Постанова від 11.11.2016 по справі 523/12807/16-а

Справа № 523/12807/16-а

Провадження №2-а/523/539/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2016 р. суддя Суворовського районного суду м. Одеси, ОСОБА_1, розглянувши справу в порядку скороченого провадження за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 09 вересня 2016 року звернулась до суду з позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Просить визнати неправомірною відмову Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_2 інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійною фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією; зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 жовтня 2015 року з урахуванням інших виплат згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015р. №8761; №8762 про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України з коефіцієнтом який було встановлено при призначенні пенсії у розмірі 90 відсотків.

14 вересня 2016 року ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

07 листопада 2016 року відповідач - Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, надав письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 посилаючись на те, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ набув чинності лише 01.05.2016 року, з 01.06.2016 року, спеціальні пенсії у тому числі призначені на підставі Закон України «Про державну службу» не перераховуються, та просить відмовити ОСОБА_2 в позовних вимогах в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні та з жовтня 2003 отримує пенсію по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та з 07.04.2005 року звільнена із займаної посади державного службовця, і вийшла на пенсію державного службовця по інвалідності другої групи, наслідком чого їй був призначений відсоток - 90% посадового окладу за Законом України «Про державну службу».

18 серпня 2016 року позивач знову звернувся до Управління із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію по інвалідності згідно Законом України «Про державну службу». До заяви було додано довідку про складові заробітної плати станом на 01.10.2015 року видану Департаментом соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації 07.12.2015 за вих. №8761 та №8762.

Після розгляду заяви про переведення з одного виду пенсії на інший та на підставі наданих документів Управлінням 25.08.2016 року було винесено Рішення №81 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» .

Відмовляючи у задоволенні вимог позивача, Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виходило з того, що відповідно до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу”, „Про судоустрій і статус суддів”, „Про статус народного депутата України”, „Про Кабінет Міністрів України”, „Про судову експертизу”, „Про Національний банк України”, „Про службу в органах місцевого самоврядування”, „Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з наведеним вище та враховуючи до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 спеціальні пенсії призначаються (перераховуються) на загальних підставах.

Проте, такий висновок Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі є незаконним з наступних підстав.

Із трудової книжки ОСОБА_2 вбачається, що вона 07.04.2005 року була звільнена з займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, після чого 17 жовтня 2005 року знову вийшла на роботу державним службовцем.

Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії; перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМ України, пунктом 5, постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року № 865, в редакції чинній на день призначення пенсії позивачеві встановлено, що перерахунок пенсії проводитися з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005, в Україні як соціальній правовій державі, політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини, як найвищої цінності. Діяльність державних органів України має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства прав і прямої дії норм Конституції України.

Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачити наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст і обсяг буде ними реалізовано та не може бути скасоване чи звужене.

Дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, пов'язані у відмові позивачеві здійснити перерахунок пенсії, відповідно до встановлених законом норм, є такими, що звужують право позивача на пенсійне забезпечення, гарантоване Конституцією України, а тому не можуть вважатися такими, що вчинені в законному порядку.

Крім того, застосовуючи принцип аналогії, розцінюється рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 таким, що може частково застосоване в даному випадку та враховує, що п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, поширює гарантії матеріального і соціального забезпечення особи, зокрема на належне соціальне забезпечення.

Відповідно до ст. 256 КАС України, негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 1832 цього Кодексу.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги ОСОБА_2 про допущення до негайного виконання постанови суду не підлягають до задоволення, оскільки постанова суду приймається в порядку скороченого провадження, передбачених п. 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись ст.ст.10,11,76,79,122, 160,161,163,183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_2 інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійною фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 жовтня 2015 року з урахуванням інших виплат згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015р. №8761; №8762 про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України з коефіцієнтом який було встановлено при призначенні пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків.

В частині звернення постанови до негайного виконання - відмовити у задоволенні.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.

Суддя