ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" грудня 2016 р. Справа № 809/562/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Волочій Л.І.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про поновлення строку на подання позову в адміністративній справі
за позовом: Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні (ТСО України)
до відповідача: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області
про скасування постанови №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016,-
20.05.2016 року Івано-Франківська обласна організація товариства сприяння обороні Україні (ТСО України) звернулася до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області в якому просить скасувати постанову відповідача №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 13780 грн.
Разом з позовними матеріалами позивачем подано клопотання про поновлення строку на подання адміністративного позову, в якому просить визнати поважною причиною пропущення строку звернення до суду на оскарження постанови №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року.
Суд у судовому засіданні не визнав поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та ухвалою від 29.09.2016 року дану позовну заяву залишив без розгляду.
Проте суд апеляційної інстанції не погодився з такими висновками суду першої інстанції та за наслідками апеляційного розгляду даної справи ухвалою від 17.11.2016 року скасував ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду від 29.09.2016 року та направив справу до цього ж місцевого суду для продовження її розгляду.
Згідно із ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів (ч.2 ст.99 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” N 208/94-ВР від 14.10.1994 року постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.
Згідно із ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
У зв'язку із наведеним, суд вважає поважною причиною пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Клопотання Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні (ТСО України) - задовольнити.
Визнати поважною причину пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи
Суддя Лучко О.О.