Справа № 2-а-1669/09
2009 рік
іменем України
28 травня 2009 року м. Володимир-Волинський
Володимир - Волинський міський суд Волинської області в складі : головуючого - судді Сеника Р.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володимир-Волинського міськвиконкому Волинської області про визнання неправомірними дії суб'єктів владних повноважень, перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про зобов'язання виплатити не донарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про визнання неправомірними дії суб'єктів владних повноважень, перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про зобов'язання виплатити не донарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вважає, що дана допомога нарахована та виплачена їй не в повному обсязі. Просить визнати незаконною відмову відповідача у перерахунку розміру державної соціальної допомоги і зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради провести перерахунок розміру державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дочку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за весь період отримання нею допомоги до закінчення передбаченої законом виплати та провести виплату недоплаченої суми.
Відповідач подав суду заперечення, у якому позов не визнав, зазначив, що управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради діяло в межах повноважень наданих йому законами України, підзаконними нормативно-правовими актами та в
межах коштів, які були виділенні державним бюджетом для виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому просить у позові відмовити.
Сторонами подані клопотання про розгляд справи без їх участі. Суд задовольнивши клопотання сторін, судовий розгляд здійснює в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивачка по справі ОСОБА_1 являється матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 і перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради, що стверджується копією свідоцтва про народження дитини, довідкою виданою відповідачем № 238 від 27.11.2008 року.
Відповідно до ст. 15 ч.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( в редакції станом на 2007 рік ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Довідкою відповідача від 27.11.2008р. № 236 підтверджено, що позивачка перебуває на обліку в нього як непрацююча особа та протягом 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з дня її призначення - 08 липня 2007 року, в такому розмірі: у жовтні - грудні по 130 грн. 64 коп., тобто в розмірі, встановленому відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ), положення п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зазначене рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, у 2007 році позивачці повинна була виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з дня її призначення - 08 липня по 31 грудня 2007 року включно, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,
який відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" складав: з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
За таких обставин суд доходить висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була виплачена відповідачем позивачці в 2007 році не в повному обсязі, а отже вимоги позивачки про визнання бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку і виплати цієї допомоги в 2007 році протиправною та зобов'язання щодо здійснення перерахунку і виплати недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08.07.2007р. по 31.12.2007р., відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", є обґрунтовані та законні.
Оскільки відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виплата зазначеної допомоги позивачці покладається на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків дитини, тому саме відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату такої допомоги позивачці.
Не можуть бути задоволені також вимоги позивачки про зобов'язання щодо здійснення перерахунку та виплати недоплаченої в 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та здійснення виплати такої допомоги до 08.07. 2010 року, виходячи з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( в редакції Закону України від 28.12.2007р. № 107- VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", що діяв з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Довідкою відповідача від 27.11.2008р. № 238 підтверджено, що в 2008 році позивачці була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 729 грн. 20 коп .
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/ 2008 положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких
законодавчих актів України" , яким внесено зміни в ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнано неконституційними, а тому беручи до уваги, що зазначена допомога виплачувалася позивачці в 2008 році відповідно до розміру, визначеного ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( в редакції Закону України від 28.12.2007р. № 107- VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ) , тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, оскільки суд може давати оцінку доказам, а не діючим законам.
Що ж стосується вимог позивачки в частині зобов'язання відповідача щодо здійснення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - до 08 липня 2010 року в розмірі прожиткового мінімуму, діючого на момент її виплати, то ці вимоги не можуть бути задоволені, оскільки встановлений ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може змінюватися в бік його збільшення, що у випадку задоволення вимог позивачки ущемлювало б її права та інтереси.
Суд вважає, що підстав для поновлення строку для звернення до суду немає, оскільки зазначені вимоги строком звернення не обмеженні.
На підставі ст. ст. 13, 14, 15 ч.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/ 2007, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Закону України від 28.12.2007р. № 107- VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", керуючись ст. ст. 10, 159,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 08 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, протиправною.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 08 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, відповідно до розміру, визначеного статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне скарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий (підпис) Р.П. Сеник
Згідно з оригіналом.
Суддя Володимир-Волинського
міського суду Р.П. Сеник