 810/3936/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, яка містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), що дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
В силу положень частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною другою статті 87 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Суд звертає увагу, що 01.09.2015 року набули чинності зміни до Закону України № 3674-VI від 08.07.2011 "Про судовий збір".
Згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною другою статті 9 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Так, відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2016 року становить 1 378, 00 грн.
Отже, за одну вимогу немайнового характеру позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 551,20 грн. (0,4 % від 1378, 00 грн.).
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовної заяви, позивач заявляє дві вимоги немайнового характеру до різних відповідачів, а саме:
1) визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області у прийнятті документів та оформленні подання до Київської обласної державної адміністрації щодо видачі позивачу дубліката посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та зобов'язати Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області розглянути надані позивачем документи, оформити та направити відповідне подання для розгляду уповноваженим органом - Київською обласною державною адміністрацією для вирішення питання про видачу позивачу дубліката посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії в межах наданих повноважень;
2) зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області про видачу позивачу дублікату посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4 та видати позивачу відповідне посвідчення.
На порушення вказаних вимог позивачем додано до позовної заяви докази сплати судового збору у сумі 551,20 грн. (квитанція від 29.11.2016 № 6), тобто, лише за одну позовну вимогу немайнового характеру.
Водночас, як слідує з позовної заяви, позивач заявив у позові дві позовних вимоги немайнового характеру до різних відповідачів. Отже, сплачена позивачем сума судового збору не відповідає розміру судового збору, який має бути сплачений за дві позовні вимоги, а саме 1102, 40 грн.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті у строк до 10 січня 2017 року шляхом подання до суду: доказів слати судового збору у порядку та розмірі встановленому Законом України "Про судовій збір" (551,20 грн.) з урахуванням кількості заявлених у позовній заяві позовних вимог.
Питання про відкриття провадження у справі буде вирішено у строк, встановлений статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України, після спливу строку, встановленого судом на усунення недоліків.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява відповідно до вимог статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України буде повернута заявникові.
Керуючись статтями 106, 108,160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миронівської райдержадміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 січня 2017 року.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_2