Постанова від 07.12.2016 по справі 808/2333/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2016 року о/об 11 год. 14 хв.Справа № 808/2333/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області

до Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Запорізькій області (надалі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» (надалі - відповідач або ПрАТ «Завод напівпровідників»), в якому просить заборонити відповідачу: 1) експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження - до усунення порушення; 2) експлуатацію зовнішнього газопроводу власними силами, без створення газової служби, затвердження відповідного положення про газову службу та визначення особи, відповідальної за газове господарство-до усунення порушення; 3) керування транспортом без проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв з фіксацією в журналі «Щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв» (форма №137-2/о) з відміткою у шляхових листах про висновок щодо придатності до керування транспортом - до усунення порушення.

В адміністративному позові зазначено, що з 11.07.2016 по 19.07.2016 відповідно до Наказу Головного управління Держпраці у Запорізькій області від 21.06.2016 №765 посадовими особами Головного управління Держпраці у Запорізькій області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на виробничих об'єктах ПрАТ «Завод напівпровідників» (код платника податків за ЄДРПОУ 31792555), що знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Теплична, 16, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Під час проведення перевірки були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме: 1) При експлуатації системи газопостачання власними силами, не створена газова служба, не затверджене відповідне положення про газову службу та не визначено особу, відповідальну за газове господарство, чим порушено вимоги п.3.1 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (далі за текстом позову - НПАОП 0.00-1.76-15). 2) Зовнішньому газопроводу не проведено комплексне приладове обстеження відповідно п.5.3 розділу V Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, що є порушенням п.1.15, п.1.17 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15. 3) Не проводиться щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичний огляд водіїв з фіксацією в журналі «Щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв» (форма №137-2/о) з відміткою у шляхових листах (шляховий лист №94 від 30.06.2016 та ін.) про висновок щодо придатності до керування транспортом, що є порушенням п.5.3 глави 5 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів», затвердженого Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством внутрішніх справ України №124/345 від 05.06.2000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2000 за №435/4656, п.2.4 розділу II «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 0.00-1.62-12. За результатами перевірки складено ОСОБА_1 від 19.07.2016 №66, який підписано керівником організації, а також отримано примірник цього ОСОБА_1, про що свідчить його підпис. У зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників, що працюють у ПрАТ «Завод напівпровідників» позивач звернувся з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу робіт (виробництва): 1) Експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження. 2) Експлуатацію зовнішнього газопроводу власними силами, без створення газової служби, затвердження відповідного положення про газову службу та визначення особи, відповідальної за газове господарство. 3) Керування транспортом без проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв з фіксацією в журналі «Щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв» (ф.№137-2/о) з відміткою у шляхових листах про висновок щодо придатності до керування транспортом - до усунення порушень.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просить позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.55-57), в яких зазначено, що обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається, як на підстави своїх вимог, на не виконання відповідачем вимог Припису №66 від 20.07.2016, проте, відповідач, у терміни встановлені Приписом №66 від 20.07.2016, усунув усі порушення та письмово повідомив про це Головне управління Держпраці у Запорізькій області листом №539 від 31.08.2016. Оскільки позивачем стосовно ПрАТ «Завод напівпровідників» складено розпорядчий документ (припис), то підстави на звернення до суду в контролюючого органу щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду(контролю) - відсутні.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду, до суду не прибув.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення адміністративного позову Головного управління Держпраці у Запорізькій області з наступних підстав.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду(контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з ст.1 Закону України «Про охорону праці» охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

У п.1 «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (надалі - «Положення про Державну службу України з питань праці»), зазначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

На виконання вказаних повноважень, у період з 11.07.2016 по 19.07.2016 відповідно до Наказу Головного управління від 21.06.2016 №765 посадовими особами Головного управління Держпраці у Запорізькій області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на виробничих об'єктах ПрАТ «Завод напівпровідників» (ЄДРПОУ 31792555), що знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Теплична, 16.

За результатами перевірки складено ОСОБА_1 перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.07.2016 №66, в розділі V якого зазначені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, зокрема:

- При експлуатації системи газопостачання власними силами, не створена газова служба, не затверджене відповідне положення про газову службу та не визначено особу, відповідальну за газове господарство, чим порушено вимоги п.3.1 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (надалі - НПАОП 0.00-1.76-15).

- Зовнішньому газопроводу не проведено комплексне приладове обстеження відповідно до п.5.3 розділу V Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, що є порушенням п.1.15, п.1.17 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15.

- Не проводиться щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичний огляд водіїв з фіксацією в журналі «Щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв» (форма №137-2/о) з відміткою у шляхових листах (шляховий лист №94 від 30.06.2016 та ін.) про висновок щодо придатності до керування транспортом, що є порушенням п.5.3 глави 5 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів», затвердженого Міністерством охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України №124/345 від 05.06.2000, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.07.2000 за №435/4656, п.2.4 розділу II «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 0.00-1.62-12

Акт перевірки підписаний Начальником відділу охорони праці і охорони навколишнього середовища ПрАТ «Завод напівпровідників» ОСОБА_2 ОСОБА_1 перевірки отримано 19.07.2016 Управляючим санацією ПрАТ «Завод напівпровідників» ОСОБА_3

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п.1.4 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого 11.08.2011 наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 (надалі - «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України»), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України» передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Судом з'ясовано, що відповідачем вжито певних заходів щодо усунення виявлених порушень нормативно-правових актів з охорони праці та письмово повідомлено про це Головне управління Держпраці у Запорізькій області листом від 11.11.2016 за вих.№639.

