Справа № 2а-597/2009р.
“29“ травня 2009 року Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючої - судді Луців-Шумської Н.Л.
при секретарі Галоян К.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, стягнення суми,
15.04.2009р. гр. ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом, в якому просить, визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного, стягнути з відповідача недоплачену суму одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 1963,76грн., недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, 04.09.2007р.н. до досягнення ним трирічного віку у розмірі 4316,78грн. за 2007 рік, суму індексації по невиплаченій державній допомозі по догляду за дитиною ОСОБА_3, 09.09.2004р.н., до досягнення нею трирічного віку у розмірі 716,58грн. за 2007р. та судові витрати в розмірі 3,40грн., зобов'язати відповідача виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у сумі не менше встановленого прожиткового мінімуму, встановленого на дитину до 6 років, зобов'язати відповідача зробити перерахунок усіх видів отримуваної допомоги згідно з діючим законодавством з моменту призначення допомоги.
Позивачка обґрунтовує позовні вимоги тим, що 09 вересня 2004 року вона народила дитину - ОСОБА_3, а 04 вересня 2007 року вона народила дитину ОСОБА_2. Всупереч вимог ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та п.3 ст. 22 ОСОБА_4 України допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалась не в повному обсязі. Просить позов задовольнити.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Від відповідача надійшли письмові заперечення щодо позову з клопотанням розглядати справу у відсутності представника.
Суд вважає за можливе провести розгляд справи та постановити рішення у відсутності позивачки та представника відповідача на підставі наявних доказів.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
09 вересня 2004 року позивачка народила дитину - ОСОБА_3, а 04 вересня 2007 року вона народила дитину ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвами про народження дітей.
Згідно ОСОБА_4 України, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року № 2017-ІІІ позивачка наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року за №2240-14 застраховані особи мають право отримувати у разі настання страхового випадку матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені цим Законом.
У ст.41 цього Закону передбачено право позивачки на отримання одноразової допомоги при народження дитини, яка надається в сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на момент народження дитини.
У відповідності до п.4 ч.1 ст. 34 цього Закону, одним з видів матеріального забезпечення є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007р. №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» та Наказу Міністерства праці та соціальної політики від 16.12.2006р. № 453 «Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення» повноваження робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень з призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передані органам праці та соціального захисту населення.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення з 01 січня 2007 року забезпечує призначення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв6язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 51 п.3 Закону, підставою для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є наказ (розпорядження) роботодавця про надання застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за двома дітьми, відпустки для догляду за дитиною.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлений ст.43 Закону України від 08.01.2001р. №2240-111 «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.»
Однак при нарахуванні одноразової допомоги при народження дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідач не керувався ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка повинна застосовуватись у даному випадку до позивача по справі.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп2007 визнано неконституційним положення пункту 7 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав за зверненнями суб'єктів права на конституційне подання справи і приймав рішення у яких визнавав окремі положення законів про Державний бюджет України щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій такими, що не відповідають ОСОБА_4 України.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп2008 визнано таким, що не відповідають ОСОБА_4 України положення пункту 25 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по справі за конституційним поданням Верховного суду України щодо відповідності ОСОБА_4 України окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61,62,63,66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Конституційний Суд України роз'яснив, що ОСОБА_4 України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний Суд дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.
Висновок Кунституційного Суду України щодо неможливості внесення законом про Державний бюджет зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх носить загальний характер, стосується не лише неможливості внесення цим законом змін до Закону України «Про статус суддів», Закону України «Про судоустрій України», Закону України «Про оплату праці», а і до інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, які є складовою конституційного права громадян на соціальний захист і достатній рівень життя кожної людини.
Така позиція висловлена у Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності ОСОБА_4 України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) справа N 1-29/2007 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 пункт 4, де зазначено, що зі змісту положень ОСОБА_4 України та Бюджетного Кодексу України вбачається, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині третій статті 27 Бюджетного Кодексу України. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у ОСОБА_4 України Бюджетному Кодексі то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
Відповідно до ст.46 ОСОБА_4 України соціальні допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є основним джерелом існування дітей та позивачки, яка не працює і доглядає двома дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Згідно ст. 19 ОСОБА_4 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.
ОСОБА_4 України щодо соціальних допомог, які є основним джерелом існування, і мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом, є нормами прямої дії.
Пункт 3 ст.22 ОСОБА_4 України вказує на те, що «при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Згідно ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», на 2008 рік затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Незважаючи на Рішення Конституційного суду одноразова допомога при народженні дитини ОСОБА_2, 04.09.2007р., позивачці виплачена в розмірі 8500грн. замість належних 10463,80грн. Сума недоплаченої допомоги підлягає стягненню в користь позивачки.
Допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку ОСОБА_1 з 09.07.2007 року також виплачувалася не в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на місяць, а в меншому розмірі
Дані обставини підтверджуються представленими суду довідками Шевченківського районного відділу соціального захисту за № 184 від 27.03.2009р. та за №185 від 27.03.2009р.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоплаченої одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку на підставі ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» підлягають частковому задоволенню.
Відповідача слід зобов'язати провести перерахунок нарахованої та виплаченої позивачці державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, 09.09.2004р.н., з 09.07.2007р. по 09.09.2007р., ОСОБА_2, 04.09.2007р.н., з листопада 2007р. по 01.01.2008р. включно до розміру не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років у відповідних періодах, та провести виплату недоплаченої допомоги. Надалі проводити нарахування та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на весь період здійснення виплат у розмірі, передбаченому ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, підлягають індексації. До таких доходів відносяться і суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порядок проведення таких виплат визначається Кабінетом Міністрів України.
П.2 Постанови КМУ від 17.07.2003р. за №1078 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також віднесена до доходів, що підлягають індексації.
Відтак частина недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, 09.09.2004р.н.,до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007р. по 9 вересня 2007р. підлягає індексації.
Суд вважає, що встановлений статтею 99 КАС України річний строк для звернення до суду не пройшов оскільки з часу, коли позивачка дізналась про порушення своїх прав і до звернення до суду з позовом річний строк не пройшов.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 158, 160, 162, 163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ОСОБА_4 України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги при народження дитини та державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у неповному розмірі - неправомірними.
Зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської провести перерахунок ОСОБА_1 нарахованої та виплаченої одноразової допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, 04.09.2007р.н., та виплатити 1963грн76коп. недоплаченої одноразової допомоги.
Зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської провести перерахунок ОСОБА_1 нарахованої та виплаченої державної допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3, 09.09.2004р.н., з 9 липня 2007р. по 9 вересня 2007р., ОСОБА_2, 04.09.2007р.н., з 9 липня 2007р. по 01 січня 2008 року до розміру не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років у відповідних періодах, та провести виплату недоплаченої допомоги з врахуванням індексації по невиплаченій державній допомозі по догляду за дитиною до ОСОБА_3, 09.09.2004р.н., досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надалі проводити нарахування та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, 04.09.2007р.н., до досягнення нею трирічного віку на весь період здійснення виплат у розмірі, передбаченому ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Постанова суду може бути повністю або частково оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Луців-Шумська Н.Л.