Як свідчать матеріали справи, позивачем, згідно з Наказом Головного управління Держпраці у Запорізькій області від 23.11.2016 №1620 «Про проведення позапланової перевірки» 25.11.2016 проведено перевірку дотримання ПрАТ «Завод напівпровідників» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки складено ОСОБА_1 від 25.11.2016 за №311/3.

В розділі ІІІ ОСОБА_1 перевірки від 25.11.2016 за №311/3 зазначено наступне: «… Відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Запорізькій області №1620 від 23.11.2016р. та повідомлення Приватне акціонерне товариство «Завод напівпровідників» (лист №639 від 11.11.2016) щодо виконання суб'єктом господарювання порушень, зазначених у ОСОБА_1 №66 від 19.07.2016р. в період з 11 по 22 липня 2016р. за його бажанням проведена перевірка щодо їх усунень. Перевіркою встановлено, що станом на 25 листопада 2016 року виконано, а саме: … П.7 - При експлуатації системи газопостачання власними силами, не створена газова служба, не затверджене відповідне положення про газову службу та не визначено особу, відповідальну за газове господарство - виконано; … П.25 - Не проводиться щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичний огляд водіїв з фіксацією в журналі «Щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв» (форма №137-2/о) з відміткою у шляхових листах про висновок щодо придатності до керування транспортом - виконано; … П.10 - Зовнішньому газопроводу не проведено комплексне приладове обстеження відповідно п.5.3 розділу V Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання - не виконаний, тому що система газопостачання не експлуатується, на межі ділянки обслуговування встановлено заглушку (акт №208008 від 13.09.2016р.)».

Згідно з п.1.15 розділу V глави 1 «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених 15.05.2015 наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (надалі - «Правила безпеки систем газопостачання»), підземні (з металевих і поліетиленових труб), надземні та наземні газопроводи підлягають технічному обстеженню, в тому числі комплексному приладовому обстеженню відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.

Відповідно до п.2.2 розділу ІІ «Правил безпеки систем газопостачання» у цих Правилах позначення та скорочення вживаються у таких значеннях: КПО - комплексне приладове обстеження.

Як зазначено у п.1.17 розділу V глави 1 «Правил безпеки систем газопостачання», КПО підземних сталевих газопроводів необхідно здійснювати: вперше - через рік після введення в експлуатацію; не рідше ніж один раз на 5 років при тривалості експлуатації до 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на 3 роки при експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на рік при тривалості експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться у складних геологічно-корозійних умовах (сейсмічність понад 6 балів, підроблювані території), мають захисне покриття типу «нормальнее», включені до плану капітального ремонту або заміни. На газопроводах, що мають захисне ізоляційне покриття нижче ніж для типу «дуже посилене», в доповнення до КПО проводиться контрольне шурфування для виявлення стану труб і якості зварних стиків зовнішнім оглядом. КПО стану поліетиленових газопроводів проводиться у строки, що встановлені для обстеження сталевих газопроводів.

У «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання», затвердженого 24.10.2011 Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №640, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.11.2011 за №1326/20064, зазначено: «… 5.3. КПО газопроводів: 5.3.1. Згідно із відповідною спеціально розробленою інструкцією надтрасове обстеження (без розкриття) газопроводів виконують такими видами: газопроводи підземні сталеві або наземні з обвалуванням - КПО; газопроводи підземні поліетиленові - перевірка герметичності з визначенням місцезнаходження траси газопроводу; газопроводи надземні або наземні без обвалування - перевірка герметичності. 5.3.2. Перелік робіт, що виконують під час КПО газопроводів, наведено у додатку 2 до цього Порядку. 5.3.3. Вимоги до оформлення результатів КПО газопроводів наведено у розділі IX цього Порядку ...».

Суд вважає, що не експлуатування системи газопостачання та встановлення заглушки на межі ділянки обслуговування є тимчасовим заходом, оскільки вказана заглушка може бути знята у будь-який час і система газопостачання буде експлуатуватись без належного комплексного приладового обстеження.

Не експлуатація системи газопостачання через встановлення на межі ділянки обслуговування заглушки не звільняє відповідача від обов'язку комплексного приладового обстеження зовнішнього газопроводу.

Беручи до уваги вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідач не усунув порушення нормативно-правових актів з охорони праці у вищезазначеній частині, у зв'язку з чим суд погоджується з доводами позивача, що наявність встановленого порушення створює реальну загрозу життю та здоров'ю працюючих на ПрАТ «Завод напівпровідників» та може спричинити настання негативних наслідків.

Таким чином, на думку суду, є наявні підстави для часткового задоволення позову та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ПрАТ «Завод напівпровідників», а саме: заборони останньому експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження - до усунення порушення.

Вжиття заходів реагування не позбавляє відповідача права у разі усунення виявлених порушень, що стали підставою для їх застосування, звернутись до адміністративного суду у порядку, передбаченому ч.12 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Заборонити Приватному акціонерному товариству «Завод напівпровідників» (69600, м.Запоріжжя, вул.Теплична, 16, ідентифікаційний код 31792555) експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження - до усунення порушення.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанову у повному обсязі виготовлено 07.12.2016.

Суддя О.О. Прасов